Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 19

Autor | Aktuality | Pondělí 21 července 2014 8.50

Venku panují úmorná vedra a krom osvěžení těla chladným nápojem si teplé večery můžeme oživit také nějakou zajímavou hrou. S blížícím se veletrhem Gen Con ve Spojených státech amerických a neúprosným během času směrem k podzimu a s tím spojenou výstavou SPIEL v německém Essenu odhalují vydavatelé stále víc ze svých plánů. Pojďme se společně podívat, co se na nás chystá a jaké novinky se nám během horkých červencových dnů nashromáždily. Můžeme začít oznámením, že REXhry si pro nás připravují české vydání karetní hry Innovation, ve které hráči procházejí vývojem lidstva, a v naší mateřštině bychom si hru měli vyzkoušet už letos na Vánoce.

Novinky a opět novinky

Antoine Bauza, autor her 7 Wonders (česky 7 divů světa) a Ghost Stories, si pro nás připravuje ve spolupráci s vydavatelstvím FunForge hru Samurai Spirit, ve které se jeden až sedm hráčů ujme hrdinných samurajů. Ti budou do posledních sil bránit vesnici a její nebohé obyvatele před hordou banditů. Ano, toto kooperativní dobrodružství se nepochybně inspiruje slavným filmem Sedm samurajů a budou v ní zúročené zkušenosti z dřívější autorovy hry, ve které šaolinští mniši bránili vesnici před hordami duchů. Hráči si budou tahat karty banditů, přičemž si mohou vybrat, zda se s nepřítelem utkají a budou bránit vesnici, nebo nechají banditu proběhnout, aby pomohli spoluhráči v nesnázích. Kromě toho autor letos uvede také rozšíření pro 7 Wonders s podtitulem Babel, ve kterém bude několik úprav, jež hráči mohou zahrnout do svých her.

Nějakou dobu se v herních kruzích neoficiálně šeptalo o nové hře pro sérii Pandemic a většina diskutujících očekávala další rozšíření. Namísto toho teď společnost Z-Man oznámila přípravu zcela nové a samostatné hry z prostředí Pandemic. O čem přesně má Pandemic Legacy být, není jisté. Zajímavý je ovšem vydavatelstvím uvolněný popis, který mimo jiné zmiňuje následky rozhodnutí, vývoj postav, jejich možnou eliminaci a případné nahrazení jinými charaktery. Cílem bude opět to samé, tedy zachránit lidstvo před hrozivou chorobou sužující svět.

Společnost Matagot je známá vydáváním překrásně zpracovaných her, které jsou pravidly lehčí, než by se na první pohled mohlo zdát. Takovou hrou byl i Egyptem inspirovaný Kemet, který se nově dočká rozšíření. Krabice Kemet:Ta-Seti bude obsahovat čtyři různé moduly, které hráči mohou dle libosti připojit ke hře. Přídavkem bude hráčům nová barva pyramidy, nová herní fáze nazývaná úsvit, cesta duší a nové karty. O víc informací se s námi autoři nepodělili, a tak napjatě vyčkáváme další zprávy.

Vaccarino zpátky a Munchkinovská hromada

Jméno Donald X. Vaccarino stojí za zapamatování nejenom pro svou netradiční podobu, ale v první řadě jde o autora herní série Dominion, která začala velký rozkvět a rozšíření deck-buildingových karetních a následně i kostkových her. A nyní nepřichází s ničím menším než cestováním časem a změnou historických událostí. Hra Temporum změní dva až pět hráčů na cestovatele časem, kteří se snaží mít na konci hry co největší moc prezentovanou zvláštními schopnostmi. Na herní desce je vidět základní událost, od které se odvíjejí následné akce a zároveň následky volby. Jaké by to bylo, kdyby Ameriku objevili Egypťané? Navíc by celá hra neměla trvat déle než čtyřicet minut. Cestování v čase nezní vůbec špatně, co říkáte?

Steve Jackson Games mají v úmyslu důsledně šlápnout do své zřejmě nejznámější značky. Pro sérii Munchkin se připravují tematické balíčky včetně vánočního. Dále přichází počítadlo životů, figurky Munchkina v různých barvách, brašna a trička. Navíc ve spolupráci s Alderac Entertainment Group (AEG) vznikne kombinace hry Munchkin a jejich karetní hry Smash Up, čehož výsledek ponese název Munchkin Smash Up.

Shadowrun se blíží

Catalyst Game Labs se plně soustředí na blížící se vydání nové kooperativní karetní hry Shadowrun Crossfire. Hráči zde budou společnými silami procházet zadaný úkol a překonávat množství překážek, které se jim staví s větší či menší úspěšností do cesty. Zároveň má hra podobný systém jako karetní Pathfinder Adventure Card Game, takže za splněné scénáře získáváte postavy zkušenosti, které můžete využít pro nákup speciálních vlastností postav. Zde je to řešeno nálepkami, které lepíte do karty postavy. Zatímco u Pathfindera uvolnila společnost Paizo pro ty, co nefandí trvalým úpravám herních komponent, deníky, kde si můžete postup svých postav zaznamenat, u Shadowrunu byl zvolen jiný postup. V samostatně dokoupitelné sadě najdete další zásobu hrdinů a velké množství nálepek. Nic vám ovšem nebrání vytvořit si v tomto směru jakýkoliv jiný systém, jak si postup svých postav a následný nákup schopností zaznamenat.

Kyberpunkové prostředí smíchané s fantasy si hráči užijí už brzy a k ještě většímu naladění fanoušků společnost uvolnila zdarma ke stažení patnáctku PDF souborů s obsahem demo krabice, kde najdete čtveřici postav a karty k jedné hře. Všech patnáct stran můžete najít zde. Pokud vás téma zaujalo, ale nevíte jistě, zda by vás hra bavila, není nic snadnějšího, než si stránky vytisknout, karty vystříhat a systém si vyzkoušet. Rozhodně to vyjde levněji, než si pořídit hru, která se vám ve výsledku nebude líbit. Společně s touto velmi vstřícnou akcí, která u velkých vydavatelství nebývá zvykem, učinili tvůrci hry i běžnější akt. Na tomto odkazu si můžete v plném rozlišení prohlédnout finální podobu zadní strany krabice hry, kde kromě popisu najdete především výčet všech obsažených komponent.

1 734 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 21.7.2014 @ 11.39

    Shadowrun můj kůň

  2. Komentáře by Thales — 22.7.2014 @ 10.25

    Momentálně testuji pátou edici Shadowrunu, což ještě nějaký čas zabere (hry na hrdiny jsou na pořádné zhodnocení dost náročné), ale jakmile bude karetní hra, tak jí chci co njedříve vyzkoušet. Stejně tak bych se rád konečně dostal ke karetní hře Pathfinder Adventure Card Game a udělal jejich srovnání.

    Je zajímavé, že dvě velké RPG značky mají vlastní kooperativní deckbuilding hry s možností sbírání zkušeností a vylepšování postav. Doufám, že si herně nebudou až tolik podobné a kromě jiného prostředí nabídnou i rozdílný herní zážitek.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.