Ocenění

Česká kotlina pod útokem parazita… (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 13 srpna 2018 10.15

Na svou první knihu Michal Sirotek stále ještě čeká, přesto však už jeho jméno není mezi příznivci české fantastiky neznámé. Své povídky publikuje nejčastěji v časopise XB-1, objevil se ovšem i v časopise Pevnost a díky své úspěšné účasti v literární soutěži o Cenu Karla Čapka také ve sbornících Mlok. Nedávno se čtenářům představil rovněž formou dobrodružné e-knihy z krajiny postapokalyptických Čech, k níž si dokonce sám nakreslil i obálku. To čtenáře našeho časopisu možná nepřekvapí vzhledem k tomu, že se v zahraniční sekci pomalu zařazuje i mezi naše kmenové ilustrátory. Jde o knihu stejně povedenou jako její knižní trailer, ve kterém nás autor láká na atraktivní akční scény?

Nachove-pustiny

Tom je typickým prostořekým mládencem, který je okolnostmi donucen hrát hru o záchranu celého světa a možná nejen jednoho. Jde o úkol, o který samozřejmě ani trochu nestojí, sám má totiž dost problémů s gangstery, se kterými se ošklivě zapletl. Osud ho svede dohromady s kmetem Yurym a dívkou Niskou, v obličeji ošklivě znetvořenou. Společně se pokusí zvrátit globální katastrofu v podobě zákeřného parazita skrývajícího se hluboko v půdě po celé Zemi. Svými sporami ovládá a přetváří lidské buňky, dokud člověka dokonale nepohltí a nezmění jej na loutku bez vlastního vědomí. A aby toho nebylo málo, trojici sveřepě stopuje sporami nakažený šílenec všem známý jako Lovec, jenž oplývá nadlidskou silou a krajně nebezpečně sekerou…

Sirotkovu světu se musí uznat štědrá dávka originality, zvláště v tak provařeném žánru postapokalyptické fantastiky. Parazitická entita prorůstající zemí je sice zpočátku zobrazena jako nemyslící, to se ale pro dobro příběhu rychle změní. Podkapitoly se Srdcem jsou skutečně povedené a dají lehce vzpomenout na kingovské To, jen škoda, že jich není víc. Bohužel hlavní záporák v podobě Lovce alias Andreje Tiazhlova je sice náležitě drsný, jeho počínání však působí nereálně, někdy až hloupě. Jeho už tak nepřesvědčivé motivace se navíc často mění, což nikdy není k dobru věci.

Zklamáním je i vztahová chemie mezi postavami, na jejichž vykreslení nezbývá pro všudypřítomnou akci čas. Charakterová šablonovitost nechá vnímavější čtenáře předpovídat jejich další kroky. Textu příliš nesluší ani tíživá osudovost křičící snad z každé strany. Příběhu by slušelo vyprávění spíše v civilnějším tónu. Děj se odehrává na bývalém území České republiky, což s sebou přináší i několik známých reálií. Těch ovšem není mnoho, což může některé čtenáře zamrzet. Na druhou stranu na své si zde přijdou právě milovníci akce, kterou Sirotek ovládá takřka znamenitě. Tempo příběhu se při bojových scénách a četných přestřelkách zrychluje společně s vaším tepem, těšit se můžete na boj jak s chladnými zbraněmi, tak i s pistolemi a automatickými puškami. V tomhle ohledu se autor rozhodně nedržel zpátky.

Nachové pustiny jsou jednoduše akční jednohubkou pro pobavení čtenáře, jenž má slabost pro českou akční školu. Jde o postapokalyptickou směs originálních motivů a obvyklých klišé, ve které není pro nějakou hlubší charakterizaci postav prostor ani čas. Vedle autorových silných stránek odkrývá i ty slabé, přesto za pozornost stojí, tedy pokud od nich nebudete čekat něco víc, než jen ukrácení času třeba při cestě z práce, kdy není pro únavu prostor pro náročnější četbu.

Michal Sirotek: Nachové pustiny

e-kniha, obálka Michal Sirotek, 227 stran, 159 Kč

e-knihy-jedou-logo

1 512 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.