Horor Po sezoně není pro útlocitné povahy
Ještě před Barkerem a jeho Knihami krve prorazil explicitním hororovým výjevům krvavou stezku americký spisovatel Jack Ketchum, jenž proslul syrovými, realistickými popisy děsivých událostí, které se víceméně mohou stát každému z nás. Jeho románový debut Po sezoně se tak ve své době setkal nejprve s rozporuplným přijetím ze strany vydavatele (Ketchum v doslovu k románu popisuje boj téměř o každou větu), a poté s bouřlivou reakcí čtenářského publika, která se pohybovala od nadšení až k pohoršujícím obviněním z „násilné pornografie“. Román se tak hluboce vryl do dějin žánru a inspiroval celou řadu dalších spisovatelů i scenáristů, ostatně vlivem knihy se zabývá předmluva uznávaného historika žánru Douglase E. Wintera.
Vyšla nová hvězda světového hororu, později vyhlášená velmistrem žánru. Snad proto je na místě vydání románu zmínit i zde, na stránkách fantastice věnovaného časopisu, ačkoli Ketchum s fantastickými motivy nepracuje. Román po zásluze vychází jako úvodní svazek nové knižní řady Moderní díla hororu nakladatelství Laser-books v osvědčeném překladu Milana Žáčka. A pozor, české vydání vychází z necenzurované a nezkrácené verze. Stephen King se u té příležitosti nechal slyšet: „Kdo je nejděsivější chlápek v Americe? Pravděpodobně Jack Ketchum, nezkrotný hororový autor, jehož hrůzný debutový román konečně vychází ve své nezkrácené podobě. Pokud si ho přečtete na díkůvzdání, dost možná neusnete až do Vánoc. A neříkejte, že vás strýček Stevie nevaroval (heh-heh-heh).“
Jack Ketchum: Po sezoně
Vychází v srpnu jako první kniha z řady Moderní díla hororu.
brožovaná, překlad Milan Žáček, obálka Melody Cassen, 240 stran, cena 219 Kč
Dead River, nejvýchodnější výspa Spojených států. Je po sezoně, letní hosté odjíždějí, na městečko, okolní lesy a pobřeží dosedá ospalost. Tu však naruší křik ženy slepě prchající před skupinou rozběsněných, krvelačných tvorů…
Je po sezoně a v odlehlém domě u lesa našla klid na práci mladá redaktorka z New Yorku. Z odloučení se ji chystá vytrhnout pětice jejích přátel, a spolu s nimi i něco, co by si nikdo z nich nedokázal představit ani v těch nejdivočejších snech…
Jedno z klíčových děl literárního hororu, syrový román o střetu civilizovanosti s primitivizmem, si konečně nachází cestu k českému čtenáři jako první svazek edice Moderní díla hororu. Román předkládáme v necenzurované podobě s předmluvou historika žánru Douglase E. Wintera a autorovým doslovem, kde Jack Ketchum líčí jeho nelehkou genezi plnou střetů s původním vydavatelem, na nějž byl text až příliš drastický.
Tak na tuhle chuťovku se moc těším. 😀
Teď mě tak napadá, že já horory zařazuju mezi fantastiku, i když třeba prvky fantastiky neobsahují. Ale to je možná záležitost vkusu.