Ocenění

Velká válka přišla a je to pecka! Nebo ne?

Autor | Aktuality | Pondělí 18 Září 2017 23.25

Superhit televize HBO, který poslední léta láme rekordy sledovanosti, se letos vrátil na obrazovky v už sedmé řadě fantasy seriálu na motivy románové ságy Píseň ohně a ledu George R. R. Martina.  Příběh o politické a vojenské válce mezi významnými rody Západozemí přešel do další fáze poté, co si Cersei (stále vynikající Lena Headeyová) na konci minulé série uzmula Železný trůn pro sebe. Shodně s tím se nový král Severu, Jon Sníh (méně vynikající Kit Harington) snaží připravit svou zemi na útok bílých chodců, kteří se nezadržitelně (ale velmi velmi pomalu) blíží k jediné obranné linii. A nesmíme zapomenout na Matku draků, královnu Daenerys (ani trochu vynikající Emilia Clarková), která se konečně po šesti sezónách vrátila z exilu. Za zády má obrovskou armádu barbarů, eunuchů, lodí a samozřejmě tři draky, kterých si divák užije víc než ve všech předchozích sériích dohromady (a vypadají opravdu skvěle). Konflikt olbřímých rozměrů byl na spadnutí…

GOT7-king

Osobně jsem velký fanoušek knižní předlohy. Nepovažuji sice George R. R. Martina za nějakého průkopníka temné fantasy (jak někteří proklamují), protože podobnými tématy se zabývali jiní autoři už před ním (u nás např. velmi populární Andrej Sapkowski), jeho literární kvality ovšem popřít nelze. Díky inspiraci v knihách se hlavním scenáristům seriálu (David Benioff a D. B. Weiss) podařilo v roce 2011 atraktivně přenést knižní předlohu na obrazovky a přilákat k fantasy žánru masy fanoušků. V poslední sezóně se už ale nemohli opřít o knižní předlohu, protože ji ve všech dějových linkách předběhli (odklon od Martinovy vize se ukázal už v páté a šesté sezóně). A je to skutečně znát, bohužel v tom negativním smyslu.

Volba zkrátit obvyklých deset epizod na sedm se ukázala jako kontraproduktivní, příběh se místy ubírá vpřed nadsvětelnou rychlostí a logická posloupnost je ta tam. V první půli seriálu je vše ještě vcelku v pořádku, ale jakmile se překlene do finálních tří epizod, motivy a vztahy charakterů odcházejí do ústraní. Nutnost dotáhnout příběh k alespoň částečnému finále vede k nevídanému zjednodušování (intriky jsou už zcela na druhé koleji) a rozdělení postav na hodné a zlé (a kdyby to náhodou někomu nedocházelo, zlé postavy se oblékají do černého) je jasně patrné. Uvěřitelné přesouvání figurek po západozemské šachovnici šlo do kytek a vše se podřizuje tomu, kam chtějí autoři děj posunout. Obeplout kontinent tam a zpátky během jednoho dílu seriálu náhle není problém. Přejít s armádou obrovské vzdálenosti bez potravin je hračka a za rychlost zdejší havraní pošty by se nestyděly ani moderní aerolinky.

Spousta diváků má s ústupem logiky problém a fanoušci ještě nikdy nebyli tak rozdělení jako dnes. Předchozí sezóny obsahovaly promyšlený svět, který měl své zákonitosti a pravidla vycházející z historické literatury. Obsahovaly komplikované taktizování, spoustu symboliky a motivů. Nechyběly šokující zvraty a charaktery se pohybovaly v prostředí, v němž neexistovala černobílá. Hrdinové za své vědomé (či nevědomé) chyby platili bez ohledu na svou důležitost. To už ale ve Hře o trůny nadále neplatí. Pravidla se začala bořit a vrstvení nelogičnosti a přímočarosti způsobilo, že sedmá série více než předlohu připomíná tuctovou akční fantasy s notnou dávkou fanouškovského servisu.

GOT7-winter

Člověk má takřka pocit, že autoři sledují diskuzní fóra, kde řady fanoušků teoretizují o budoucím ději. Chceme více Daenerys a draků! Chceme, aby se tato postava vrátila! Chceme, aby se tihle dva zamilovali! Chceme, aby tahle postava přežila! A seriál jim vše servíruje na stříbrném podnose, na oko líbivém, ale bez hlubší návaznosti na minulé dění a úcty k charakterům. Zajímavé intrikánské postavy zůstávají většinu času nevyužity a dochází i na trestuhodné znehodnocení některých charakterů jako takových. Vše se podřizuje třem hlavním hráčům, kteří drží nejvyšší karty a ostatní se kolem nich více méně motají bez hlubšího vhledu do dění okolního světa. Není čas řešit vedlejší rody, není čas řešit obecnou populaci, není čas řešit přístup místních církví… Není čas téměř na nic, co dává ději promyšlenější konstrukci.

Je logické, že tvůrci musí značně komplexní příběh nějak dovést do uspokojivého finále. Jenže to dělají příliš rychle a bez zajímavých nápadů. Celá sedmá série tak ve výsledku působí jako můstek k finální řadě (konečnému masakru a rozuzlení největší lovestory), po kterém divák přeběhne, aniž by se dokázal pořádně rozkoukat po jinak úžasných lokacích. Čímž se dostávám k tomu pozitivnímu, a tím je stále úžasná výprava. Hra o trůny patří k tomu nejkrásnějšímu a nejepičtějšímu, co lze v dnešních seriálech nalézt. Kostýmy, scenérie, hrady, CGI draci a mnohatisícové armády…

To vše vypadá kouzelně a řemeslná práce celého seriálu je na špičkové úrovni. Pozadu není tradičně ani výborný soundtrack a skutečně dobře nasnímané bitvy. Protože se do Západozemí dostala Matka draků, diváci budou svědky ohnivého pekla vpravdě filmové kvality a dočkají se epické podívané i na Severu, kam celý komplexní příběh směřuje. Navíc zůstává hodně dobrých herců (Lena Headeyová, Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau…), kteří průměrně napsané scény dokáží udělat atraktivními. Seriál tedy stále baví a mnoho fantasy srdcí je nadmíru spokojeno. Nikde jinde totiž nenajdete kvalitu, jakou Hra o trůny stále bezesporu nabízí.

Oproti konkurenci jde o nadprůměrnou podívanou, která si udržela hodně kladů (hlavně ve formě) a dostatek sympatických postav. Paradoxně ale zrazuje sama sebe, a to, co pracně budovala řadu let, obrací do podoby hollywoodských klišé. Sedmá sezóna je ve výsledku akčnější, epičtější… ale také hloupější a nejméně zajímavá. Žádné překvapení, žádná brada na zemi. Je vidět, že scenáristé do určité míry tápou, a proto dávají přednost rozmáchlé epičnosti na úkor kvality příběhu. Při tom je souží potřeba uzavřít spoustu dějových linek, takže zjednodušují a nejeden zajímavý motiv z dřívějška je násilně utnut. Proto nad sedmou řadou hodně lidí skřípe zuby. Předně ti, co mají doma knižní oltář s Martinovou předlohou a každý večer si před spaním odříkávají přísahu Noční hlídky…

1 911 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Kim — 19.9.2017 @ 17.38

    Je to sakra pecka ale na knížky se těším víc

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.