Ocenění

Postapokalyptické Silo se otevírá… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 29 Květen 2014 9.00

Postapokalyptické silo amerického spisovatele Hughe Howeyho mohli čtenáři časopisu XB-1 navštívit ve vřele přijaté novele Cupanina už v květnovém čísle minulého ročníku. Už tehdy jsme vás informovali o připravovaném knižním vydání, které nyní uvede na trh Knižní klub. Soubor pěti novel vyšel nejprve elektronicky a zaznamenal okamžitý úspěch, společné knižní vydání se posléze vyšplhalo vysoko na žebříčky bestsellerů a v minulém roce se dočkalo dalších dvou pokračování, která rovněž vyšla nejprve elektronicky ve formě novel. Česky se jistě můžeme těšit na celou trilogii, a pokud jste četli původní novelu, patrně nebudete s koupí váhat. Těm, kdo snad novelu nečetli, přinášíme alespoň menší ukázku…

Hugh Howey: Silo

vázaná, překad Jiří Engliš, obálka Emil Křižka, 496 stran, 379 Kč

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát?

Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott.

Ukázka z knihy:

1 760 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 11 »

 1. Comment by Kim — 29.5.2014 @ 9.18

  zajimavé

 2. Comment by PMarek — 29.5.2014 @ 9.23

  Cupanina byla skvělá ! Moc se těším. Teď ještě doufat, že se to bude prodávat, abychom se skutečně dočkali obou pokračování. Aby to nedopadlo jako s Baxterovou Potopou, resp. s pokračováním s názvem Archa. Toho se asi už definitivně nedočkáme, soudě podle výskytu Potopy v Levných knihách… Ale to nevydal Knižní klub, ale tuším BB art. Mimochodem – v Levných knihách se za pár posledních měsíců objevila řada dobrých sci-fi titulů. Jen nevím, zda se radovat z příležitosti koupit skvělé knížky za pár kaček nebo to brát jako neklamné znamení soumraku trhu s fantastikou (a obecně s knihami). Ostatně i ediční plány prakticky všech hráčů na trhu s fantastikou také mnoho napovídají… Ach jo. Ale na Silo se strašně těším. A díky XB-1 víme, že je na co se těšit.

 3. Comment by Ronkar — 29.5.2014 @ 9.34

  Cupaninu si nepamatuji, nebo jsem ji nečetl. Musím se mrknout, ale ta zápletka je teda hodně ohraná – třídní kasty, dole chudáci, nehoře vládní třída, odboj a svrhnutí mocipánů + zápletka se senzory mi zase hodně připomíná herní klasiku Fallout. Nic proti autorovi, pokud je to napsané dobře, nemám problém a seženu si. Postopo totiž miluju! :)

 4. Comment by Martin Sust — 29.5.2014 @ 9.49

  Patrně si nečetl, povídka je dle Legie nejlépe hodnocenou prací ročníku 2013.

 5. Comment by Ronkar — 29.5.2014 @ 10.20

  Napravím :)

 6. Comment by Jaroslav Šlehofer — 29.5.2014 @ 11.23

  Cupanina se mi moc líbila, těším se na Silo. Plánuje se ale vydat Silo rovněž elektronicky i v češtině? Děkuji.

 7. Comment by Martin Sust — 29.5.2014 @ 11.57

  E-kniha je samozřejmost, lze ji už dnes zakoupit na ebux.

 8. Comment by Aleri — 29.5.2014 @ 18.07

  Tohoto autora vážně obdivuji.

  Kolik lidí to asi dotáhlo ze self-publishingu na Amazonu až k tomu, že ho překládají a vydávají i v zahraničí? Asi jen tenhle jeden.
  Budu se na to muset také podívat  :) 

 9. Comment by stevko — 29.5.2014 @ 19.07

  Ja si pamätám, že som poviedku Cupanina videl (zisťoval som, aký to malo pôvodný názov), ale nespomínam si, či som ju aj čítal. V ktorom čísle to bolo?

 10. Comment by Martin Sust — 29.5.2014 @ 19.37

  Stačí si přečíst úvodník…

 11. Comment by Ronkar — 31.5.2014 @ 11.36

  Cupanina přečtená. Hodně kvalitní povídka, líbila se mi moc, ale jestli tenhle svět utáhne celý román, to netuším. Musel by se hodně rozvinout ten princip fungování společnosti v Silu. Otázka, jestli je zrovna tohle, co mě baví. I v Cupanině mi přece jen trochu chyběla nějaká větší akce :) Já totiž akce rád :D

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.