Sedmero dětí a To (recenze)
Jednou za čas se objeví kniha, kterou lze časem po právu považovat za nestárnoucí klasiku, kniha přinášející odlišný pohled na oblíbený žánr a měnící zavedené standardy. A přesně takovou je To Stephena Kinga. Tento dnes už letitý román spatřil světlo světa v roce 1986 a potvrdil autorovo výlučné postavení jako krále hororu. S věkem navíc zrál jako kvalitní víno, a tak se není co divit, že je dnes považován nejen za kultovní, ale také přelomovou žánrovou knihu. A jak jinak oslavit třicet let od prvního tisku, než luxusní sběratelskou edicí, kterou si pro všechny fanoušky děsivých příběhů připravilo Kingovo dvorní české nakladatelství Beta.
Jeden z nejznámějších Kingových příběhů nás přivádí do městečka Derry, které leží v Maine v Nové Anglii na severovýchodě Spojených států. Oproti jiným ospalým americkým maloměstům se však přece jen v něčem liší, a to zvýšenou kriminalitou. Nikdo tomu nepřikládá větší význam, až na skupinku sedmi dětí, které díky svému odhodlání zjistí, že se pod jejich městem skrývá zlo, proti němuž je třeba zakročit. Jenže tohle zlo na sebe dokáže vzít tisíce podob strachu, a tak se rozjíždí zběsilý sled událostí, jenž vyvrcholí až o dvacet sedm let později, kdy už jsou všichni protagonisté dospělí. A aby toho nebylo málo, všechny postihne ztráta paměti, takže své děsuplné dětské dobrodružství odkrývají společně se čtenářem. A jak velmi rychle zjistí, jejich kroky nejsou tak docela z jejich hlav, ale jsou řízeny něčím jiným…
King zde vynikajícím způsobem pracuje s tíživou atmosférou připomínající v mnoha ohledech kvalitní thriller, ale jak známo, dobrý horor by měl být i nervy drásajícím příběhem. Člověk má místy pocit, že vlastně nečte nic děsivého, ale přesto vnímá svíravý podtón a jistotu, že je něco špatně. Už po pár stránkách čtenáři dojde, že vlastně nečte o osudech dětí ani jejich dospělých variant, ale o samotném městě Derry. K celkovému obrazu přispívá nejen dělení do dvou časových os, z nichž jedna se odehrává v roce 1958 a druhá roku 1985, ale také mezihry přibližující neslavnou historii města, která by klidně mohla nést podtitul „dějiny násilí“. Někomu by mohlo připadat, že autor pracuje s až přehnaným množstvím postav, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o román a každý hrdina i záporák dostane dostatek prostoru, nejde o žádné negativum. Chvályhodná je i práce s charaktery, kdy každý je rozdílný a každý se vyvíjí jinak. Psychologie postav je na vysoké úrovni a je krásné pozorovat změny za uplynulých dvacet sedm let, kdy je každý více či méně ovlivněn svým dětstvím. A hrdinové knihy jsou ovlivněni opravdu hodně, neboť si ne nadarmo jako děti říkali Klub smolařů – každý z nich byl kvůli něčemu jinému typickým outsiderem.
Do toho všeho vstupuje To, jež na sebe nejčastěji bere podobu klauna. Zrůdná kreatura vystupující ze spletitého kanalizačního systému a živící se nevinnými dětmi je všude a nikde zároveň, prostupuje příběhem jako děsivý duch zmaru a smrti a tváří se, že je vždy o krok napřed. Snadno dojdete k názoru, že jde o jednu z nejlépe zvládnutých hororových postav, jejíž děs nespočívá v záplavě krve, přestože i na tu přirozeně dojde, či v klasických „lekacích“ momentech, ale v prosté jednoduchosti vrcholového predátora a především v umění manipulace s lidskou myslí. To si tak dokázalo z celého města udělat svou chovnou a lovnou rezervaci, o níž nemá nikdo ani tušení. A pokud někdo ví, pak ho to nechává zcela chladným, čímž autor zdařile parafrázuje známé latinské přísloví homo homini lupus est. V Derry tak největší zlo překvapivě nepředstavuje To snažící se v mnoha ohledech pouze přežít, ale lidé, kteří dělají hrůzné činy, aniž by z toho měli výčitky svědomí.
To je i třicet let od prvního vydání čtivou a poutavou záležitostí. Knihou představující atraktivní sondu do lidské mysli a snažící se nalézt odpověď na otázku co je to vlastně zlo. Nejedná se o záležitost na jeden večer. Na čtení takovéto knihy si musíte najít čas i náladu. Osobně si myslím, že toto přelomové hororové dílo by si měl přečíst skutečně každý, i ten, kdo primárně hororový žánr nevyhledává. A když se ke kvalitnímu čtení připočte ještě lákavé knižní zpracování nakladatelství Beta, které vzhledem k výročí sáhlo po boxu z pevného papíru, revidovanému překladu a po všech stránkách zdařilému vydání, pak se jedná o titul, jenž by měl ozdobit sbírku každého sběratele, anebo posloužit jako vynikající a úctyhodný dárek. Vždyť my se tady dole všichni vznášíme…
Stephen King: To
vázaná, překlad Gabriel Gössel, 649 Kč, 1096 stran
1 597 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora