Ocenění

Mladý Čech ohromil svým románem USA (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 26 května 2017 21.10

Pozoruhodný start zaznamenal ve Spojených státech se svým literárním debutem Spaceman of Bohemia začínající spisovatel Jaroslav Kalfař. Zahraniční média nešetří chválou, deník The Guardian přirovnává autorův román k „Solaris s humorem, lekcí z dějepisu a zabijačkou“. Český překlad satirického románu Kosmonaut z Čech aktuálně vydalo nakladatelství Plus. Kalfař z USA přijel vydání svého románu podpořit do Prahy osobně. Jaroslav Kalfař se narodil a vyrůstal v Praze, od patnácti let žije ve Státech. Studoval na New York University, kde navštěvoval přednášky renomovaného amerického spisovatele Jonathana Safrana Foera, a získal prestižní stipendium E. L. Doctorow Fellowship… 

Kosmonaut-obalka

Jaroslav Kalfař: Kosmonaut z Čech

vázaná, překlad Veronika Volhejnová, 320 stran, 299 Kč

Jaro roku 2018. Teplého dubnového odpoledne se oči českého národa upíraly z vrchu Petřína směrem k státem vlastněnému brambořišti, odkud startovala kosmická loď Jan Hus 1… Aneb kam nemůžeš poslat sondu, tam pošli člověka. Tím se řídí i malá země z Evropy, když se ve sluneční soustavě objeví podivný oblak, slibující odhalení mnohých tajemství vesmíru. Stane se kosmonaut Jakub Procházka nejslavnějším mužem na Zemi? Nebo je celý projekt předem určený k nezdaru – ať už pro neznámou podstatu oblaku, nebo proto, že si s sebou Jakub vedle vědeckých zkušeností veze i břímě minulosti? A dozvíme se, zda jsme ve vesmíru sami.

Ukázka z románu:

„Kalfařův hlas je dostatečně jiný, aby zanechal stopy. Má skvělý čich na absurdno,“ míní recenzent The New York Times. Jaroslava Kalfaře přirovnávají média ke Stanislavu Lemovi nebo Franzi Kafkovi. „Chtěl jsem, aby můj první román byl o České republice. Stále totiž o Česku přemýšlím jako o své domovině. Chtěl jsem ho proto přiblížit mezinárodním čtenářům. Doufám ale, že příběh pobaví i Čechy a že se v tom trochu poznají. Je to satira, ale psaná s láskou,“ říká o své knize autor. Svůj román označuje i za „milostný dopis rodné zemi“. Zajímalo ho také téma malé země, která se může prosadit ve světě supervelmocí.

plus-logo

1 271 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 2 »

  1. Comment od Jana Dvořáčková — 27.5.2017 @ 17.05

    To jsou mi věci 🙂 , ráda si to přečtu. Ovšem pojmenovat kosmickou loď „Jan Hus,“ to chce geniální konstrukční tým. Protože jak se nevyvede byť jediný start… Aha, ono se to vlastně už stalo.

  2. Comment od Kim — 27.5.2017 @ 18.52

    😀

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.