Ocenění

Staňte se raději humrem! (minirecenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 31 Březen 2016 18.15

„Vítejte v našem Hotelu, kam jste byl přemístěn z důvodu ztráty vašeho partnera. Jak jistě víte, nebudete-li schopen si do určeného termínu k sobě nikoho najít, budete přeměněn ve zvíře vlastního výběru. To je váš pes? Kdo to je? Aha, váš bratr. Vidím, že to nezvládl. Náš Hotel má zvláštní pravidla, za jejich porušení vás čeká odpovídající trest. Máme pro vás připravený program, který vám ukáže nesmyslnost samotářského života a bude vás motivovat k co nejrychlejšímu nalezení partnera. Vaši uspávací pušku mějte prosím vždy připravenou, lov Samotářů může být ohlášen kdykoli. Přeji vám příjemný pobyt a ještě mi dovolte se vás zeptat, v jaké zvíře byste se případně chtěl přeměnit? V humra? Humr je skvělá volba.

lobster-poster

Humr získal v loňském roce Cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. Kvůli festivalové nálepce ale není zapotřebí od tohoto filmu hned utíkat. Před divákem se rozvíjí komorní příběh zoufalého člověka ovládaného srdcem i rozumem. Blížící se termín přeměny ve zvíře a nesnesitelný hotelový režim vedou hrdinu k zoufalému hledání vztahu a lásky za každou cenu. Protipólem ke společenskému Hotelu je Les plný sdružených Samotářů, kteří si za hranicí zákona užívají života nezatíženého potřebou sbližování. Zde se teprve naplno rozvíjí hlavní motiv hledání ceny partnerského života. Nebo jinak: Co je člověk schopen udělat pro druhého, pokud oba spojuje láska nebo alespoň sada společných vlastností, zájmů a chyb?

Změna prostředí rozděluje film na dvě části, které jsou si žánrově dost vzdálené. Zatímco v Hotelu se klade důraz na dystopickou vizi společnosti, hrozbu přeměny a všudypřítomnou odosobněnost postav mechanicky vykonávajících dané pokyny, v Lese se odehrává nevšední a mrazivý romantický příběh. Tento ostrý předěl může vést k pocitu, že originální myšlenka představená na začátku přijde vniveč. Druhou polovinu filmu lze ale také chápat jako zúročení té první, která dovede Humra prodchnutého absurdními pohyby, dialogy a komikou k fantastickému zakončení. V každém případě se jedná o netradiční filmový zážitek.

Humr / The Lobster

Irsko / Velká Británie / Řecko / Francie / Nizozemsko, 2015, 119 min

Režie: Yorgos Lanthimos

735 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Sliva — 6.4.2016 @ 13.26

    Tak přesně kvůli tomuhle chodím na takové weby jako je XB-1 (ne že by jich bylo nějak hodně:-))
    Tenhle film si určitě seženu, vypadá to sakra zajímavě a přitom se to určitě do žádné velké oficiální kino distribuce nikdy nedostane.
    Díky za tip!

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.