Ocenění

Jak proudí nová Crew… (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 2 ledna 2014 9.30

Crew není jen agilní tuzemské komiksové nakladatelství, ale také stejnojmenný komiksový magazín vydávaný právě tímto nakladatelem. Jeho historie sahá až do roku 1997, kdy vyšlo první číslo s Lobem na obálce. Mimochodem první čísla z raného období Crewního magazínu dnes dosahují ve sběratelských kruzích celkem slušného finančního zhodnocení. V roce 2002 došla Crew ke svému jednadvacátému číslu a vypadalo to, že s ní bude amen. Nakonec se vše v dobré obrátilo a v následujícím roce se objevila Crew² nebo chcete-li Crew na kvadrát. Pravda, prioritou této nové formy časopisu se stala především propagace nakladatelem chystaných titulů, ale i tak šlo o vítané oživení důležitého komiksového periodika. V červnu letošního roku došlo v rámci třicátého pátého čísla k dalšímu obsahovému kotrmelci a zaběhlý formát se dočkal mnoha změn. Od té doby vyšla už čtyři čísla a tak snad nastal ten správný čas trochu blíže se podívat, co se vlastně v crewní bance přihodilo tentokrát…

„Pokud čirou náhodou náš magazín držíte v ruce poprvé, tak vězte, že je to komiksový časopis, že se to nejí, ale čte, že je to super – a že od tohoto čísla začínáme nanovo a že místo epizodických příběhů vám budeme servírovat dlouhé příběhy na pokračování. V podstatě v následujících šesti číslech Crwe najdete kompletní svazek z nějaké velmi zajímavé a ambiciózní série. Pokud se vám komiks zalíbí, budete si moci další díly pořídit už přímo v komiksových knihách – my po těch šesti číslech představíme v Crwi zase nějaký jiný velký projekt. Aby to bylo pro čtenáře Crwe výhodné, tak pokud si budou chtít koupit knižně i to, co už budou mít po sešitech, dostanou na komiksovou knihu pořádnou slevu… a rovnou i na jiné tituly, aby se jim to vrátilo. Čili nákupem Crwe vlastně vyděláváte! (Bohužel se ale kupování Crwe ještě stále nemůže počítat jako stálé zaměstnání.)“

Tak pravil komiksový guru Jiří Pavlovský ve svém úvodníku 35. čísla, tedy oné zvěstované nové formy Crwe. Takže marketingová strategie se otočila. Zatímco dosud vycházely v magazínu upoutávky na komiksy, které právě vyšly či byly těsně před spadnutím, nyní se dočkáme v šesti číslech předložení nám dosud nepoznaného komiksu, který pak bude souhrnně vydán v celistvé knize a bude pokračovat dál už jen v knižní podobě. A fanoušci magazínu dostanou na onu první knihu (samozřejmě za předpokladu, že se jim bude komiks líbit a budou o knihu stát) slevu. V každém čísle najdete slevový kupón na 5%, takže při zachování věrnosti máte 30% v kapse pro zakoupení knihy. Navíc dostanete jako bonus další slevy na komiksy z produkce nakladatelství. Což se vyplatí v případě, že hodláte nějakou sérii či komiks vyzkoušet, ale nejste si jistí, jestli zrovna za cenu na pultech. Takhle vám nakladatelství předkládá silný motivační argument. Zajímavý je určitě i fakt, že magazín stojí pro předplatitele 99,- Kč, a když si ho náhodou koupíte v trafice – poslední číslo už trpělo velmi dobrou distribucí – tak zaplatíte 149,- Kč. Což mě osobně při placení naší dealerce tabáku vcelku překvapilo… Tak to bychom měli probranou ekonomickou a ideologickou stránku magazínu a vrhněme se na obsah samotný.

Vzhledem k přetlaku komiksů v jednotlivých číslech v podstatě, krom zmíněného úvodníku, naprosto vymizela publicistika, což mi osobně nejde moc pod vousy. Zato ti, kterým jde především o obrázkové příběhy samotné, si budou slastně pobroukávat. Jako první odstartovala řada Rex Mundi, což je v podstatě detektivka zasazená do alternativní historie 20. století. Vyznavači žánru si smlsnou jako nikdy, protože kresba je naprosto úžasná a Šifra mistra Leonarda v komiksovém a ve steampunkovém podání jim jistě přijde k duhu. V dalším čísle se rozjela temná kriminálka zasazená do prostředí indiánské rezervace, Skalpy. I v tak specifickém prostředí se totiž dějí pořádné zákeřnosti a machinace mocných. Uvidíme, jak se tato série bude dál vyvíjet, ale zatím je jasné, že zdaleka nebylo vyřčeno vše a tudíž těžko soudit a dělat nějaké ukvapené závěry. Přiznávám, že mi moc nesedí místy mírně rozháraně chaotická kresba, která často odvádí pozornost od samotného příběhu. Uvidíme, protože tenhle příběh má rozhodně ambice zaujmout.

V každém čísle zbylo ještě malé místo na jeden příběh. Už dvakrát jsme se mohli setkat s Anitou, což je taková věru akční amazonka, která seká démonické hlavy na potkání. Abych pravdu řekl, z jejich příběhu jsem sice uchvácen kresbou, která připomíná komiksy pro nejmenší, akorát s brutálními náměty, ale z jejích příběhů jsem zmatený jako opilá včela. Může to být ovšem způsobeno tím, že její příběhy pravděpodobně nesledujeme od úplného začátku, ale i tak mě předložené ukázky nedonutily zjistit si víc. To v třicátém pátém čísle jsme se dočkali poměrně rozsáhlého příběhu Batman vs Lobo a když dodám, že o kresbu se postaral fenomenální Simon Bisley, pak je vám jasné, že o to nemůžete přijít. Osobně nejsem zrovna fandou těchto crossoverů (výjimkou je Lobo vs Maska), ale pod Bisleyho taktovkou je to opravdu řádný masakr, který doporučuju nejen fanouškům obou zmíněných borců. Posledním krátkým příběhem vydaným v nové tváři Crwe byl Hellblazer: Deník Dannyho Drakea. Kdo má příběhy Johna Constantina rád, rozhodně nebude zklamán, opět se totiž dostaneme až na samotnou dřeň temné duše a okultního poselství.

Nová tvář Crwe má určitě své výhody i nevýhody, ale jisté je, že si najde své fanoušky. A navíc se můžeme těšit na to, jaké příběhy pro nás její redakce přinese příště, protože bylo naznačeno, že by se mělo jednat o komiksy, které by bez předchozí propagace neměly přílišnou šanci na trhu uspět, byť se podle redakce jedná o výborné kusy. Dle informací serveru Komiksárium by na stávající dvojici komiksů měla Crew navázat nadpřirozenou detektivkou Sam and Twitch a postmoderní fantasy The Unwritten, což zní opravdu slibně. Necháme se překvapit!

909 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.