Ocenění

Expanze lidstva dle Františka Novotného (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 23 října 2017 12.20

Spisovatel a mořeplavec František Novotný je matadorem české fantastiky a jako takovému mu jistě náleží vydání reprezentativního povídkového sborníku, jenž současným čtenářům nabídne průřez jeho bohatou tvorbou od osmdesátých let až po současnost. A právě takovým sborníkem se zdají být Hvězdné hry – ilustrované, tematicky rozdělené na tři oddíly, opatřené autorskou předmluvou a komentáři k jednotlivým dílům, podrobnou bibliografií včetně zahraničních vydání, studií povídkového díla napsanou Ondřejem Šefčíkem a doslovem od editora sbírky, Zdeňka Rampase. Jak je vidět, rýsuje se nám vydání skutečně přínosné publikace, do níž můžete nahlédnout díky obsáhlé ukázce, kterou vám přednostně přinášíme…

Novotny_Hvezdne-hry

František Novotný: Hvězdné hry

vázaná, obálka Milan Fibiger, 464 stran, 496 Kč

Sbírka Hvězdné hry prakticky shrnuje celou povídkovou tvorbu autora od 80. let a nechybí ani povídky z nového století, než se začal věnovat takřka výhradně psaní románů. Bilanční sbírka čtenáři umožňuje seznámit se s povídkami Františka Novotného v plné šíři, včetně vítězných děl Cena Karla Čapka a textů, oceněných v jiných soutěžích. Také jsou zde poprvé knižně vydány povídky, které za komunistického režimu nemohly vyjít z politických důvodů. Tématicky jsou povídky rozčleněny do tří oddílů. Pád na nebesa obsahuje práce o vesmírné expanzi, Královna Šumavy díla, jež se odehrávají na Zemi a z valné části jsou kryptografickými parodiemi na komunistický režim, a Ramax pak povídky o nástrahách, jež by člověku konfrontace s vesmírem mohla přinést.

Pro toto vydání autor opatřil každou povídku komentářem, v němž uvádí okolnosti, které ho k jejímu napsání přiměly, a prozrazuje, že většina povídek tvoří jakési výseky z rozsáhlé fresky, v níž chtěl zachytit expanzi lidstva do vesmíru, její počátky, vrchol a posléze i pád. Přesnou klasifikaci povídek a jejich vzájemných návazností provedl ve studii Rozlehlejší impérií Ondřej Šefčík. Kniha též obsahuje doslov editora Zdeňka Rampase František Novotný a Cena Karla Čapka a podrobnou bibliografii autorovy povídkové tvorby včetně překladů, na které se významně podílel Jaroslav Olša, jr.

Ukázka z knihy:

Nova-vlna-logo

1 495 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.