Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 24

Autor | Aktuality | Úterý 6 Leden 2015 8.45

Vánoce i oslavy příchodu roku 2015 jsou šťastně za námi a vše se opět pomaličku vrací do zajetých kolejí. A jak nejlépe odstartovat nový rok než zjištěním aktuálního dění v herním světě? Dnes se podíváme, co zajímavého se na nás v tomto roce chystá, jaké hry budou bojovat o naši přízeň a se kterými trendy se budeme do budoucna setkávat. I v letošním roce nás čeká spousta zajímavostí, novinek a herních recenzí, stejně jako reportáže z herních akcí pořádaných u nás i zahraničí. Doufáme, že se vám hraní v letošním roce bude líbit ještě víc, než tomu bylo v loňském roce a že se s vámi i nadále budeme dnes už tradičně setkávat i na webu časopisu XB-1, kde mají stolní hry své neopomenutelné místo…

Promlouvání s duchem

Velkým překvapením, které se mimo hlavní vlnu pozornosti prohnalo přes herní stoly, byla hra Tajemnicze Domostwo (mezinárodní název Mysterium) od polského vydavatelství Portal Games. Tato hra pro 2 až 7 hráčů je něco jako kombinace her Dixit (viz naši recenzi) a klasické detektivní hry Clue (poprvé vyšla již v roce 1949!), v níž se snažíte vypátrat kdo, kde a čím spáchal vraždu. Mysterium udělá z jednoho hráče ducha neprávem odsouzeného člověka, který se snaží ostatním v roli vyšetřovatelů napovědět, kdo, kde a jak doopravdy spáchal zločin. K tomu slouží velké karty s abstraktními výjevy, jimiž se snaží každému hráči napovědět jednu ze tří částí záhady. Na uhodnutí mají vyšetřovatelé pouhých sedm dní prezentovaných sedmi herními koly. Hra prozatím vyšla pouze v několika zemích východní Evropy a na mezinárodní verzi určenou pro západní trh a USA pod názvem Mysterium si budeme muset počkat. Vydavatelství Libellud pracuje na nových ilustracích, které bude dělat Xavier Collette (Dixit, Abyss) a také bude jejich verze obsahovat nové komponenty a úpravy dle zpětné vazby hráčů. Premiéru bude mít Mysterium na podzim v Essenu, ačkoliv se objevily i zprávy, že první kopie by mohly být k dispozici o měsíc dříve na americkém veletrhu Gen Con.

FreeSpace Tactics aneb oživování značek

V poslední době se ve světě videoher daří vesmírným simulátorům, ať už zmíníme připravovaný Star Citizen, který se do historie už teď zapsal coby nejúspěšnější crowdfundingový projekt, nebo v polovině prosince vydaný britský počin Elite: Dangerous, který navazuje na klasické simulátory z počátků počítačového rozkvětu. Podobný pokus o oživení videoherní značky netradičně na poli společenských her si vybrali tvůrci série FreeSpace, kteří na Kickstarteru představili svou hru o stíhacích soubojích vesmírných lodí. FreeSpace Tactics je taktická hra pro 2 až 4 hráče odehrávající se v době prvního dílu hry z roku 1998 před příchodem Shivanů, kdy spolu bojují lidé a Vasudané. Hra svými mechanismy výrazně připomíná Star Wars: X-Wing od Fantasy Flight Games (dále jen FFG). Také si zde k modelu lodi vybíráte pilota s různými schopnostmi a pohyb je řešen výběrem karet manévrů s odlišnou iniciativou. Boj je pak řešen různými typy kostek s rozličnými efekty včetně zranění pilota, poškození lodě atd. Kampaň (stránky zde) končí už za týden a momentálně je vybráno pouhých 21 % z požadované částky, takže s úspěchem této hry to zatím nevypadá moc dobře. Uvidíme, zda se autoři z této kampaně poučí a upraví vše tak, abychom si v budoucnu mohli znovu zalétat ve světě známém z dřívějších let.

Euro hry od Fantasy Flight Games?

Zdá se, že spojení velkého amerického vydavatelství FFG a evropské skupiny Asmodee Group bude mít dosti brzy první výsledky, neboť od chvíle spojení prosakují informace o nových hrách a značkách, které v rámci tohoto mohutného uskupení mění vydavatelství. Bruno Faidutti (např. Citadela) nedávno zmínil plán svých her pro rok 2015 a mezi nimi figuruje i jeho spolupráce s Bruno Cathalou (např. loňský Abyss) na nové verzi hry Mission: Red Planet z roku 2005. Druhý jmenovaný se prořekl, že hra vyjde pod hlavičkou FFG. Stejně tak se objevil obrázek přebalu nové verze klasické euro hry Reinera Knizii z roku 1997 s názvem Tigris & Euphrates. Ta má zároveň na přebalu značku Euro Classics, což bude pravděpodobně linie starších her zpracovaná v novém kabátku a s možnými úpravami pravidel, moderními ilustracemi a herními komponenty. To se ostatně stalo i se starší sci-fi hrou o vesmírném obchodování Space Merchant. Jelikož obrázek se zřejmě neměl dostat k veřejnosti takto brzo, odpovídá FFG na dotazy prozatím pouze No comment. Uvidíme, jaké další zajímavé novinky nám toto spojení společností přinese, ale vyhlídky zatím vypadají slibně.

Letem světem

Modiphius je vydavatelství zaměřující se především na hry na hrdiny, ale v roce 2015 nám díky spolupráci s Kevinem Wilsonem (např. Arkham Horror, Descent: Journeys in the Dark) přenese jednu ze svých posledních RPG sérií do společenské hry. V Achtung! Cthulhu: The Secret War se coby vojáci zvláštních vojenských jednotek Spojenců vrhnete proti hrůzám vyvolaných Třetí říší během ofenzivy v Ardenách roku 1944. Dokážete napříč Evropou zastavit ďábelské plány nacistů, nebo se s pomocí příšer z jiných světů podaří nastolit tisíciletou říši? Zní to trochu jako Eldritch Horror od FFG, ale to by mohlo znamenat další zajímavou kooperativní hru s nádechem hororu.

Společnost Matagot pracuje na hře Polaris, v níž se dva týmy střetnou v podmořském souboji ponorek. Každý člen týmu se ujme některé z rolí – kapitán pohybuje ponorkou a vydává rozkazy, sonar se snaží zjistit polohu a plány soupeře, muniční specialista má na starosti torpéda, miny apod. Hra probíhá v reálném čase a ohlasy z testování jsou zatím pozitivní. Možná se nám rýsuje konkurence vesmírných Space Cadets ve stejně temném, ale tlakově náročnějším prostředí.

Polský ilustrátor Jakub Rozalski svými kresbami natolik zaujal Jameyho Stegmaiera (Euphoria), že je výsledkem příprava hry Scythe. 2 až 5 (dle slov autora díky novému komunikačnímu mechanismu případně až 10) hráčů se ujme asymetrických národností v alternativní historii Evropy kolem roku 1920. Budou se snažit vytvořit nejmocnější civilizaci pomocí dobývání území, těžby surovin, získávání vojáků i dělníků a také stavbou obřích mechů, kteří budou v boji stát po boku jízdy a pěchoty. Obrázky zatím vypadají skvostně, uvidíme, jestli bude stejně dobrá i samotná hra.

665 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Comment by Kim — 6.1.2015 @ 9.00

    Už jenom ty obrázky na těch krabicích jsou užasné

  2. Comment by Martin Sust — 6.1.2015 @ 9.31

    Především to Scythe vypadá naprosto úžasně, víc obrázků např. zde: http://jakubsan.tumblr.com/

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.