Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 18

Autor | Aktuality | Pondělí 30 Červen 2014 9.15

Dnes nás opět čeká výlet do světa her, a to výlet do historie, vesmíru a vše zakončíme akční párty hrou. Nejprve však zabrousíme do sféry digitalizovaných deskových her, neboť Czech Games Edition (dále jen CGE) oznámilo vydání své úspěšné hry Galaxy Trucker od Vlaadi Chvátila na zařízení s iOS na září letošního roku. Následovat bude také verze pro Android a Windows, ale jejich data vydání závisí na rychlosti, s jakou se podaří na tyto platformy hru upravit. Zároveň CGE zveřejnilo přípravy digitalizace své civilizační hry Through the Ages (taktéž Vlaaďa Chvátil). Majitele tabletů a volného času tak čeká možnost zahrát si tyto dvě hry na cestách a kdekoliv bez potřeby nosit s sebou těžší krabici s hrou.

Historie z Polska a Itálie

Polské hry si probourávají cestu do světa na poli videoher, jak bylo vidět na letošní výstavě E3, tak i ve společenských hrách. Cestu po osudech polských vojáků v době druhé světové války si pro nás připravuje Fabryka Gier Historycznych ve spolupráci s polským Fondem nezávislosti (v orig. Fundacja Niepodległości). Hra First to Fight dá hráčům možnost vyzkoušet si pozici velitelů polských jednotek napříč východní a západní frontou, i africkými bojišti. Budete mít k dispozici vojáky, které budete zlepšovat výcvikem a následně je posílat plnit mise na různá bojiště. Pokud se vám podaří splnit kartu mise, získáte za ni vítězné body a kdo jich na konci bude mít nejvíce, zvítězí. Hra bude obsahovat reálné události, bitvy, vojáky i velitele, kteří skutečně žili a účastnili se dění největšího lidského konfliktu. Dostupná by měla být na letošním veletrhu SPIEL v německém Essenu a herní doba by se měla pohybovat mezi čtyřiceti a sedmdesáti minutami. Bylo by příjemné vidět i u nás hru zabývající se například osudy československých legionářů za první světové války nebo českých letců a pěchoty v dobách druhé světové války. Třeba se jednou také dočkáme.

Druhý výlet do historie si pro nás připravila italská společnost Giochix.it, která brzy představí svou civilizační hru pro 1 až 5 hráčů, ve které si můžeme projít dvanáct tisíc let lidské historie. Od první jiskry až po moderní dobu a objevení singularity projdou hráči s pomocí karet osudy svých civilizací ve hře s prostým názvem Historia. Bude možný obchod s cílem získat nedostupné technologie, stavět divy poukazující na vyspělost vašeho národa nebo vedení válek k ochromení soupeřů. Cílem je samozřejmě největší množství vítězných bodů. A pokud si bude chtít hráč přehrát historii před očima a nebude k tomu mít žádné spoluhráče, může změřit síly s automatem pro sólo hru.

Neklidný vesmír

Do vesmíru se dnes podíváme hned třikrát, jelikož si připomeneme recenzi z minulého týdne, jednu známou filmovou značku a také zavzpomínáme na staré časy u herních automatů. Jak jsem se zmínil v článku o Dobyvatelích vesmíru, v jiných jazycích je k dispozici celá řádka rozšíření. Nyní se autor Tom Lehmann a zástupci vydavatelství Rio Grande zmínili o existenci dalšího rozšíření, které začne samostatnou větev (již třetí). Dle jejich slov je vše hotové a čeká se pouze na grafické aspekty, překlad a následný tisk. Jelikož mezi posledním dílem první třídílné větve rozšíření a nejnovějším Alien Artefact uplynuly tři roky, je zajímavá zpráva, že nové rozšíření je plánované na příští rok a ponese název Race for the Galaxy: Xeno Invasion. V tomto rozšíření se Galaxie musí vypořádat s novou hrozbou, jíž je invaze mimozemšťanů hodlajících dobýt nebo zničit všechny odpůrce. Hra nabídne kromě 51 nových karet také nové mechaniky a herní styly. Uvidíme, zda se setká s lepšími ohlasy než bloudění troskami v momentálně posledním vydaném rozšíření. Každopádně jde o dobrou zprávu, že tato klasická hra rozhodně není mrtvá a má hráčům ještě co říct.

Druhou cestu do vesmíru si užijeme v nové karetní hře pro dva hráče z prostředí Hvězdných válek, to vše v podání Fantasy Flight Games. Star Wars: Empire vs. Rebellion představí urputný boj vojensky všemocného Impéria proti Povstalecké alianci disponující diplomacií a Silou. Každé kolo budou obě strany soupeřit o aktuální kartu události, která přináší vítězné body. Na každé takové kartě je hodnota, kterou se hráč snaží dosáhnout, ale v případě jejího překročení budou jeho kroky prozrazeny a vítězné body poputují k soupeři. Pokud máte pocit, že vám to něco připomíná, nemýlíte se. Autory jsou totiž Sébastien Gigaudaut a David Rakoto, kteří stojí za hrou Cold War: CIA vs KGB (ano, i ve stylu názvů je vidět podobnost). To by ovšem mohla být pro hráče dobrá zpráva, jelikož jejich první hra je výbornou blafovací záležitostí s jednoduchými pravidly a silnou špionskou tematikou. Snad přinesou obdobně silný zážitek i fanouškům Síly, světelných mečů a boje dobra se zlem.

Pamatujete si první videoherní automaty, na kterých jste mohli hrát první graficky jednoduché hry ve stylu Invaders? Tuto arkádovou éru nám připomene společnost Z-Man, která na letošní Gen Con přiveze svou novinku The Battle at Kemble’s Cascade. Hra pro 2 až 5 hráčů je poctou starým hrám, ve kterých létáte s lodičkou na posunujícím se herním plánu a cestu vám kříží bezpočet nepřátelských lodí a na konci vždy velká loď coby finální boss. Na herním plánu, jehož spodní řada na konci kola mizí a horní se doplňuje, se hráči utkají s nepřáteli několika druhů, ostatními hráči nebo také prostředím. Kromě střílení tak budete muset uhýbat černým dírám nebo asteroidům. Kromě toho budete své lodě upravovat a vylepšovat vhodnějšími štíty, zbraněmi či motory. Tato zajímavě vypadající retro záležitost by se na podzim měla dostat i k nám a přinejmenším kvůli své myšlence rozhodně stojí za vyzkoušení. Prozatím nám musí stačit ukázka…

Párty na závěr

Cranio Creations si pro nás po výborném Dungeon Fighter připravují další bláznivou párty hru pro dva až dvanáct hráčů s názvem Soqquadro. Kromě herní desky budete při hře využívat celé své okolí. Všichni hráči najednou hází kostkou a buď musí splnit adekvátní akci, nebo kostku přehodit. Na výběr je získání nové karty, výměna karty a běhání. Vtip je v tom, že na kartách jsou vyobrazeny rozličné věci a místa (pokoje), kde je třeba tyto věci najít. Pokud si hráč vybere akci běhání, odběhne na místo určené kartou a snaží se tam najít předmět z karty. Jakmile ho najde, vrací se a položí předmět ke kartě, za což jsou vítězné body. Myšlenka zní poměrně vtipně, jenom bych si v případě hraní u sebe doma dal náležitou péči uklidit důkladně vše, co by spoluhráči neměli objevit.

645 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.