Ocenění

Herní hlídka 33 aneb České herní žně

Autor | Aktuality | Středa 22 července 2015 8.35

S blížícím se podzimem se pomalu rozjíždějí oznámení, preview, rozhovory a zkrátka celá ta informační kampaň předcházející největším herním veletrhům v Evropě i v Americe, jimiž jsou srpnový Gen Con a říjnový SPIEL. K této vlně oznámení a plánů se k naší velké radosti přidávají nemalou měrou i česká vydavatelství Albi, Blackfire Entertainment, Jiras Games, MindOK a Rexhry, která na serveru Zatrolené hry zveřejnila své na zajímavé české i překladové hry bohaté plány pro letošní rok a jak uvidíte, důvodů k úsměvu budou mít milovníci rozličných stolních her vydávaných v naší krásné mateřštině opravdu požehnaně. Neztrácejme tedy vzácný čas a vrhněme se do dnešního víru novinek!

ALBI-logo

Vezměme to podle abecedy a tím pádem začneme s vydavatelstvím Albi. Pomineme-li některé kousky spadající napůl do kategorie hlavolamů nebo her pro děti k rozšiřování jejich schopností a dovedností, stále je nám zbývají skutečně zajímavé tituly. Nejzásadnějším úlovkem k překladu je jistě Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově z dílny polských Portal Games. Tato nemilosrdná kooperativní hra o přežití trosečníků snažících se v nehostinném prostředí nejenom přežít, ale ještě se zachránit, sbírá už delší dobu jedno kladné hodnocení za druhým a na české vydání bychom si měli tento podzim dávat pozor.

albi-robinson

Dále nás čeká cestovní verze Osadníků z Katanu, další hra pro karetní řadu Dominion: Temné časy nebo obchodní a cestovatelská hra Marco Polo (v orig. The Voyages of Marco Polo), v níž využíváte pětici kostek k provádění různých akcí zahrnujících nákup surovin, plnění obchodních cest a pochopitelně i cestování nejen po dálném orientu. Do obdobných vod euro her se zařadí také Cacao, v němž si každý hráč bude coby kmenový náčelník s ostatními tvořit pokládáním dílků ostrov a využívat akce dříve položených dílků. Vcelku milé téma (kdo by neměl rád kakao, že?) a poměrně lehká hratelnost slibuje příjemnou rodinnou zábavu.

albi-marco-polo

Kromě překladů se ovšem objeví i zcela nová a původní česká hra Hvězdokupy, ve které se budete předhánět ve stavění reálných i fantaskních souhvězdí a komponenty mají coby hvězdná obloha v noci svítit. Více informací zatím není, ale snad budeme mile překvapeni.

Blackfire-logo

Blackfire Entertainment je známý všem hráčům Magic: the Gathering, ale i ostatním se jistě zapsal do paměti díky licenci pro překlady produktů společnosti Fantasy Flight Games. Díky tomuto spojení nás čeká český překlad kooperativní hororové hry Eldritch Horror – duchovní nástupce hry Arkham Horror. Kromě toho se ještě v roli hrdinů znovu podíváme příšerám na zoubek v rozšíření výborného dungeon crawl Descent: Výpravy do temnot – Labyrint zkázy. Posledním dílkem do skládačky FFG je lokalizované vydání druhé edice karetní hry z dnes už téměř všem známého fantasy světa Písně ledu a ohně, či zřejmě známější Hra o Trůny. Vydána bude nejenom základní krabice Hra o Trůny: Karetní hra (2. edice), ale i rozšíření Hra o Trůny: Intriky Západozemí. Kdo se tedy těší na nelítostný svět Westerosu, dostane svou šanci.

Blackfire_2

Blackfire ovšem myslí i na rodiny, pro které připravuje New York 1901. Kromě překrásných kreseb Vincenta Dutraita (např. Augustus, Lewis & Clark) a povedeného vnitřního pořadače se budou hráči věnovat především stavbě budov na herním plánu a jak už tomu tak bývá, zvítězí majitel největšího počtu vítězných bodů. A u stavění ještě chvíli zůstaneme, protože z dílny Blackfire se dočkáme také lokalizované verze hry Steam Park, v níž se snažíte vytvořit nejlepší zábavní park v okolí. Součástí hry jsou papírové 3D modely atrakcí, na které lákáte zákazníky, a další budovy mají stojánky, takže se vaše uhlím poháněné atrakce na stole hezky vyjímají.

Blackfire_4

Dále se objeví párty hry v podobě šestého dílu karetního obrázkového Dixit 6: Memories, jednoduchá leč akcí nasycená malinkatá párty hra Domek plný chaosu (orig. Rumble in the House), kde se ujmete malých postaviček účastnících se nevyhnutelného masakru v malém domečku. Ideální na zkrácení chvíle na párty či při setkání s přáteli a především naprosto uvolněné. Následně tu máme také Co-Mix, kde si dle zadaného tématu všichni tvoří z nabídky karet vlastní komiksy a následně si je vzájemně vyprávějí. Setkání s herně pozitivními přáteli by se pro jednou mohlo nést v jiném duchu než hádce, zda je lepší Marvel nebo DC. A komu by té zábavy bylo málo, řítí se na nás také Munchkin: Zombíci. A jako poslední se objevily zprávy o karetním deck-building hitu Star Realms (naše recenze), který se konečně objeví i v české verzi. A to nejen základní hra, ale také balíčky s rozšířeními, o kterých si brzy povíme v samostatném článku.

logo jiras_ vektor

Po personálních změnách v Jirasgames bylo překvapením, když na svých facebookových stránkách zveřejnili zprávu o finišujících pracích na hře Hobit: Bitva pěti armád – Nebezpečný most tematicky vycházející z filmového zpracování Hobita. Jedná se o tematické přepracování blafovací hry Ciao, Ciao… z roku 1997, kde se hráči snaží dostat své figurky v bezpečí přes most.

mindok-logo

A na řadě je MindOk, který momentálně vydal novou edici kooperativní lékařské hry Pandemic. Dále nás čeká karetní Cut the Rope vycházející z úspěšné mobilní hry. Na začátku srpna by měl také vyjít Panovník (známý též jako Viceroy). Následovat budou české překlady dvou dílů karetní herních Lost Legacy (viz naše recenze), což je do češtiny přeloženo coby Ztracené dědictví: Hvězdný koráb a Ztracené dědictví: Létající zahrada. Podobně jako Love Letter (česky Milostný dopis) se tedy čeští hráči mohou těšit na malou, levnou a snadno přenosnou karetní hru, ovšem tentokrát s větší dávkou dedukce a se zajímavějším blafováním.

MindOk_4

Dále se můžeme těšit na dvě skutečné herní lahůdky. Ve hře Zámky šíleného krále Ludvíka musíte coby stavitelé bavorského krále Ludvíka II. splnit náročné touhy zaměstnavatele a postavit mu překrásné a zajímavé hrady. Všichni začínají s obyčejnou chodbou, ke které mohou připojovat různé nakoupené místnosti, další chodby apod. Na konci jste oceněni body dle výběru místností i splnění speciálních přání krále, která se pro každou hru losují jiná. Druhou peckou, která se dočká českého vydání, je Zima mrtvých: Cesty osudu, semi-kooperativní hra, v níž se snažíte udržet naživu malou kolonii přeživších po zombie apokalypse. Tomu nepomáhá ani příchod zimy s mrazivými teplotami a všudypřítomným sněhem, ani možný výskyt zrádce ve vlastních řadách. Oproti podobně laděné Battlestar Galactica zde ovšem nehrajete za jednotlivce, ale za celou skupinku přeživších, která kromě celkového cíle společně udržet kolonii přeživších musí ještě plnit vlastní cíle, ať už je to nahromadění jídla, zdravotních zásob, anebo něco jiného.

MindOk_3

Dále nás čekají hned dvě hry Vlaadi Chvátila, jehož Through the Ages: Příběh civilizace se dočká nového vydání s drobnými úpravami a vylepšeními, přičemž MindOk zároveň ulovil jeho nejnovější párty hru Codenames (na českém názvu se ještě pracuje). Dvě skupiny agentů zde soupeří v hledání správných slov, k nimž dává jeden hráč nápovědu. Vtip je v tom, že nápověda se vztahuje vždy k několika slovům najednou a je tedy třeba dobře zvolit, jakou nápovědu tvořenou jediným slovem a číslicí označující počet karet hráčům dáte.

rexhry-logo

Abecedně posledním z českých vydavatelů jsou REXhry, které pro nás připravují kooperativní programovací hru Bomb Squad (český název zatím není znám), kde budeme společnými silami řídit pyrotechnické roboty ve snaze najít a zneškodnit nastražená výbušná zařízení. Na podzim se dočkáme prvního rozšíření pro Settlers: Zrod impéria. Why Can’t We Be Friends? (český název v přípravě) je první z řady tzv. Empire packs přinášejících nové karty a možnosti. Zde najdeme karty s větší mírou interakce v podobě otevřené produkce. Můžeme se také těšit na trojici menších, leč zábavných her. Hned první bude český překlad kooperativní  Super Fantasy: Night of the Badly Dead – druhého samostatně hratelného dílu v náležitě přepálené fantasy, kde v pochmurném světě zastavíme vpád už mrtvého hrdiny a jeho nemrtvých hord poté, co se naštval a povstal, když se místní arcibiskup vysmál jeho nešťastné až téměř trapné smrti. Co dodat? Pád z omylem osedlaného osla po kýchnutí moc hrdinsky nevypadá. Od stejné firmy pak vyjde podobně laděná, leč kompetitivní hra Vudú, kde si hráči coby mocní čarodějové vzájemně znepříjemňují život.

REXhry_2

Druhou novinkou je Vzhůru do podzemí, kde si vyzkoušíme své štěstí a smůlu při návštěvě příšerami zamořeného a poklady vybaveného podzemí. Hráči si berou karty, z nichž mohou vybavit své hrdiny, nebo je dávat na balíček podzemí. Jakmile všichni zvolí pass a zbude jediný hrající hrdina, vydá se vstříc nebezpečí podzemí. Hra končí buď dvěma vítěznými taženími podzemím, anebo eliminací všech ostatních hráčů. Z dojmů těch, kteří měli možnost si tuto hru vyzkoušet, je cítit povedená a rychlá záležitost, která umí zabavit i pobavit, takže se můžeme těšit. A pro dnešek posledním českým přírůstkem do herního světa bude další ze série mikroher společnosti Gamelyn Games a tentokrát se v ní podíváme do vesmíru. Malé velké galaxie jsou kostková kompetitivní hra, v níž se předháníte v rozšiřování a vylepšování své galaktické říše. Vše je řízené kostkami, kterými si na začátku kola hodíte a využíváte je pro rozličné akce – pohyb vesmírné flotily, kolonizace planet, sklizně na planetách a získání zdrojů, či zvýšení vašeho diplomatického a ekonomického vlivu na galaxii.

REXhry_4

Jak vidno, máme se do konce roku na co těšit a konečně u nás začíná ten pravý boom hráči oceňovaných her a společnosti se jenom předhánějí v ukořistění těch nejzajímavějších titulů pro překlad. Do toho se u nás objevují a prosazují noví herní autoři, takže o budoucnost hraní v Čechách se zřejmě nemusíme bát.

1 044 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.