Ocenění

Vesmírné dobrodružství v záplavě velrybího průjmu

Autor | Aktuality | Středa 8 dubna 2020 16.00

Když nakladatelství Paseka vydalo koncem loňského roku Kosmo knedlíky, nejnovější autorský komiks Craiga Thompsona, potěšilo vedle fanoušků tohoto nadaného amerického umělce, jenž se u nás skvěle zapsal grafickými romány Pod dekou a Habíbí, zajisté i příznivce dětských či rodinných komiksových sérií jako jsou Hilda a Záleskautky. A jásat mohou i milovníci science fiction – spolu s Violet, dívkou s fialovými vlasy se totiž vydáme na výpravu do vesmíru…

obalka-Kosmo-knedlici

Violet je obyčejné děvče žijící s obyčejnými rodiči v přívěsové kolonii v blízkosti vesmírné stanice určené pro zámožnější vrstvu. Její matka, švadlena, dostane nabídku na stanici pracovat jako módní návrhářka a zdá se, že by se rodina mohla vymanit z finanční tísně. Ve stejnou dobu ovšem dojde ke zničení Violetiny školy, a aby toho nebylo málo, krátce nato postihne celou soustavu záplava průjmu vesmírných velryb. Jejich trus přitom za běžných okolností slouží jako zdroj energie pro celou společnost a Violetin táta se živí jeho sběrem. Jenže s příchodem kalamity se po otci slehne zem. Matka uvízne na stanici a Violet se tak musí na vlastní pěst pustit do záchranné akce.

Zápletka je v zásadě jednoduchá a na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o prosté hravé vesmírné dobrodružství. Craig Thompson mu ale dodal řadu dalších vrstev a ty z Kosmo knedlíků dělají komiks, který si užijí i náročnější čtenáři. V prvé řadě je třeba zmínit zdařilou kresbu, postavy jako by vyskočily z animáků, které Violet tak miluje, a nedá se jim upřít patřičná rozkošnost. Značnou pozornost ovšem Thompson upřel i k vyobrazení jejich okolí, čtenář se tak může kochat propracovanými pohledy do vesmírných lodí a stanic nebo na lány harampádí, jímž lidé zaneřáďují vesmír. Pečlivou kresbu navíc pozvedá dobře vyladěná barevnost – koloringu se totiž ujal Dave Stewart, cenami ověnčený veterán z DC, Marvelu nebo třeba Dark Horse. (Čeští čtenáři mohou jeho práci znát například ze sérií Hellboy, Goon či Umbrella Academy.)

Dalším výrazným prvkem Kosmo knedlíků je jejich sociální rozměr. Kromě toho, že se jednotliví členové Violetiny rodiny navzájem zachraňují z nesnází a stejně jako u zmiňovaných Záleskautek či Hildy je kladen důraz na přátelství a vstřícnost, podařilo se Thompsonovi vtipným způsobem zachytit kupříkladu obtíže, jež čekají rodinu z nižší vrstvy při stoupání do vyšších vrstev. Krásně je to vidět třeba v situaci, kdy rodiče vybírají Violet novou školu a zajdou se do každé podívat. Společenské uvědomění se promítlo rovněž do propracovanosti vedlejších postav. Ať už se jedná o neurotické, introvertní kuře, či živelnou, výbušnou fazolku, čtenář může do jejich psychologie a rodinné anamnézy nahlédnout natolik, aby je nevnímal pouze jako bláznivé sidekicky.

Kosmo ukazka b

Průjem vesmírných velryb přinese i ekologické poselství, naštěstí však nenásilnou formou, do oblastí postižených ekologickou katastrofou a k jejím obětem se podíváme převážně během akce, která nedá člověku vydechnout. Je však třeba podotknout, že pokud nebudete sledovat jen děj komiksu, ale i detaily Thompsonovy kresby, dáte si s vychutnáváním každé stránky na čas. Je na co koukat a není divu, že si Thompson při vší své pečlivosti uhnal potíže s rukou. Haldy všudypřítomného odpadu vás ovšem můžou občas zavalit, a když k tomu připočteme fakt, že mají Kosmo knedlíci tři sta dvacet stran, nelze zcela souhlasit s tvrzením, že se jedná o komiks pro čtenáře všeho věku. Doporučil bych ho od druhého stupně základní školy, pro mladší děti by to mohlo být trochu velké sousto a kvůli některým pravdám, před které nás staví, by asi neškodilo, kdyby byl nablízku někdo z rodičů. Na druhou stranu, ti by se rozhodně neměli nudit, jelikož dojde i na humorné situace související jak s výchovou dětí, tak s partnerským soužitím.

Třešničkou na dortu je vynikající překlad Richarda Podaného. Zůstala díky němu zachována nejedna slovní hříčka a převedení do češtiny se dočkalo i množství nápisů, které bylo potřeba překreslit, na stěnách, monitorech nebo na potetované paži Violetina táty. Nelze než ocenit úsilí všech zúčastněných a těšit se, čím nás Craig Thompson a nakladatelství Paseka potěší příště.

Craig Thompson: Kosmo knedlíci

vázaná, překlad Richard Podaný, 320 stran, 549 Kč

Paseka-logo-new

 

907 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.