Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 4

Autor | Aktuality | Pondělí 22 července 2013 8.15

V minulé herní hlídce jsem zmiňoval prestižní herní ocenění Spiel des Jahres a než vám představím novinky, podíváme se, jaké hry ocenila porota tento rok. Hlavní ocenění Spiel des Jahres 2013 získala malá karetní hra Hanabi od Antoina Bauzy (např. 7 divů světa), ve které hráči společnými silami vytvářejí ohňostroj. Cenu kritiky Kennerspiel des Jahres 2013 si odnáší hra Andor – Dobrodružné legendy od Michaela Menzela. Toto ocenění je obzvláště zajímavé, protože Menzel je především herní ilustrátor, jehož kresbu můžete vidět v bezmála dvou stech titulů. Andor je jeho designérskou prvotinou a hned si vysloužil prestižní ocenění. Obě výše zmíněné hry si odnášejí kladná hodnocení nejenom kritiků, ale také hráčů a nepochybně vám je v budoucnu představím v samostatné recenzi. Nyní se krátce podíváme za oceán, abychom následně strávili dlouhou chvíli v sýry a vínem oplývající Francii.

Pohádky trochu jinak a nevraživí upíři

Americká společnost Fantasy Flight Games (dále jen FFG) je známá svým pečlivým sledováním herního trhu a jakmile se objeví hra, ve které vidí potenciál, snaží se získat práva pro celosvětovou distribuci. Jejich konání je výhodné pro obě strany – FFG navyšuje svůj zisk a zvětšuje portfolio a menší či méně známá vydavatelství a autoři dostávají šanci představit svou hru po celém světě s odpovídající reklamou a využitím ohromné distribuční sítě. Nejnovějším úlovkem FFG je Winter Tales původně představené v loňském roce italskou společností Albe Pavo. Hra pro 3 až 7 hráčů zajímavým způsobem kombinuje prvky klasických deskových her a RPG a reprezentuje žánr tzv. vyprávěcích her. Originální je už samotné prostředí – temná a sněhem zavátá alternativní pohádková realita, kde probíhá nelítostný boj mezi diktátorským režimem Zimy a rebelujícími zastánci Jara. Setkáte se zde s ikonickými postavami světových pohádek, jako jsou Pinocchio, zlý vlk z Červené Karkulky, Šílený kloboučník a Bílý králíček z Alenky v říši divů nebo teď už stará babička, kterou známe jako mladou dívku Dorotku z Čaroděje ze země Oz. Pochmurné ilustrace odkazující k nacistickému Německu a civilnímu odboji v pohádkovém světě často způsobí mrazení v zádech, což dobře ilustruje i trailer.

Druhou oznámenou novinkou FFG je blafovací a dedukční upírská hra Bloud Bound. Klany bestie a růže spolu válčí už velmi dlouho a konflikt lze ukončit jenom jedním způsobem – zajetím vůdce druhého klanu. Jenomže kdo to je a komu z vlastního klanu můžete doopravdy věřit? Přesně takové otázky bude v této novince řešit 6 až 12 hráčů. Karty klanu se rozdělí stejným dílem a tajně rozdají na začátku hry. Oba klany mají svou hierarchii a každá postava má zvláštní schopnosti, které během hry může použít. Pokud by hrál lichý počet hráčů, přichází do hry ještě postava inkvizitora, která má specifická pravidla a snaží se oba upírské klany zničit. Pokud vás zatím nezaujala žádná variace na známou hru s mechanismem skryté identity (Městečko Palermo, Werewolf), možná u vás zaboduje právě tato.

Francouzské speciality

Zdá se, že velká monstra (nebo též kaiju, chcete-li) se momentálně perou o naši pozornost. V kinech si to právě teď rozdávají gigantičtí roboti a vesmírná monstra ve filmu Pacific Rim a příští rok naše kina navštíví nová verze Godzilly. Mánii kolem velkých příšer devastujících asijská a severoamerická města si užijeme i doma na stole. Pod hlavičkou společnosti Repos Production připravují Antoine Bauza a Ludovic Maublanc (Cyclades, série Mr. Jack) odlehčenou hru Rampage pro 2 až 4 hráče, ve které se ujmete monstra s jediným cílem – zničit co nejvíce budov a sníst největší množství nebohých obyvatel města. Celou zkázu navíc budete páchat cvrnkáním, foukáním, pouštěním dílků na herní plochu a obíráním soupeřů o jejich trofeje. Jestliže se sejde více hráčů, kteří vlastní hru, mohou je spojit a hrát ve více jak čtyřech lidech.

Francouzské vydavatelství Bombyx nám přinese dvě hry v roztomilých plechovkách, které možná znáte z herní série Timeline. První novinkou je karetní Continental Express pro 2 až 4 hráče, ve kterém se hráči snaží splnit zadané úkoly a dopravit požadovaný náklad dříve než soupeři. S informacemi zatím vydavatelství šetří, ale již teď víme, že náklad budou představovat různobarevné symboly. Hráči budou získávat nové karty ze tří balíčků, které budou mít vždy vyložené tři karty, přičemž nejvzdálenější od balíčku (zároveň nejdéle vyložená) bude zdarma, prostřední za 1$ a karta nejblíže balíčku bude stát 2$. Kromě vagonů mohou hráči tímto způsobem získat i karty postav s rozličnými schopnostmi. Vyhrává ten, kdo jako první splní čtyři zadané úkoly.

Cardline: Globetrotter představuje zajímavou naučnou karetní hru pro 2 až 8 hráčů. Tvoří ji přibližně stovka karet reprezentujících jednotlivé státy. Na jedné straně karty je uvedena rozloha, populace, HDP a kolik země vyprodukuje CO2. Každý hráč dostane na začátku několik karet, aniž by se podíval na stranu s uvedenými hodnotami. Doprostřed herní plochy se pak dá jeden stát s odkrytými hodnotami. Hráči se postupně střídají a ve svém kole mohou vzít jednu ze svých karet a umístit ji k vyloženým kartám na stole dle toho, zda má podle nich jednu z charakteristik vyšší nebo nižší. Po umístění kartu otočí, a pokud měl pravdu, karta zůstává na stole. Jestliže se spletl, kartu země odhodí a vezme si jinou z dobíracího balíčku. Cílem hry je zbavit se co nejrychleji všech svých karet. Podobně jako u Timeline se jedná o nenáročný koncept, který umí zábavnou formou naučit zajímavé informace a také pomůže vytvořit si základní představu o desítkách států.

Poslední francouzskou novinkou je hra Prosperity od vydavatelství Ystari, na kterém se podílí veterán herního průmyslu Reiner Knizia (má na kontě více jak 400 her!) a mladý designér Sebastian Bleasdale, který na sebe upozornil velmi dobře hodnocenou ekonomickou hrou Keyflower. V pozici vládce země se ocitnou 2 až 4 hráči, kteří se budou v průběhu sedmi desetiletí snažit dovést svou zemi k rozkvětu a ekonomickému rozmachu. V každém kole se budou muset postarat o zlepšení pěti věcí – energetické soběstačnosti, ekologie, správy kapitálu, vědeckého výzkumu a obecného blahobytu obyvatel. Komu se na konci hry podaří získat v těchto pěti směrech nejvíce bodů, vyhrává.

2 973 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.