Ocenění

Jan Vaněček míchá s hrdiny… (rozhovor)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 7 května 2015 14.50

Jana Vaněčka z Czech Board Games můžete znát díky loňské párty hře McJohny’s, v níž se coby zaměstnanci rychlého krabího občerstvení snažíte co nejlépe obsloužit nedočkavé zákazníky. Po úspěšném zafinancování hry na českém komunitním webu Startovač a kladných ohlasech z veletrhu SPIEL v německém Essenu pro nás tento autor připravuje novou karetní hru pro dva hráče pod jménem Shuffle Heroes. Chystanou sérii autorských rozhovorů zahájíme malým představením jeho nově připravované hry.

shuffle-heroes

Můžeš nám v krátkosti představit svou nově připravovanou hru?

Shuffle Heroes je karetní hra pro dva hráče zasazená do fantasy světa protkaného steampunkovými vynálezy a děsivými bytostmi uprchlými z povídek H. P. Lovecrafta. Ve hře budete mít dva jedinečné hrdiny, přičemž každý má své vlastní karty a schopnosti. Smícháním karet těchto dvou hrdinů vytvoříte svůj unikátní balíček. V průběhu hry se snažíte porazit soupeřovy hrdiny a během toho můžete ničit jeho karty, takže rozhodnete, co si při dalším zamíchání může dobrat.

Shuffle Heroes v sobě tedy spojuje hned několik oblíbených žánrů – fantasy, steampunk a horor. Není to velká změna oproti tvé předchozí hře McJohny’s?

Osobně jsem velký fanda všech těchto témat, takže si vyloženě užívám tvorbu takového světa. Není tajemství, že můj první prototyp McJohny’s byl také původně fantasy, ale krabíci se tam nakonec vyjímají lépe.

Můžeš nám více představit prostředí Shuffle Heroes? Je to úplně nový svět, nebo na něm už pracuješ delší dobu?

Pro Shuffle Heroes jsem vytvořil celý nový svět se svými příběhy a historií. Velkou inspirací kromě klasických fantasy světů mi byli i steampunkové dystopie či povídky H. P. Lovecrafta. Takže nečekejte elfíky tančící s vílami na paloučku za lesem.

Plánuješ nějaké další hry odehrávající se v tomto světě? Případně jiné doprovodné věci k jeho prohloubení, třeba v podobě povídek?

O dalších hrách je trošku brzo mluvit. Rozhodně budu pro fanoušky, kteří chtějí svět více prozkoumat a ponořit se do jeho atmosféry, v průběhu dalších měsíců postupně uvolňovat příběhy jednotlivých hrdinů a další tematické materiály.

Když vymýšlíš novou hru, co je pro tebe nejdůležitější? Téma nebo herní mechanismy?

Určitě herní mechanismy, ale vždy už rovnou přemýšlím kam to vhodně zasadit.

„Primárně se soustředím,

aby hra byla vyvážená a zábavná…“

Byly ti nějaké dříve vydané hry přímou inspirací?

Inspirací mi bylo hodně her, ale hlavně bych zmínil Hearthstone a Smash-Up.

Shuffle Heroes je hra pro dva hráče, kterých je na trhu relativně dost. Čím je tvá hra výjimečná oproti existující nabídce?

Do Shuffle Heroes se rychle dostanete, samotná pravidla jsou jednoduchá a hlavní prostor pro různé zajímavé mechaniky je pak na kartách. Každý hrdina má svůj balíček a svoje unikátní mechaniky. Tím, že si dva vyberete a jejich karty zkombinujete, obejdete v jiných hrách zdlouhavý deckbuilding. Naopak během hry si můžete užít takzvaný deck de-construction, když soupeři karty ničíte.

Jak probíhá testování nové hry?

Všechny kombinace hrdinů se musely intenzivně otestovat, a dokud hra nebude vytisknutá, tak stále zarputile testujeme.

Jak vznikají ilustrace pro tvou hru a kdo je ilustrátorem?

Na hře pracuje několik ilustrátorů, každý se snaží vdechnout život jinému hrdinovi, přiloženou ilustraci namaloval Michal Kocourek.

Když připravuješ hru, snažíš se vytvořit jeden celek, nebo si necháváš zadní vrátka pro rozšíření – například už ozkoušené mechaniky, karty, noví hrdinové apod.?

Mám vymyšleno a testujeme více hrdinů se specifickými mechanikami, než se vejde do základní hry a určitě prostor pro rozšíření ve hře je. Primárně se ale soustředím, aby hra byla vyvážená a zábavná i bez rozšíření.

Kdy bychom se mohli dočkat? Plánuješ znovu využít komunitní financování jako u McJohny’s?

Shuffle Heroes budete moci v červenci podpořit na Kickstarteru. Na vydání spolupracuje Czech Board Games a Blackfire Entertainment. Světlo světa by měla spatřit na podzim.

Shuffle Heroes se v brzké budoucnosti dočtete více, ale prozatím děkujeme Janu Vaněčkovi za rozhovor a těšíme se na další zajímavou českou hru.

cbg

874 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.