Ocenění

Horor na malířském plátně: Clive Barker

Autor | Aktuality | Středa 15 února 2012 7.45

Na jeho slavných debutových Knihách krve se objevilo uznání od klasika hororových vyprávění Stephena Kinga: „Uviděl jsem budoucnost hororu, její jméno je Clive Barker“. Podpora tak známého spisovatele, která vyplynula čistě z jeho touhy podpořit nadějný talent, odstartovala úspěšnou a bohatou kariéru trvající dodnes. Stejně jako je Barker velice výkonným spisovatelem, jeho fantastická literatura sahá od krvavých hororů až k tvorbě pro děti, tak je i plodným malířem. Stovky a tisíce kreseb a maleb plní jeho studio v Hollywoodu. Paradoxně si vybral svoje tvůrčí území mezi vilami filmových hvězd a producentů a uprostřed místa prolezlého obchodními zájmy a masovou produkcí se věnuje své neortodoxní a neopakovatelně originální tvorbě.


Clive Barker pochází z Anglie, z Liverpoolu, kde také vystudoval angličtinu a filozofii na místní univerzitě. Několik let se věnoval plně divadlu – psal hry, režíroval i účinkoval na jevišti. Pak přišlo psaní, malířství a tento muž mnoha řemesel a schopností se vrhnul i do fotografování, režírování a produkce filmů, do kreslení komiksů nebo navrhování kostýmů pro americký halloweenský svátek a podílel se na několika počítačových hrách, které nesou jeho jméno. Co mu umožňuje takový záběr je pracovitost a neustále proudící představivost, potrava, bez níž by tvůrčí proces odumřel. Ale také to, že jeho tvorba stojí na jednotném myšlenkovém, filozofickém základě, který je natolik pevný a široký, že pojme všechny motivy, které jeho kreativní mysl zaměstnávají.

Barkerova výtvarná díla samozřejmě objevují především další rozměry fantastického a hororového žánru, často slouží jako ilustrace k jeho vlastním románům a povídkám, jako je tomu třeba u nejnovější knihy Absolute Midnight, třetího pokračování série Abarat, která vyšla v druhé polovině loňského roku. Pohybuje se na celé škále mezi téměř pohádkovou tvorbou až po kruté a sadistické prvky. Často jde ještě dál a ve svých obrazech proniká do společenských tabu, která se ovíjejí kolem znázorňování nahoty a sexuality. Jeho výraz má daleko k dokonalým křivkám například H. R. Gigera, naopak, jeho malby jsou expresionistické, hrubé ve své formě, strohé a jakoby silou vnucené plátnu. Je v nich obrovská energie, ale také vypětí a boj. Mezi mnoha výtvarníky, kteří jej ovlivnili, jmenuje jako největší inspiraci Williama Blakea, zejména pro jeho originalitu a odvahu stát si za svým pojetím světa navzdory dobovým konvencím. Na dveře své pracovny si i proto umístil Blakeovu větu: „Vytvoř si svá vlastní pravidla nebo buď otrokem těch, která stanoví jiní.“

Barker dlouhodobě bojuje se zdravotními problémy a v lednu tohoto roku byl hospitalizován v nemocnici. Trpí polypy v krku, které sice nejsou nádorové, ale brání normálnímu přísunu kyslíku do plic. Spolu s několika smutnými událostmi v jeho životě to ovlivňuje jeho zdravotní stav a samozřejmě i produktivitu posledních několika let.

968 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by wiwi — 15.2.2012 @ 18.17

    Abarat je úžasné dílo, a ačkoliv první dva díly skončily v Levných knihách, přesto doufám, že třetí díl u nás vyjde…

  2. Komentáře by Martin Sust — 15.2.2012 @ 18.26

    Taky doufám, když už si s tím dal Barker takovou práci. Ale moc tomu nevěřím vzhledem k tomu, že ještě dva díly zbývají…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.