Ocenění

Naučí vás Petr Kopl kreslit komiksy? (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 13 dubna 2018 18.45

O zápalu Petra Kopla pro deváté umění nemůže být pochyb. Nejaktivnější současný tuzemský komiksový autor po celá léta předkládá čtenářům množství úchvatných dobrodružství, která se vesměs mohou pyšnit atraktivním zpracováním a hravou kresbou. V panelech hýří nápady a nešetří osobitým vtipem, díky kterému dokáže vtáhnout čtenáře do svých příběhů. Ať už tvorbě Petra Kopla fandíte či nikoli, jen stěží můžete přehlížet píli, vytrvalost a zarputilost, s níž se opakovaně noří do své práce. Aktuálně představuje na české poměry přelomový počin, neboť vytvořil dílo, jehož jednotlivé stránky a kapitoly si kladou za cíl odhalit mnohé z aspektů tvorby populárního třebíčského kreslíře a scénáristy. Publikace Komiksový náčrtník je návodným výletem do světů určených začínajícím i pokročilým komiksovým tvůrcům…

komiksovy-nacrtnik

Projevit výtvarné nadání a vytvořit dobře řemeslně zvládnutý obrázek či malbu dokáže množství nadaných kreslířů, tvorba komiksu je ovšem v mnoha ohledech jiná a výrazně těžší disciplína. Aby výsledek fungoval, musíte zvládnout práci s panely, dynamiku obrázků, atmosféru a další záludnosti. Komiksový náčrtník může leckomu posloužit jako návod, jak kýženého dosáhnout. Vychází z autorových bohatých zkušeností, díky kterým se mnozí mohou předem vyhnout různým přešlapům či ze své tvorby vyloučit nejeden nešvar.

Snad až na oceňovanou knihu Scotta McClouda Jak rozumět komiksu u nás nevyšlo nic, co by začínající komiksové autory mohlo v rámci jejich tvorby podobně posunout a ukázat jim cestu k dalšímu sebezdokonalování. Objevilo se samozřejmě pár knih předkládajících teorii komiksu v rámci akademického pohledu na věc (např. Stavba komiksu od Thierryho Groensteena), ty však nemají díky použitému jazyku a zacílení na odbornou obec potenciál oslovit většinu mladých tvůrců, zvláště pokud se bavíme o nadšencích pocházejících z amatérského prostředí.

ikarie_xb1_kopl

Petra Kopla znáte i díky ilustracím z časopisu XB-1.

Všem našim čtenářům věnoval tuto ilustraci…

Komiksový náčrtník je v tomto ohledu naprostým opakem. Všeobecně srozumitelným způsobem ukazuje cestu k vytvoření vlastního komiksu krok po kroku. Kopl pragmaticky šetří slovy, čímž předchází možnému znudění čtenáře, a nejvyšší priority klade na výtvarná cvičení, která každý autor potřebuje především. K tomuto účelu jsou v knize vloženy prázdné či spíše cvičné listy sloužící ke zpracování zadaných úkolů. K vysvětlení všeho podstatného kolem kresby je použit autorův osobní kresebný styl, tj. cartooning, jenž může zejména nejmladším kreslířům plně vyhovovat, neboť vychází z dnes tak oblíbených animáků.

Možní zájemci se mohou zlepšit v kreslení postav, vyjádření emocí v obličeji, řeči těla i v tvorbě charakterů. A to samozřejmě není zdaleka vše, na řadu přijde i kreslení zvířat a prostředí, práce s komiksovými bublinami, fonty, textovými efekty, rozložením panelů, práce s barvami či perspektivou. Vyvrcholením jsou pak rady, jak pracovat se scénářem, vytvořit kompletní komiks a posléze komunikovat s nakladatelem. Cílem samozřejmě je co nejlépe se připravit na možná tvůrčí úskalí, pokud se tedy rozhodnete komiksu věnovat s cílem něčeho skutečně dosáhnout.

Lze předpokládat, že Komiksový náčrtník je právě tím návodem, po němž množství začínajících tvůrců prahne. Můžeme slovíčkařit nad jednotlivými tématy či remcat, co by v knize ještě mělo či nemělo být, těžko ale zpochybníme přínos, který tato kniha bezesporu má. Petr Kopl se pomyslně nebál jít s kůží na trh a ukázat, co stojí za jeho dosavadními úspěchy, což zasluhuje pouze uznání (stejně tak si zaslouží pochvalu i nakladatelství Zoner Press). Kniha je plně přístupná bez rozlišení věku či vzdělání a lze ji snadno využívat jako učební příručku, což v samotném závěru oceňuje v krátkých citacích i řada autorových kolegů. Pokud tedy máte ve svém okolí někoho, kdo by chtěl k tvorbě komiksu přistupovat zodpovědněji a postrádá cenné rady, neváhejte mu věnovat či alespoň doporučit tento povedený manuál. Ale pozor, Komiksový náčrtník vás sice naučí mnohému, nebude za vás ale sedět nad nepokreslenými listy, při jejichž zaplňování získáte tolik potřebnou praxi a vykreslenou ruku.

Petr Kopl: Komiksový náčrtník

brožovaná, obálka Petr Kopl, 160 stran, 299 Kč

Zoner_logo

2 274 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.