Ocenění

Afrika po jaderné katastrofě… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 25 Říjen 2018 18.35

Nnedi Okoraforová, nigerijsko-americká autorka africky laděné science fiction, fantasy a magického realismu je nejen spisovatelkou pro děti i dospělé, ale také profesorkou na univerzitě v Buffalu. Patří k vlně úspěšných autorek vyznávajících rozmanitost fantastické literatury a v posledních letech si vysloužila ceny Hugo a Nebula. Její patrně nejúspěšnější prací je samostatně vydaná novela Binti, z obsáhlejších prací pak románová dvojice započatá právě titulem Kdo se bojí smrti z roku 2010, za kterou získala Světovou cenu fantasy a mezi finalisty za sebou tehdy zanechala například Pod nebesy od Guye Gavriela Kaye či Zoo City od Lauren Beukesové. V současnosti chystá na motivy knihy společnost HBO seriálovou adaptaci v produkci George R. R. Martina…

Kdo-se-boji-smrti

Nnedi Okoraforová: Kdo se bojí smrti

brožovaná, překlad Adéla Bartlová, 396 stran, 349 Kč

Daleká budoucnost, Afrika po jaderné katastrofě, celou oblast sužuje genocida. Velká kniha praví, že černí Okekové byli stvořeni, aby sloužili Nuruům s kůží barvy slunce. Nuruům je to ovšem málo a usilují o rozvrácení a vyhlazení společenství Okeků. Drancují a vypalují vesnice, vraždí, mučí, a především znásilňují, aby zplodili děti, míšence ewu, pro něž není ve společnosti místo. To je příběh i brutálně znásilněné Najeeby, která se posléze rozhodne pro osamělý život v poušti. Když se jí však narodí holčička s vlasy i kůží barvy písku, hned ví, že její dcera je jiná. Pojmenuje ji Onyesonwu, jménem, jež ve starém africkém jazyce znamená „Kdo se bojí smrti?“.

Onyesonwu zanedlouho pochopí, že je nezvratně poznamenaná okolnostmi svého početí. Od ewu — dítěte znásilnění — se očekává, že bude zlé. Jenže Onyesonwu není obyčejná, od svého otce zřejmě dostala do vínku cosi navíc a její nepochopitelné schopnosti jí odhalí něco děsivého: někdo mocný se ji snaží zabít. Chráněná mocí šamana objevuje Onyesonwu svůj životní úděl — ukončit genocidu.

Ukázka z knihy:

716 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.