Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 7
V minulém díle Herní hlídky jsme zavítali na americký festival společenských her Gen Con 2013 a představili jsme si několik novinek od menších či méně známých vydavatelství. Dnes uděláme přesný opak a zjistíme, co si pro nás připravila ta největší a nejznámější, která se tohoto svátku her za velkou louží zúčastnila. Začneme ničivými monstry a přes fantasy bitvy a science fiction souboje vesmírných lodí se dostaneme až k vláčkům. V příští Herní hlídce se podíváme na poslední výběr toho nejzajímavějšího, co nám letošní Gen Con přinesl, a nezapomeňte, že pokud budete mít k jakékoliv hře další otázky, bude vás něco zajímat, nebo byste rádi v seznamu viděli vámi sledovanou a vyhlíženou hru, neváhejte a napište.
Asmodee
Autorská dvojice Antoine Bauza a Ludovic Maublanc představili pod hlavičkou vydavatelství Asmodee své společné dílko jménem Rampage. Dva až čtyři hráči se zde ujmou rolí nebezpečných monster, která mají za úkol… zkrátka to, co dělají monstra nejčastěji – zničit město a jeho nebohé obyvatelstvo! To vše cvrnkáním, foukáním a dalšími způsoby, které jsou vždy vtipně provázány s tématem. Oddechovou hru, která se tématem i herním stylem může srovnávat s Vládcem Tokia, si mohli hráči vyzkoušet i v její speciální obří verzi. Hra prý byla zábavná, ale sfoukávání velkých panáčků vyžadovalo pořádně vycvičené plíce. U normální verze by vše mělo být jednodušší.
Fantasy Flight Games
Fantasy Flight Games (dále jen FFG) využívají Gen Con k uvedení největších novinek, ohlášení budoucích plánů a testování připravovaných her a letošní rok nebyl jiný. O duchovním následovníkovi hororového kooperativního Arkham Horror v celosvětovém měřítku a názvem Eldrich Horror jsem se zmiňoval v předchozích novinkách, dnes se tedy zaměřím tedy na tři jiné hry. Před čtrnácti lety dostali hráči užívající si bitvy desítek miniatur levnější alternativu s názvem Diskwars. Princip je jednoduchý – jde o klasickou figurkovou hru, ovšem bez figurek. Ty nahrazují oboustranné žetony různých velikostí, na nichž jsou všechny potřebné údaje a jejich pohyb se řeší jednoduše překlápěním. FFG na tuto hru nezapomněli, celkově ji předělali a spojili vše se silnou tématikou světa Warhammer. V roce 2014 tedy čeká hráče nespočet nelítostných bitev ve hře Warhammer: Diskwars.
Karetní hra Blue Moon pro dva hráče od Reinera Knizii je na trhu bez pár měsíců už deset let a vyšlo k ní velké množství rozšíření. Každý balíček představuje jednu rasu, která bojuje o moc a má specifické vlastnosti i herní styl. FFG hodlá celou sérii zrenovovat a vydat všechny existující frakce v jedné jediné krabici, která bude obsahovat nejenom devět frakcí, ale také možnost karty libovolně kombinovat a přidává rovněž změny v úpravách zahrnující prvek deck-building. Blue Moon: Legends budou k dispozici příští rok a uvidíme, nakolik změny v pravidlech upraví a rozšíří herní zážitek oproti původní karetní klasice.
Abychom dokončili trojici staronových titulů, dostáváme se ke klasice lehkých válečných her pro dva hráče – BattleLore. Ta byla představena společností Days of Wonders v roce 2006 jako ekvivalent o dva roky starší hry z prostředí druhé světové války Memoir ’44 (obě série pocházejí od významného tvůrce válečných her Richarda Borga). FFG zakoupila práva na tuto sérii a v BattleLore Second Edition proti sobě opět postaví dva hráče, kteří se tentokrát utkají v čistém fantasy prostředí s upravenými pravidly. V krabici bude sice méně figurek než v původní verzi, ale budou výrazně větší a mělo by tak být snazší manipulovat s jednotkami, které byly dříve tvořeny více menšími figurkami, a především by se měl zkrátit čas přípravy hry. Novinkou je systém přípravy bitev, kde si každý hráč volí vlastní scénář (cíle, rozestavění jednotek atd.). Jak moc poznají fanoušci první edice zásahy do pravidel, se dozvíme příští rok.
Paizo Publishing
Jedno z největších oznámení veletrhu byla bezpochybně hra od společnosti Paizo Publishing, která je známá především svojí RPG fantasy sérií Pathfinder (duchovní nástupce slavného Dungeons & Dragons 3.5) a množstvím doplňků pro fantasy hry na hrdiny obecně (karty předmětů, mapy, figurky apod.). Letos nám přináší deck-buildingovou karetní hru s prvky her na hrdiny jménem Pathfinder Adventure Card Game: Rise of the Runelords. Jeden až čtyři hráči se zde stanou hrdiny procházejícími sérii scénářů tvořících jedno dobrodružství a do budoucna budou tato dobrodružství tvořit celé kampaně, podobně jako v klasických RPG hrách. Zajímavostí je postupné zlepšování postavy, která se tak stává po každé hře silnější, získává nové předměty, schopnosti a obecně vše připomíná klasické zlepšování postav, jak jej můžeme znát právě z her na hrdiny. Počet kladných recenzí se prozatím stále zvyšuje a momentálně lze hru sehnat i v ČR. Navíc by to nebylo Paizo, aby nemělo pro hru připravená rozšíření umožňující hrát ve více hráčích, nové typy postav, nová dobrodružství a mnoho dalšího obsahu.
Privateer Press
Podobně jako Paizo se i vydavatelství Privateer Press zaměřuje primárně na jiné než společenské hry – je známé především svými miniaturami a v poslední době také RPG hrou zasazenou do vlastního steampunkového světa. Dvojice karetních her High Command: Warmachine a High Command: Horde představuje deck-buildingové rozšíření tohoto světa, ve kterém budou tentokrát jeden až čtyři hráči bojovat ve válce o území a moc. Oproti většině deck-buildingových her si zde hráči na začátku vyberou několik velitelů a dle nich i příslušné balíčky karet, které smíchají a mohou si z nich během hry nakupovat jednotky. Každá frakce by měla působit odlišným stylem a nabízet dostatečnou variabilitu, aby každá hra byla jedinečná. Pravidla nejsou nikterak složitá, takže uvidíme, jak se hráčům bude líbit další karetní hra, ovšem tentokrát v poměrně málo probádaném steampunkovém prostředí.
Queen Games
Queen Games je asi největší německé herní vydavatelství a zatímco na loňském SPIEL 2012 v Essenu předvedla teprve testovací verzi hry Lost Legends, na Gen Conu už měla její finální podobu. Hru vytvořil Mike Elliot (např. série Thunderstone) a jde o rychlou karetní záležitost s mechanikou draftu, ve které se tři až pět hráčů stane hrdiny, kteří se natřikrát vydají do podzemí bojovat s nelítostnými příšerami. Celá hra svým herním stylem hodně připomíná námi dříve představenou a zhodnocenou hru 7 divů světa, je ovšem zasazena do čistého fantasy světa plného boje. Pokud vás tedy civilizační hra svým herním stylem zaujala, ale téma vám nebylo úplně po chuti, možná pro vás bude právě Lost Legends zajímavou alternativou.
Stronghold Games
Minulý rok jsme si mohli vyzkoušet spolupráci na můstku vesmírné lodi ve hře Space Cadets. Letos získáme podobnou možnost v kostkovém provedení Space Cadets: Dice Duel. Čtyři nebo až osm hráčů se rozdělí do dvou posádek, které si během třiceti minut budou muset poradit s řízením, senzory, štíty, tažným paprskem, distribucí energie i zbraněmi a to vše pomocí kostek v reálném čase. Cílem je zničit vesmírný koráb druhého týmu, tedy udělit mu čtyři poškození pomocí torpéd či min. Hráči obou týmů házejí svými kostkami a dle hozených symbolů vyhodnocují akce nebo upravují svá stanoviště. Podobný herní mechanismus byl loni představen ve hře Escape: The Curse of the Temple a byla to náramná zábava. Doufejme, že stejně zábavná bude i aplikace tohoto mechanismu v tomto odlehčeném sci-fi.
WizKids Games
Nakonec jsem si připravil něco pro milovníky vláčků. Oproti klasickým hrám s kolejemi představuje novinka společnosti WizKids Games hody kostkami. Trains and Stations si v herní době čtyřiceti pěti minut zahrají tři až čtyři hráči a jde tedy o rychlejší ekonomickou hru s budováním tratí a spojováním bodů, ve které je důležité vhodně pracovat s kostkami, jejich využíváním, přehazováním a vším spojeným s hody.
960 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora