Ocenění

Klíčů od království není nikdy dost (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 20 listopadu 2015 11.00

Ať znějí fanfáry, a to nejen proto, že jsme se dočkali dalšího svazku jedné z nejlepších komiksových sérií na českém trhu, ale také z důvodu, že se nakladatelství Comics Centrum povedl tah, který zprvu kritizoval kdejaký skeptik. Edice Na přání sklízí zasloužené ovoce a zatím se neobjevil titul, který by u fanoušků neuspěl. A stejně tak se mohou radovat ti, kteří důvěřovali komiksovému scenáristovi a spisovateli Joeu Hillovi. Na obálce téměř každé z jeho knih sice objevíte, že se jedná o syna slavného otce, ale popravdě, jeho talent by se prosadil i bez prvotřídní protekce. Svého otce asi jen tak nepředčí, zato zástupy fanoušků, dobré prodeje, skvělé renomé a nadšené kritiky sklízí už dnes. Genetika zapůsobila nadmíru dobře a Joe tak zdědil klíče od království fantastiky…

Zamek4-obalka

Čtvrtá kniha série nás opět zavede do sídla sourozenců Zámkových, na Klíčov. Kde jinde také hledat Klíče království z názvu nové knihy… Kulišák po nich stále prahne a hlavním cílem se pro něj stal klíč Omega. I přes všechny jeho úklady však ostatní postavy žijí své životy plné radosti, problémů, lásky, zklamání, pomsty i osobních selhání. Tvůrci svým hrdinům vkládají do rukou pomyslné karty, přesto málokdy vyzradí, jakou má vlastně ta která z nich skutečný význam. Nebojí se ani toho, aby kartu, která se jeví jako velmi důležitá, vložili do rukou Rufuse. Chlapce, který je zastydlý ve svých hrách na vojáky a jeho chování neodpovídá věku. Nyní je předurčen k bojové misi, která může absolutně zamíchat s pracně vybudovanými pozicemi ostatních.

Je až nepochopitelné, že s každým dalším svazkem nám tvůrčí tandem Joe Hill a Gabriel Rodriguez servíruje ještě větší dávku napětí než v knize předešlé. Nejenže se stále objevují nové klíče, z nichž každý má svou specifickou moc, ale přibývá i záhad a tajemství. Napětí vzrůstá a o akci rovněž není nouze. Už od úvodní kapitoly Vrabec je precizně budována tísnivá atmosféra, která čtenáře nutí v obavách a se zatajeným dechem otáčet každou další stránku. Jako by klíč lebeční nepoužívaly pouze postavy příběhu, ale i samotní tvůrci ve snaze otevřít čtenářům brány říše fantazie a ukázat, kam až se v ní dá zajít.

zamek-a-klic-obalky

Vedle důmyslných kouzel s klíči nesmíme zapomínat na neméně poutavé hrdiny příběhu. Stejně jako skuteční lidé i oni dělají chyby a rozhodně netrpí superhrdinskou dokonalostí, nesnáze však řeší společně a právě jejich sourozenecké pouto jim dává sílu vše překonat. Během čtyř knih jsme se už o každém z nich mnohé dozvěděli a víme, že to ve svém životě nemají jednoduché i bez leckdy krutých událostí v Klíčově. Osobnostním rozvojem ovšem procházejí také záporní hrdinové, které rovněž poznáváme mnohem důvěrněji, než tomu v komiksu zpravidla bývá. A jsou zde i postavy, které karty ještě zdaleka neodkryly a lze předpokládat, že ve zbývajících svazcích do děje ještě výrazněji promluví, přestože v poslední knize nám Joe Hill dává jasně najevo, že si nikdo nemůže být ničím jistý a stačí švihnutí kordem a kdokoli může být vyřazen ze hry.

Joe Hill jednoduše míchá kartami trochu jinak, než jsme zvyklí, a nebojí se jít cestou inovací a neotřelých forem. Jeho Zámek a klíč má jedinečný osobitý šmrnc, po němž spousta méně nadaných scenáristů pouze zasněně touží. Spolu s Gabrielem Rodriguezem odkrývají za pomoci svých neobvyklých klíčů skryté a nevídané taje, tak aby z nich vytěžili co nejvíc a zároveň dali čtenářům pořádnou lekci z moderně pojatých komiksových postupů a boření zaběhlých bariér. Oba s námi hrají stejně podivné hry, jako benjamínek Bóďa v úvodní kapitole Klíčů království, kdo by ale odolal a nepřidal se k pánům Hillovi a Rodriguezovi, když nabízejí tak skvělé chvíle plné úžasné zábavy.

Joe Hill & Gabriel Rodriguez:

Zámek a klíč – Klíče království

vázaná, překlad Jan Kantůrek, obálka Gabriel Rodriguez, 160 stran, 499 Kč

Související odkazy:

Zámek a klíč, které do sebe dokonale pasují… (recenze)

Děs ukrytý v Koruně stínů (recenze)

Zámek a klíč aneb Vítejte v Lovecraftu (ukázka)

Zámek a klíč: Hlavohrátky právě vycházejí… (ukázka)

Patří budoucnost knihám na přání?

comicscentrum_logo

808 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Ronkar — 20.11.2015 @ 15.47

    Jo, tenhle díl je dobrej 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.