Ocenění

Junktown: Splněný sen fanoušků apokalypsy

Autor | Aktuality | Středa 19 července 2017 13.25

Je to už pár let, co se bývalá vojenská základna v Bratronicích proměnila na druhý domov prapodivných deviantů a ztracených existencí z pustin postapokalyptického světa. Junktown: Město, ve kterém je možné téměř všechno. V jednu chvíli utrácíte v kasinu svá drahocenná Zetka a ani nevíte jak, už se rvete v aréně o svou čest, nebo v náboženské válce hájíte svou víru: Atom, nebo Benzín?  Ve dvou bunkrech, které slouží jako hlavní stage, probíhají různorodá vystoupení přes zavěšování lidí na háky až po rockʼnʼrollové nebo metalové koncerty. Zdá se vám to na váš vkus moc divoké? Nebojte, Junktown myslí i na ty, kterým vyhovuje spíše klidnější zábava…

J2017-Sachtikus-04

Můžete se schovat třeba do kina, kde si kromě zhlédnutí klasických postapo fláků poslechnete přednášku o starých Falloutech, podíváte se na dynamické duo Žamboch a Kotleta, které vám poví něco o svém psaní, nebo si u kmenu Silver Paw zahrajete nějakou z vybraných deskovek. Do toho všeho se kolem vás prohánějí vytuněné káry, které už dávno předčí i ty z Mad Maxe, jež jim původně sloužily jako jedna z inspirací.

Festival Junktown v Bratronicích tento rok proběhl 22.-25. června už potřetí a jeho laťka se zatím stále ještě zvyšuje. Program je rok od roku nabitější a na jeho plné prožití prodloužený víkend ani zdaleka nestačí. Městečko Junktown má docela zajímavou historii. V roce 2015 se parta nadšenců rozhodla uspořádat v bratronické základně postapokalyptický festival od fanoušků pro fanoušky. Tenkrát tam nebylo nic než pár starých budov, bunkrů a dočasných malých staveb. Sami organizátoři neměli nejmenší tušení, jak se jim celý areál během pár měsíců před očima prací nadšených účastníků promění. Ve skutečnosti ani netušili, že se festival bude opakovat. Tři roky po prvním ročníku je bratronická základna k nepoznání.

J2017-Sachtikus-02

Kde ještě nedávno nic nebylo, stojí dnes dlouhé měsíce pilnou prací budovaná doupata různorodých kmenů. Kromě jiných tu najdete třeba knihovnický kmen s vlastní knihovnou. Že vám knihy nic neříkají? Pak můžete navštívit kmen Rez, který vás nechá, abyste si za pár Zetek pohráli s jejich automaty, ve kterých se skrývají hry i alkohol. Ztracené nováčky městem provedou Světlonoši a unavené návštěvníky pohostí stylová kavárna, nebo čajovna, ve které si můžete kromě kvalitního čaje vychutnat i vodní dýmku. Kromě kmenů tu mají své místo také zápasy udatných Juggerů, ve sklepení starých kasáren čeká na návštěvníky hororová úniková hra a těm, co touží po vzdělání, nabízí Junktown prostor formou tematických workshopů a přednášek. To své si tu prostě najde každý.

Po prvním ročníku si Junktown získal pozornost nejen mezi českými fanoušky postapokalyptické fikce, po zveřejnění prvních fotografií okamžitě pronikl i do zahraničních komunit a nyní hostí účastníky ze všech koutů světa. Přesto však zůstává jeho kapacita omezena na pár stovek účastníků a dostat se na něj je téměř nemožné. Přihlašováni obvykle probíhá ve třech vlnách, přičemž v každé organizátoři do prodeje pustí kolem stovky vstupenek, které jsou vyprodané během několika sekund. Opravdoví zájemci však mohou své místo získat také materiální nebo fyzickou pomocí při budování města.

J2017-Sachtikus-01

Největším problémem Junktownu je civilokalypsa, která na všechny návštěvníky nenávratně čeká se svou rutinní šedí každodenního života, ale to už k podobným akcím zkrátka patří. Určitě jsou věci, které by z Junktownu udělaly ještě o kus lepší místo, ať už větší důraz na dodržování kostýmové úrovně, kdy se někteří návštěvníci přes značnou urgenci organizace o kostým ani nepokusili, nebo malinko lepší zásobování jídlem (které se však od předchozích let zásadně zlepšilo), ale jedná se o maličkosti, které celkové kráse festivalu příliš neškodí. Junktown je prostě vše, o čem každý fanoušek madmaxovsky-falloutího postapa kdy snil.

 Photo Sachtikus. Youtube video Tomáš Houška.

2 874 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.