Ocenění

Jan Poláček vypráví Příběh spalovače mrtvol (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 30 srpna 2013 7.40

Významný český autor Ladislav Fuks je obecně znám jako autor románů Pan Theodor Mundstock (1963) a Spalovač mrtvol (1967), ovšem v rámci fantastické literatury ho můžeme znát také díky netradičním dílům Myši Natalie Mooshabrové (1970) a Oslovení z tmy (1972). Ve svém osobním životě byl podivnou, takřka záhadnou osobou, o které se vyprávěly stěží uvěřitelné historky. Jeho tajemstvím opředený život se tak stal provokativní látkou pro důkladný výzkum a posléze i knihu spisovatele Jana Poláčka (naposledy kritikou oceňovaná alternativní science fiction Spěšný vlak CH.24.12). Dnes vám přinášíme obsáhlou knižní ukázku této jistě pozoruhodné literární novinky.

Jan Poláček: Příběh spalovače mrtvol

vázaná, 304 stran, 249 Kč, vydá nakladatelství Albatros – Plus dne 4. září 2013

Osudy a osobnost Ladislava Fukse (1923 až 1994) jsou stále opředeny tajemstvím, přestože jako autor zůstává v živém povědomí: učí se o něm na školách, je po něm pojmenovaná významná literární cena a i ti, kteří nepřečetli žádnou jeho knihu, alespoň viděli film Spalovač mrtvol. Čtenáři ho vnímají jako spisovatele, pro jiné je bizarním stvořením, o kterém kolují neuvěřitelné historky.

Na počátku svých pamětí Ladislav Fuks říká: Nejúplněji jsem obsažen jen a jen ve svých knihách. Bude-li je někdo číst za sto let, nebude ho zajímat, jaký jsem byl já. Pokud ano, tak si mě stvoří z toho, co si přečetl. Tato slova přivedla Jana Poláčka na myšlenku napsat příběh o možná nejzáhadnějším českém spisovateli druhé poloviny dvacátého století. Chce jím oslovit jak ty, kteří některé jeho knihy četli, nebo ho dokonce znali, tak i ty, kteří se s ním a jeho dílem teprve seznámí. Vycházel přitom ze spisovatelových memoárů, z jeho pozůstalosti v Památníku národního písemnictví, ze vzpomínek pamětníků a do značné míry i z Fuksových literárních textů. Napsal poutavý příběh o člověku, který vstoupil do svého díla.

Osobitý obraz Fuksova života tvoří první, beletristickou část této knihy a zrcadlí se ve druhé části „dvojportrétu“, v níž autor přibližuje i spletitou cestu k pramenům svého vyprávění a hledá odpovědi na otázky, které v něm znepokojivé dílo i osobnost Ladislava Fukse vyvolávají.

Ukázka z knihy:

O autorovi:

Jan Poláček (1957) vystudoval technickou kybernetiku a literární tvorbě se věnuje od konce osmdesátých let. Je autorem řady fantaskních příběhů vyznačujících se tísnivou atmosférou. V roce 2000 získal Cenu Knižního klubu za psychologický román Spánek rozumu plodí nestvůry a jeho zatím poslední dílo Spěšný vlak Ch.24.12. ocenila v roce 2011 Akademie science fiction, fantasy a hororu.

1 629 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.