Ocenění

Kletba liščích démonů aneb Tajná kniha Šerosvitu

Autor | Aktuality | Čtvrtek 17 Březen 2011 8.00

Jejich svět je stínem lidského světa. Jejich život je stínem lidských emocí. Bytosti Šerosvitu vděčí lidem za všechno. Ale tím víc se děsí toho, že by se s nimi doopravdy měly setkat – tváří v tvář.

Je přece známo, že pokud člověk vyvolá přízrak, získá nad ním absolutní moc. Kdo by se chtěl stát vězněm v cizím světě?

Když se Hasegawa Ryūnosuke dověděl o způsobu, jak Šerosvit otevřít, přesně to se chystal udělat: rozhodl se, že si odtamtud přivolá přízrak, který mu bude sloužit na věky věkův. Tehdy se to zdálo jako dobrý nápad.

A pak se setkal s ní.

Nakrátko ji měl ve své moci. Vypadala jako obyčejná vyděšená holka, snad ještě mladší než on; krčila se v koutku, jak se od podrobeného přízraku čeká, a dokonce se zdálo, že bude pěkně poslouchat. Než se jí podíval do očí.

„Ty jsi liška!“

Tohle nikdy neměl vyslovit. Jenže to udělal.

Jí umožnil utéct – a sám byl odsouzen.

Nikdy nenalezne klid; liščí démoni vyjí v jeho snech; vidiny ho pronásledují i za bdění, zatímco ho cosi nutí bez oddechu hledat způsob, jak se k lišce přiblížit. Je tím posedlý. Ve svém malém bytě na předměstí Tokia má všechny stěny polepené obrázky lišek nebo žen s liščíma očima. Dny tráví v práci, protože doufá, že když bude mít víc peněz a lepší postavení, snáze ji vypátrá. A po nocích hraje na flétnu shakuhachi a pokouší se vtělit přechodový rituál, daný tóny hudby, do kódu počítačového programu. Když k ránu vyčerpaný vstává od stolu, řádky na monitoru se mu rozpíjejí před očima a skládají se do výsměšné liščí tváře. Ten smích mu zní za zády. Nikdy neutichá.

Kdo je lovec a kdo je kořist?

Kletba ho nenechá zapomenout.

Tajná kniha Šerosvitu…

… je magický artefakt, který vyvolá přízraky na počkání. A kromě toho je to také sbírka povídek žánru městské fantasy, kterou připravuje k vydání nakladatelství Albatros na 9. května 2011. Povídky se odehrávají napůl v Čechách a napůl v přízračném světě (a trochu taky v Asii). Kromě liščích démonů v nich vystupují také dva sourozenci, čínský vymítač v plášti tisíce proměn, stánek s párky, internet zavedený do studně, čínské polévky z pytlíku, jeden zbořený most a několik šachových figurek.

Povídky napsalo pět českých autorek sci-fi a fantasy – Karolina Francová (která si tak krátí čekání na vydání své nové fantasy ‚Zlatý plamen‘, připravované v Tritonu); Sanča Fülle (ta je tu přes ty polívky a rozsypaný čaj); Vilma Kadlečková (která si tímto od svých Legend o argenitu odskočila do vedlejšího vesmíru); Lucie Lukačovičová (znalá nejrůznějších mýtů a legend, takže si s Ryūchanem může o jeho potížích s liškami promluvit pěkně od srdce); a Julie Nováková (než se zase vrhne na další vesmírnou detektivku).

A především: knížku opatřil pohádkovo-orientálně-přízračnými ilustracemi Jan ‚Stryx‘ Dřevíkovský (jinak též dobrodruh a cestovatel, toho času na lovu netopýrů v Ghaně).

A teď soutěž!

Bez soutěže se samozřejmě neobejdeme! O co se soutěží, to je jasné: o tu tajnou knihu přece! A jak?

Každý týden se někde na internetu (na některém SFF webu, na stránkách autorek, na FB či jinde) objeví nějaká (nepříliš tajná) zpráva o Šerosvitu, ve které se nachází jméno některé postavy z povídek. Stačí zjistit jména alespoň pěti postav (Hasegawa Ryūnosuke se taky počítá!) a do 30. dubna je poslat na adresu knihaserosvitu@gmail.com. Ze správných odpovědí vylosujeme výherce, který obdrží Tajnou knihu Šerosvitu s podpisy celého autorského týmu. O výsledcích soutěže budeme informovat jak zde, tak na stránkách Šerosvitu – www.serosvit.cz.

691 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.