Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 25

Autor | Aktuality | Úterý 27 ledna 2015 7.30

Herní svět je v neustálém pohybu a dnes se v naší hlídce můžete těšit na poodhalení zajímavých plánů českých herních vydavatelů, vypravíme se do podzemí, zjistíme míru šílenství, jaké mohou překvapivě vyvolat roztomilá koťátka v kombinaci s hromadami výbušnin a k tomu se jako obvykle můžete těšit na výživnou porci dalších novinek. Dnešní článek bude zaměřen na dění na crowdfundingovém webu víc, než je obvyklé, protože se na něm na začátku roku vyrojila nadílka zajímavých projektů, které by snad mohly upoutat vaši pozornost a vytáhnout trochu peněz z vašich věčně poloprázdných peněženek. Pokud to takto půjde dál, bude rok 2015 pro hry mimořádně zajímavý…

Zombíci a vesmírná impéria v Čechách

Společnosti MindOk a REX hry se poslední dobou (k radosti všech domácích hráčů) přetahují o možnost přeložit herní hity do naší mateřštiny. Zatímco REX hry ulovili překlad Imperial Settlers od polských Portal Games, MindOk oznámil zahájení překladu hry Dead of Winter: A Crossroads Game. Hra kombinující přežívání zimy ve světě postiženém zombie apokalypsou se složitými vztahy a cíli jednotlivých skupin v loňském roce získala celou řadu ocenění a mnohokrát se objevila ve výběru toho nejlepšího v přehledech předních herních webů i recenzentů. Nejistotu tváří v tvář nemrtvým i nemilosrdným mrazům si 2 až 5 hráčů užije už tento rok pod názvem Zima mrtvých (i když je možné, že finální název se bude v českém překladu lehce lišit). REX hry ovšem pokračují ve své spolupráci s Gamelyn Games a po překladu Malých velkých království si pro nás připravují i překlad aktuálně na Kickstarteru financované vesmírné strategie Tiny Epic Galaxies. Mechanismy a průběh jsou odlišné, takže obě drobné hry by měly bez problémů najít místo v našich sbírkách. Více o hře se můžete dozvědět ze stránky projektu.

Víc podzemí, víc draků!

Wizards of the Coast měli v roce 2014 plné ruce práce s uvedením jejich nejnovější verze hry na hrdiny Dungeons & Dragons, která měla napravit smíšené dojmy ze čtvrté edice a navrátit tuto značku na vrchol (o tomto tématu se už brzy dočtete více v připravovaném článku). Přitom ovšem nezanevřeli ani na společenské hry a v roce 2015 se můžeme těšit na čtvrtý díl kooperativní dungeon crawl série. Dungeons & Dragons: Temple of Elemental Evil vychází ze starého předpřipraveného dobrodružství a přinese několik scénářů plně kooperativní hry jednoho až pěti hráčů proti hře. I tento díl je plně kompatibilní a tedy kombinovatelný s předchozí trojicí her, takže jejich majitelé si mohou rozšířit svou sbírku o další vzrušující podzemí. Premiéru by hra měla mít 30. dubna, kdy bude uvedena na americkém trhu.

Když kočky vybuchují…

Na Kickstarteru se objevuje mnoho her a hříček, ale aby se velmi jednoduchá karetní hra vyšplhala někam ke čtyřem milionům dolarů, ačkoliv původní cíl byl deset tisíc, to se každý den nevstává. To, co se děje v případě karetní hry Exploding Kittens, je až k neuvěření, přitom jde jen o velmi dobře zpracovanou kampaň, která měla ještě před začátkem několik klíčových výhod. Obrázky kočiček způsobujících enormní exploze by samy o sobě na takový úspěch nestačily. Pravda, internetová kultura je na kočkách bezmála závislá, ale čtyři miliony dolarů by asi ani na takovém základě dohromady nikdo nedal. Herní mechaniky založené na jednoduchém odvracení efektů karet a vzájemném škození rovněž nepřinášejí nic nového. V čem to tedy vězí?

Klíčovým prvkem je jeden z autorů hry s přezdívkou The Oatmeal. Tento tvůrce komiksů tvoří již několik let satirické komiksy s osobitou kresbou a jeho knihy se staly bestsellery na Amazonu i dle žebříčku The New York Times. Jeho facebookovou stránku sleduje přes tři miliony lidí a twitterový účet bezmála půl milionu. Hra měla prakticky jistotu úspěchu ještě před spuštěním, neboť hned v prvních minutách spuštění se o ní dozvědělo tolik potencionálních zájemců, že i jediné procento by zajistilo hladké zaplacení. To ani nemluvím o další reklamě ve formě článků např. v deníku Washington Post, v časopisu Forbes nebo na herním webu Polygon. Kampaň, jejíž stránky si můžete prohlédnout zde, je krásnou ukázkou síly značky a důležitosti obecného povědomí o nabízeném produktu. Výsledek je každopádně úctyhodný a značně se vymyká, teď už jenom, aby i hra samotná přinášela dostatek zábavy.

Kickstarterový koutek

Financování fanoušky se stalo jednou z nejoblíbenějších finančních možností mnoha menších vydavatelství a nadšených autorů. I dnes vám přinášíme přehled zajímavých projektů, které by se bez pomoci fanoušků možná nikdy nedostaly na náš herní stůl. Exodus: Proxima Centauri je vesmírná strategie, která se odkazuje na román K Mrakům Magellanovým od Stanislawa Lema. Ačkoliv se v poslední době nabídka sci-fi her významně rozšiřuje, tato strategie nezapadla a její tvůrci nyní přicházejí na Kickstarter s novou revidovanou edicí společně s prvním rozšířením Exodus: Edge of Extinction. V krabici najdete šest odlišných ras, nové technologie, větší flotily, akční a bojové karty. Více informací a pravidla hry v anglickém jazyce najdete na stránkách projektu. Série Space Cadets od Stronghold Games přichází s dalším samostatným produktem Space Cadets: Away Missions, který tentokrát zabrousí do žánru figurkových her. Podobně jako u série Dungeons & Dragons zmiňované výše, i zde jde o čistě kooperativní hru, v níž budete prozkoumávat mimozemské vesmírné stanice a plavidla, střetnete se s nepřátelskými mimozemšťany a budete získávat drahocennou technologii a artefakty. Více o této hře pro 1 až 4 hráče se dozvíte na stránkách projektu, kde je hned na začátku povedené video vysvětlující herní systém.

Posledním z dnešních příspěvků do science fiction je karetní hra Nova Cry pro 2 až 6 hráčů, v níž si každý hráč vytvoří svou vesmírnou loď s rozličnou výbavou, posádkou i kapitánem a snaží se jako první získat 15 vítězných bodů, čehož lze dosáhnout objevováním nových planet, bojem s ostatními hráči apod. Hra v sobě kombinuje různé prvky známé z vesmírných 4X strategií, ovšem vše by se mělo odehrávat v rozmezí zhruba třiceti minut. Hra vypadá poměrně zajímavě a více se o ní můžete dozvědět na kickstarterových stránkách. V poslední novince zabrousíme k hororu a oblíbenci velké části herních tvůrců – H. P. Lovecraftovi. Právě jeho dílem se inspiruje i karetní hra pro dva hráče Rise of Cthulhu, v níž se coby vůdci kultů utkáte v boji o přízeň prastarých bohů ovládnutím ikonických míst z Lovecraftovy tvorby. Navštívíte tak města Arkham, Innsmouth či Dunwich. Hra svým principem lehce připomíná karetní LCG hru Call of Cthulhu od Fantasy Flight Games, ale nejde o prostou kopii. Více se dozvíte na stránkách kampaně.

1 017 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.