Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 21

Autor | Aktuality | Pondělí 29 Září 2014 9.45

Co si na nás připravila herní vydavatelství a české specializované obchody? Od antických ostrovů přes moře plná pirátů až k obchodu s diamanty nebo ke skupinám teenagerů bojujících o přežití v zombíky zamořeném světě. V nadcházejících článcích si povíme něco více o společnosti Czech Board Games a soutěžích a workshopech pro autory her, které pravidelně připravují a z nichž někdy vzejdou adepti na vydání nejenom v České republice, ale celém světě. V půlce října nás čeká reportáž z veletrhu v Essenu a následně články o herních novinkách, které si tam vyzkoušíme. Říjen tak bude novinkami přímo nabitý a čtenáři webu XB-1 budou mít informační servis o hrách zajištěn…

Když se do hry zapojí titáni

Strategická hra Cyclades od společnosti Matagot se dočkala v pořadí už druhého rozšíření s podtitulem Titans. V krabici se dočkáme nové hráčské armády a možnosti hrát až v šesti hráčích (ovšem nutno dodat, že v týmech). Další novinkou jsou titáni, které můžete získat a jejichž zvláštní schopnosti mohou protivníkům zmrazit úsměv na rtech. Hlavní změnou je ovšem zcela nová oboustranná mapa (dle počtu hráčů), na které už nejsou roztříštěné ostrůvky, ale jeden či dva velké ostrovy. Tato změna znamená větší a stálou interakci mezi hráči. V základní hře bylo napadání ostatních složitější, protože k vybudování armády bylo nutné na začátku kola vydražit boha války, k následné přepravě na jiný ostrov bylo třeba Poseidona, díky němuž se mohou stavět a přesouvat lodě, a celá realizace geniálních plánů byla poměrně zdlouhavá. Teď je však hra akčnější, rychlejší a co je hlavní, rozšíření Cyclades: Titans není závislé na prvním rozšíření a dá se k základní hře přidat samostatně. Pokud vás tedy Cyclades baví, ale vadí vám jistá zdlouhavost a omezená interakce, mělo by toto rozšíření vaše problémy vyřešit.

Pathfinder na vlnách

O RPG hře Pathfinder a z ní vycházející karetní hře Pathfinder Adventure Card Game jste se mohli dočíst v některých z předchozích článků. První série Rise of Runelords vystavěná na základním dobrodružství hry na hrdiny byla s pomocí rozšiřujících balíčků ukončena, co tedy dál? Společnost Paizo přináší další příběhovou sérii s podtitulem Skull & Shackles a hráče tentokrát zavede do pirátsky laděného a slanou vodou vonícího světa. Stanete se tedy piráty, kteří chtějí ovládnout nechvalně proslulé souostroví Shackles. V naplnění tohoto cíle vám ovšem bude stát celá řada překážek – ostatními piráty a hrdlořezy počínaje a legendárními mořskými příšerami konče. Dokážete získat Shackles pro sebe, nebo se spíše projdete po prkně? Jestliže máte rádi pirátskou tematiku, může být tato fantasy kooperativní karetní hra pro 1 až 4 hráče vhodným doplňkem herní sbírky.

Čtvrt hodiny s nemrtvými

Zdá se, že bez zombie tematiky by se tento rok herní novinky téměř nemohly obejít. Společnost IELLO přináší hru Zombie 15‘ s velmi originálním pojetím apokalyptického světa. Všichni lidé starší osmnáct let se totiž změnili v mozek zbožňující příšery a 2 až 4 hráči se stanou teenagery snažícími se přežít v zamořených městech. Ke hře je přiložen soundtrack, jenž odměřuje patnáct minut herní doby, kterou mají hráči na splnění některého z patnácti scénářů. Na začátku hry si hráči z jednotlivých dílků sestaví město, po němž se budou následně pohybovat, bojovat se zombíky a plnit zadané úkoly. Že by se v budoucnosti objevilo více her hraných v reálném čase, nebo jde pouze o výjimky nezvyklého žánru?

Plný trezor diamantů

Ačkoliv si je v herní hlídce často nezmiňujeme, žánr tzv. štychových her rozhodně není mrtvý. Důkazem je i hit veletrhu Gen Con v podobě hry Diamonds. Najdeme zde sice klasické barvy známé z pokerových karet, ty však obsahují pouze hodnoty od jedné do patnácti. Dva až šest hráčů kromě karet dostane také záclony s obrazem trezoru. Vtip je v tom, že kdokoliv vyhraje štych, spustí akci spojenou s barvou štychu. Akce jsou sebrání diamantu ze společné zásoby do bezpečí svého trezoru nebo do výstavy před trezor, přemístění z výstavy do trezoru nebo přemístění cizího diamantu z výstavy do svého trezoru. Společnost Stronghold Games s autorem Mikem Fitzgeraldem velmi zajímavě spojili tradiční herní mechanismus s napínavým bojem o diamanty, jejichž finální počet určí vítěze. Dle ohromného úspěchu by se dalo soudit, že Diamonds by mohla být zajímavá hra, kterou lze představit i lidem mimo svět moderních společenských her, neboť princip štychů je obecně známý a snadno srozumitelný.

Větší bitvy disků

O válečné hře Diskwars, jež si namísto plastových či cínových figurek vystačí s prostými kartonovými disky, nám přináší společnost Fantasy Flight Games (dále jenom FFG) dobré zprávy. Řítí se na nás totiž dvojice rozšíření s mnoha novými disky i novými pravidly. Hammer and Hold s bojovníky řádu i druhé Legions of Darkness rozšiřující řady chaosu obsahuje padesát nových disků jednotek, které můžete dle libosti použít při sestavování vašich armád. Mezi nové schopnosti se řadí jed zvyšující účinky útoků, reanimace padlých bojovníků nebo šíření strachu mezi soupeřovými jednotkami. S rozšířeními a základní hrou mají hráči k dispozici 162 disků jednotek a jak je známo o obchodní strategii FFG, čeká nás ještě dostatek dalších rozšíření, aby si každý mohl sestavit armádu dle svých představ.

682 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Kim — 29.9.2014 @ 10.07

    Zombie 15 se mě líbí

    Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.