Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 34

Autor | Aktuality | Středa 2 září 2015 9.40

Gen Con je za námi a Essen před námi. Mezidobí vtěsnané mezi dva nejvýraznější veletrhy stolních her se každý rok nese ve znamení novinek, představování nadcházejících titulů a odhalení připravovaných her pro nadcházející rok. Internet je zaplavený videi z představování a hraní nových her, ale dějí se i další zajímavé věci. Pojďme se dnes podívat na střípek představených novinek, které by se v průběhu podzimu a zimy měly objevit i v našich obchodech, a na dění v herním světě obecně.

Odin_Raven

Od historie ke hrám

O společnosti Osprey jsem se už zmiňoval. Jméno si toto především knižní vydavatelství vydobylo záplavou knížek plných detailních ilustrací zobrazujících krátké časové úseky od starověku po moderní dobu. Podporou válečných figurkových her z období napoleonských válek nebo antických střetů se společnost zabývala delší dobu, ale skutečné stolní hry objevují až nyní. A rozhodně to dělají ve velkolepém stylu.

Čekají nás volná pravidla pro fantasy figurkové bitvy, hra na kočku a myš mezi sovětskými flotilami a ponorkami NATO a nově i Odinovi havrani. Hra Odin’s Ravens má za sebou poměrně bouřlivou historii. Hra Thorstena Gimmlera pro dva hráče vyšla poprvé v roce 2002 a jelikož už se nějakou dobu nedočkala vydání a poptávka se zvětšovala, hráči s radostí uvítali kickstarterovou kampaň na dotisk herní klasiky. Společnost Works, Ltd. a její majitel Seth Nemec se však po vybrání peněz nadobro odmlčeli a naděje na dodání hry jsou nulové. O to větší radost mají fanoušci, když se hry profesionálně ujalo Osprey Games.

Ilustrace ke hře zajišťuje švédský ilustrátor Johan Egerkrans a původní autor Gimmler neskrývá nadšení. K novému vydání byl totiž opět přizván, aby revidoval stará pravidla. A to není všechno! Aby Osprey dokázali, že zakoupením licence opravdu myslí na fanoušky hry, nabídnou ji zdarma těm, kdo ztratili peníze v podvodné kampani na Kickstarteru – tito hráči zaplatí pouze poštovné. Pokud se neobjeví nějaké nečekané zdržení, měla by se hra objevit na pultech obchodů v únoru 2016.

mtg-arena

Magic s figurkami

V loňském roce se na výstavě SPIEL v Essenu těšila velkému zájmu připravovaná stolní hra ze světa Magic: the Gathering (dále jen M:tG). Tvůrčí tým tvořila převážná většina lidí dříve pracujících na už ukončené herní sérii Heroscape. Od doby, co se ujali přípravy her ve firmě Hasbro, se nám na stůl namísto nekončících variací na hry RISK dostaly nesmírně zajímavé a mnohdy odvážné kousky.

V roce 2011 jsme tak mohli zažít Risk Legacy, který se postupně rozvíjel, nechával hráče permanentně měnit herní komponenty a nepotřebné zahazovat a celkově to byl odvážný koncept, který bychom čekali spíše od nezávislé scény a nikoliv od jednoho z největších gigantů v oboru. Druhou hrou byla vesmírná bitva pro dva s názvem Battleship Galaxies: The Saturn Offensive Game Set. Nejednalo se ovšem o žádné přebarvené bitevní lodě, ale o povedenou taktickou hru, v níž proti sobě dva hráči posílají flotily vesmírných plavidel. Součástí byl i kratší komiks vysvětlující pozadí válečného konfliktu. Přišel tak zlom, který dal jasně najevo, že hry s logem Hasbro mohou brát vážně i zkušení hráči.

Ovšem zpátky k Magic: The Gathering – Arena of the Planeswalkers. Ohlasy se zatím shodují, že jde o skvělou kombinaci karetních M:tG s figurkovou sérií Heroscape. Fantasy, v níž se utkávají hrdinové se svými družinami vyvolaných příšer se tak letos dočká rozšíření v podobě dvou nových hrdinů. Zatím není známo mnoho detailů, ale podíváme se do Zendikaru, přičemž hrdiny bude modrá Kiora a démonský Ob Nixilis. Oba hrdinové budou k sobě mít své přisluhovače a kouzla. Co ovšem ještě víme je, že Kiora bude vícebarevná (v M:tG označováno jako multicolor), což jí umožňuje využívat modrá a zelená kouzla. Zdá se, že si hráči budou brzy připravovat balíčky a kombinovat kouzla, takže se máme na co těšit.

pokemon-2015

Hlupáci na mistrovství

Amerika je pro nás Evropany vskutku zvláštní země. Mimo dvojnásobné porce v rychlém občerstvení, nasládlost veškerého jídla a všudypřítomné pruhy a hvězdy se o USA debatuje především kvůli rozdílnému pohledu na vlastnění a kontrolu střelných zbraní. Další reportáží v kategorii kriminálních případů se zařadil i ten z mistrovství světa v karetní hře Pokemon. Naštěstí vše dopadlo dobře, neboť policisté v Bostonu hned u vstupu zadrželi dvojici mladíků, kteří se před událostí chlubili na sociálních sítích svou sbírkou zbraní a komentáři, že si je vezmou na výše zmíněné mistrovství.

Policie jim nejenom znemožnila vstup do haly, kde se herní klání odehrávalo, ale rovnou jim prohledala vůz, kde měli brokovnici, útočnou pušku a dost munice, aby se zalekl i Charizard. Chlapci tak mají co vysvětlovat a pravděpodobně dostanou u soudu dost času přemýšlet o vhodnosti podobných vtípků do budoucna.

Hasbro-Indiegogo-Next-Great-Game

Hasbro hledá talenty

Ano, herní gigant Hasbro hledá skutečně nové talenty a jejich nápady na novou párty hru, která by jim mohla zajistit prodeje na pár dalších desetiletí. Na tom by nebylo nic zvláštního, všechna herní vydavatelství hledají nové autory a hry. Zajímavé na celé věci je, že soutěž je veřejná a ve spolupráci se serverem IndieGoGo. Každý zájemce může do 30. září 2015 odeslat svůj návrh, který porota tvořená herními designéry posoudí dle tématu, herních mechanismů, uskutečnitelnosti (rozumějme výrobní cenu) a zábavnosti. Pětice nejlepších bude mít následně ve spolupráci s Hasbro na serveru IndieGoGo v listopadu vlastní kampaň a peníze jim na vývoj hry zůstanou.

Na začátku prosince a po skončení kampaní bude vyhlášen absolutní vítěz soutěže, který dostane dalších 10 000 $ a možnost pracovat na vývoji hry přímo s herním oddělením společnosti. Součástí soutěže jsou samozřejmě pro giganta stylu Hasbro nepostradatelné právnické formulky a zaklínadla, jež ve zkratce zajišťují, že Hasbro nebudou žalovat účastníci soutěže, ani jiné firmy, jimž bude hra v soutěži podezřele podobná jejich vlastní produkci. Mimo to máte nejvyšší čas sáhnout do šuplíku pro revoluční návrh párty hry pro 21. století!

627 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od tomeek — 3.9.2015 @ 10.35

    Ad Hasbro contest: Kampaň je to jistě zajímavá, bohužel návrhy mohou podávat a celé soutěže se tak zúčastnit pouze „US residents“… To jen tak na doplnění…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.