Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 38

Autor | Aktuality | Středa 10 Únor 2016 19.00

Rok 2015 je za námi a nás čeká nový rok plný hraní, novinek, nápadů a dalších příjemných kratochvílí. Při pohledu zpět v čase je nadmíru příjemné sledovat ohromný nárůst aktivity českých vydavatelství, která se často přímo perou o možnost přinést nám v rodném jazyce nejnovější herní skvosty a je radost o nich v průběhu roku informovat. A co se zatím jenom letmo nese vzduchem, věstí náramně vydařený rok pro všechny hráče od mladých po staré, přes začínající po zkušené stratégy a pány kostkových hodů. Začněme tedy první Herní hlídku tohoto roku právě jednou z chystaných velkých novinek, ať se máme na co těšit…

Stavění města

Když oznámí novou hru Days of Wonder, můžete se připravit na hit. Toto vydavatelství nechrlí tituly jak na běžícím pásu, ale vydává jednou za čas vyladěné a vizuálně okouzlující hry, které si dobývají srdce hráčů ještě mnoho let po vydání. Nejspíše také znáte některé z jejich her – válečnou hru Memoir ’44 přibližující jednoduchým způsobem boje druhé světové války a z této hry vycházející fantasy bitvy BattleLore, které od nich převzala společnost Fantasy Flight Games. Na seznamu mají také konspirační Shadows over Camelot, bitvy fantasy národů Small World, vláčkové Ticket to Ride nebo nejnověji orientem opředené Five Tribes. Days of Wonder se teď ukazuje s novou hrou o stavění města.

Quadropolis_01

Quadropolis je hra pro 2 až 4 hráče, ve které každý staví svou metropoli a přetahuje se s ostatními o budovy, obchody apod. Po čtyřech kolech si hráči coby architekti sečtou vítězné body a vyhrává ten s největším počtem. Co je ovšem další skvělá zpráva, hru si vybrala k distribuci společnost Blackfire, takže se dočkáme nejenom české verze, ale zároveň bude ve hře obsažen i dílek s Karlovým mostem. Zařadí se tak mezi další speciální dílky představující architektonické skvosty ze zemí, v nichž bude hra vydána v rodném jazyce.

2015 – rok Kickstarteru

Namísto revoluční herní mechaniky, která by otřásla herním světem a představila nám desítky nových her založených na dosud nevídaném přístupu, se nám dostalo boomu v podobě financování nezávislých projektů. Od jednotlivců plnících si svůj sen po velké vydavatelské společnosti, takovou různorodou skladbu můžete najít na nejvýraznějším crowdfundingovém webu Kickstarter. A rok 2015 se ukázal jako skutečně úspěšný. Pojďme se podívat na čísla.

Nejúspěšnějším projektem byla jednoduchá karetní párty hra Exploding Kittens, které se dostalo nadměrné pozornosti díky zainteresování ilustrátora a tvůrce komiksů Matthew Inmana, kterého většina zná díky komiksu a zároveň přezdívce The Oatmeal. Tato drobná hra předčila veškerá finanční očekávání a vybrala necelých 9 milionů dolarů, tedy zhruba 220 milionů korun.

Exploding_Kittens

Extrémně úspěšný byl rok pro společnost Cool Mini Or Not, kteří si zakládají na svých figurkových hrách. Vlajková loď plná zombií jménem Zombicide je k nezastavení, ale 4 miliony dolarů vydavatelství nestačily, takže se do seznamu úspěšných her přidává ještě Arcadia Quest: Inferno, The Others: 7 Sins inspirované bojem se zhmotnělými smrtelnými hříchy, vikingské Blood Rage a obranu hradu v podobě B-Sieged: Sons of the Abyss. Celkově si tak společnost připsala dalších 8,7 milionu dolarů a díky Kickstarteru a jeho kampaním získala pro vydávání svých her celkově 23 milionů dolarů.

Osmnáct nejúspěšnějších kampaní za rok 2015 nasbíralo částku přesahující 32 milionů dolarů, tedy více jak 800 milionů korun. Jak se zdá, zájem hráčů je značný a herní byznys a přísun nových originálních her jen tak něco nezastaví.

Polská smršť

Už jsme si zvykli, že naši polští sousedé se o hry zajímají opravdu hodně a nevydávají toho málo. Portal Games na nedávné herní akci Portalcon oznámilo hned několik připravovaných novinek. Tou první je přepracování původní karetní hry z postapokalyptického prostředí 51st State Master Set. Jde o restart této značky – krabice bude obsahovat karty v novém grafickém hávu a s rebalancovanými hodnotami. Najdeme zde karty z originální hry, rozšíření New Era i z rozšíření Winter. Pokud jste se s touto značkou dosud nesetkali, vězte, že je to výrazně obtížnější předchůdce budovatelské karetní hry Imperial Settlers (česky Settlers: Zrod impéria). Hru si můžete již teď předobjednat na stránkách vydavatelství Portal, viz tento odkaz. Ignacy Trzewiczek se svým týmem se rozhodli pro systém známý z kickstarterových kampaní a čím více předobjednávek se jim podaří nashromáždit, tím více bonusového materiálu ve hře dostanete.

51st_State-cover

Další novinkou je kooperativní First Martians: Adventures on the Red Planet vycházející z osvědčených principů předchozí hry Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island. Kromě dlouhého názvu mají obě hry společnou snahu přežít v nehostinném prostředí, ovšem zajímavostí u návštěvy planety Mars bude herní aplikace, která bude nedílnou součástí herního zážitku. Uvidíme, jak spojení stolní hry a moderní techniky přenosových zařízení dopadne.

Poslední novinkou, jež přibude do portfolia Portal Games, bude science fiction bitevní hra Cry Havoc pro 2 až 4 hráče, v níž se ujmete velení jedné ze čtveřice asymetrických frakcí ve snaze ovládnout herní oblast. Boj bude řízen kartami a součástí krabice bude 54 plastových figurek. Obrázky zatím k dispozici nejsou, ale k vidění je krátká video upoutávka výše. Na hře se ovšem podílí Michał Oracz zodpovědný za hry Neuroshima Hex! a Theseus: The Dark Orbit, takže o bitvách asymetrických skupin toho ví víc než dost.

Letem herním světem

Carl Chudyk je znám svými složitějšími karetními hrami pro hráče, především pak klasikou Glory to Rome nebo Innovation. Oznámení o jeho nové hře pro 2 až 6 hráčů tedy trochu překvapuje herní dobou stanovenou na 15 až 30 minut. Hráči se v Bear Valley stanou přeživšími snažícími se skrze kaňon medvědů dostat do bezpečí tábora. K tomu budou objevovat krajinu, překonávat její překážky a vyhýbat se nebezpečí. To vše by mělo být v realistické kresbě a s možností ztížit výběrem prostředí cestu soupeřům. Hry se dočkáme už brzy díky vydavatelství Stronghold Games.

KingOfNewYork_PowerUp

IELLO si pro párty bitevní hru obřích monster King of New York připravuje rozšíření s podtitulem Power Up!, které přinese nejenom nové možnosti míchání příšer z původní hry King of Tokyo, ale také zcela novou příšeru jménem Sharky.

Ruské vydavatelství Hobby World si připravuje pokračování úspěšné párty hry Spyfall, která u nás vyšla v českém překladu coby Superšpión. Přestože hra vyjde v Rusku už v průběhu tohoto roku, vydavatelství z neznámých důvodů nevydá hru v jiných jazykových mutacích dříve než na konci letošního roku. Druhou novinkou v přípravě tohoto studia je potom stolní zpracování sci-fi klasiky – hry, která ve své době prorazila cestu všem dalším 4X strategiím a dodnes představuje pojem. Masters of Orion: The Board Game bude pro 2 až 4 hráče a herní doba je stanovena na 40 až 60 minut, což mi přijde s ohledem na mamutí proporce originální videohry jako dosti krátká doba, ale nechme se překvapit, jakmile vyjdou podrobnější informace.

MastersOfOrion

491 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.