Ocenění

Válka o vládu nad světem znovu a jinak (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 30 listopadu 2015 11.25

Alternativní dějiny jsou atraktivní oblastí, do níž se pro inspiraci neustále vydává mnoho moderních tvůrců. Zvláště oblíbeným obdobím je pak druhá světová válka, která učarovala rovněž americkému spisovateli Ianu Tregillisovi. V románu Hořká setba, úvodním svazku trilogie Milkweed, nás zavede do časů, kdy si chtěl Hitler se svou Německou říší podrobit celou Evropu a poslední nadějí, jež mohla jeho vzestup zastavit, byla Velká Británie. Autor využil množství prvků ze skutečné historie, leckdy se jimi nechal jen inspirovat a často si jednoduše dotvořil vlastní svět i dějiny, v níž hlavní roli sehrává věda i okultismus.

Hořká_setba_FRONT

O německé posedlosti okultními vědami není třeba dlouze vykládat, inspirovalo se jimi nemálo děl, z těch známějších zmiňme třeba Indiana Jonese či Hellboye. V Hořké setbě se však touha po poznání nadpřirozena přetaví spíše do vědeckých výzkumů, které pomohou doktoru von Westarpovi vytvořit skupinu vojáků s nadpřirozenými schopnostmi. Nadlidé stvoření pomocí hrůzných experimentů jsou nasazováni do speciálních operací, kde díky svým schopnostem snadno zlikvidují protivníky a rozsévají mezi nepřátelskými vojáky paniku a strach.

Přestože dokážou být neviditelní, procházet zdmi nebo vidět budoucnost, mají i svá omezení v podobě baterií, jejichž energii pro své schopnosti potřebují. Oproti nim stojí značně oslabená Británie, které dochází vojáci a v neposlední řadě i nápady jak obrátit štěstěnu na svou stranu. Využít čaroděje obdařené schopností hovořit s nelidskými bytostmi se zprvu zdá být pouze zoufalým pokusem, přesto tato nepravděpodobná možnost odvrátit blížící se prohru přinese své ovoce. Vše ovšem něco stojí a daň v podobě krve se zvyšuje až k ceně nejvyšší, jíž není nic jiného než lidské duše.

Ian Tregillis je českým čtenářům poměrně neznámý, přesto jsme v jeho povídce „Co spatřil doktor Gottlieb“ mohli v únorovém čísle letošního XB-1 nahlédnout do německého experimentálního tábora. Románový triptych Milkweed nám jako autorovu vůbec první česky vydanou knihu představilo nakladatelství Argo v edici Fantastika. I když kniha může působit jako akční military zasazená do alternativní minulosti, nenechte se zmást, svým pojetím jde spíše o komorní drama. Válečné kulisy tvoří příhodné pozadí pro sledování osudů lidí postavených před nelehká rozhodnutí.

Tregillis-Milkweed-UK

Autor se vyhýbá delším popisům složitých misí a většinu akčních i výzkumných pasáží přejde několika větami či odstavci. Velkolepé letecké souboje, rozsáhlé pozemní bitvy, ani detailní líčení dobrodružství neohrožených tajných služeb zde nečekejte. Chápu, že šlo o autorův záměr, možná je ale absence této roviny zároveň poněkud na škodu, protože zvolené téma k barvitější válečné lince doslova vybízelo. Na druhou stranu si Tregillis opravdu zdařile pohrál s charaktery postav, které se nejeví nijak černobíle a sympatie ve vás mohou vzbudit členové obou znepřátelených stran.

Leckomu může vadit rozvržení děje do tří knih, většina zápletek není dořešená a je ponecháno hodně prostoru pro další díl, jenž by měl česky vyjít začátkem příštího roku. Čekání si můžete zpříjemnit další povídkou, která se objeví v lednovém čísle časopisu XB-1. Nespornou výhodou je oproti tomu autorův nadmíru poutavý a čtivý styl, a tak, přestože lze knize vytknout řadu drobností, ve srovnání se současnou žánrovou nabídkou se pohybuje bezpečně v rovině nadprůměru. Jistě, téma není nikterak nové ani originální, zpracované je však pečlivě a poutavě. Bezesporu jde o zajímavou sérii, která si plně zaslouží vaši pozornost.

Ian Tregillis: Hořká setba

brožovaná, překlad Pavel Bakič, obálka Tom Sanderson, 304 stran, 298 Kč

Související články:

Druhá světová válka jak ji neznáme… (ukázka)

argo-logo

1 596 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by memnon666 — 7.12.2015 @ 19.02

    Za sebe mohu jen doporucit, nejak me nenapada co bych prvnimu dilu vytknul.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.