Ocenění

Puberťáci proti mimozemské invazi (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 8 Listopad 2018 10.40

Obyvatelé Creek’s Cause zažijí nemalý šok, když se na jejich městečko zřítí meteorit. Krátce na to se začnou dít věci, o kterých se patnáctiletému Chanci Rainovi nezdálo ani v těch nejhorších nočních můrách. Lidé se mění v zombie, která mají spadeno na malé děti. Hlavními postavami dvoudílného příběhu Gregga Hurwitze jsou výše zmíněný Chance, jeho sedmnáctiletý bratr Patrick a stejně stará Patrickova přítelkyně Alex. Poměrně rychle přicházejí na to, proč jsou nákazou postiženi pouze dospělí. Ani jeden z nich však nemá vyhráno. Jakmile je totiž člověku osmnáct, ve vteřině se může rozloučit se svou lidskou existencí a šmahem se připojit k Lovkyním a Mapovačům, tzn. Hostitelům. Trojice hrdinů se musí naučit žít v novém, extrémně nebezpečném světě. Ten starý se totiž zdá být nenávratně ztracen. Pád meteorů se totiž nevyhlo ani dalším částem planety Země a lidstvo se ocitá ve fatálním ohrožení. Postupem času však vychází najevo, že bratři jsou předurčeni k jeho záchraně…

Hurwitz-Invaze

Hurwitzův příběh je rozdělen do dvojice románů Invaze ženců a Poslední naděje, které vydalo nakladatelství Talpress v letošním roce. První část je oproti té druhé výrazně povedenější. Začátek je temný, mrazivý a plný neznámého nebezpečí. Lovkyně jsou dostatečně děsivé, chování Mapovačů znepokojivé a zejména úvodní třetina knihy se čte jedním dechem. Jakmile spolu s hlavními hrdiny začneme odkrývat pozadí událostí, atmosféra se ve značné míře vytrácí a na řadu přichází akce. Bojové scény jsou krvavé a nesou se na vlně akčních béček. Hrdinové padají do pastí, vzájemně se osvobozují, chrání se a opakovaně se utkávají s Hostiteli. Bratři jsou typičtí hrdinové bez stinných stránek charakteru. Příběh dává jasně najevo, kdo z přeživších je hodný a kdo ne, charaktery postav nejsou nikterak složité, což ovšem odpovídá pojetí příběhu.

Ve druhé knize už není po předchozí temné atmosféře ani stopy, o to víc si zde čtenář užije akčních scén, drobných potyček i bitev. K tzv. Lovkyním a Mapovačům se přidávají Mláďata a také Trubci a Královny. Nechybí ani Vzbouřenci, kteří bratry seznámí s jejich tajnou úlohou při záchraně lidstva a informují oba bratry o jejich skutečném původu. Důležitou roli sehraje i Chancova sílící láska k Patrickově přítelkyni Alex, jejíž první náznaky se daly vysledovat už v předchozím svazku. A jak to všechno dopadne? Na to už můžete přijít sami v příběhu psaném formou Chancových deníkových zápisů, kterými mapuje krutý souboj mezi dvěma světy.

Je důležité zmínit, že se jedná o čtivo z kategorie young adult, což je ovšem informace, která u českého vydání tradičně chybí. Ano, z anotace je jasné, že jde o příběh náctiletých, ti ovšem hrají hlavní úlohu i v mnoha jiných knihách pro dospělého čtenáře (za všechny zmiňme Kingovo To či Simmonsovo Temné léto). Věkové určení může být pro neinformovaného čtenářů zpočátku matoucí, je totiž znát, že tentokrát jde o četbu věnovanou spíše náctiletým čtenářům, přestože i starší čtenář si ji může užít. Nicméně, chování postav je pro zkušeného čtenáře předvídatelné, děj je jednoduchý a neobejde se bez pubertálního patosu. Ideální příležitost zakoupit knihu náctiletému potomkovi, kterého baví science fiction a horor. Gregg Hurwitz píše čtivě, jeho příběh je svižný a soustředí se na to podstatné. Hlavní postavy přirostou k srdci a poměrně rychle se z nich stanou vaši kamarádi. Z Invaze ženců a Poslední naděje se tak mohou stát knihy, na které budou vaše děti později s láskou vzpomínat.

Invaze ženců

brožováná, obálka Trilabit, překlad Petr Miklica, 328 stran, 229 Kč

Poslední naděje

brožováná, obálka Trilabit, překlad Petr Miklica, 360 stran, 259 Kč

talpress_logo

500 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.