Ocenění

Kanibalské hody na slovenský způsob (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 17 června 2016 20.50

Slovenský spisovatel Mark E. Pocha se nedávno představil elektronickou sbírkou stoslovných hororů Z temnôt a nyní přichází se svým prvním románem Krajina kanibalov. Příběhem pěti slovenských studentů, kteří přijíždějí v rámci studijního grantu do Peru, kde mají zkoumat chování a zvyky tamních obyvatel. Jak už název napovídá, setkají se zde i s domorodým kmenem, který dosud praktikuje kanibalismus. Autor se pohybuje v mantinelech literárního survival hororu a dopředu dává tušit, že jeho kniha nebude žádnou procházkou růžovou zahradou. Naopak, tohle je jízda mezi pekelnými plameny, kterou snesou jen ti otrlejší, neboť autor si nebere servítky ani s knižními hrdiny ani se svými čtenáři.

Krajina-kanibalov

V prologu se seznámíme s Animsatmiyormem, členem domorodého kmene, jehož posedne zlý duch a rozhodne se svým bohům přinést nejvyšší oběť a zasvětit jim oltář složený z lidských ostatků. Po pár úvodních stranách je jasné, že jeho postava sehraje v příběhu důležitou roli, její čas musí ovšem teprve přijít… Mezitím totiž sledujeme osudy členů slovenské expedice ve složení Nina, Jojo, Marko, Renča a Vik. Pětice studentů je zdánlivě nesourodou partou, která ovšem v rámci studijního programu táhne za jeden provaz. A to nejen v okamžicích zkoumání krajiny a jejích obyvatel, ale i v kratochvílích studentského života, které samozřejmě obsahují i rozjívené večírky. Kdo by si taky nechtěl zařádit v Peru, že?

Nevyhneme se ani popisu vztahů mezi jednotlivými členy. Dozvíme se kdo s kým, dokonce i detailně popsáno jak. Vznikne klasický vzorec, který jako by z oka vypadnul seriálům a filmům z teenagerovskou tématikou. Slovenskou ekipu doplní ještě místní chlapec Salomon, průvodce a nalezený kamarád v jedné osobě, který má jasno v tom, že se jednoho krásného dne stane slavným fotbalistou a vytáhne své blízké z nuzných poměrů. Je to právě on, kdo svým novým přátelům nabídne výlet do míst, kam turistická noha nevkročila. K přírodním krásám u panenských vodopádů.

Nemusíte být zrovna Stuart Hample, abyste předpověděli, jakým směrem se bude děj románu dále ubírat. Mark E. Pocha na začátku odpíchne káru jedoucí na akční pohon a bez zbytečně popisné omáčky a pustí ji z prudkého svahu vedoucího ke dnu ďáblovy propasti. V relativně krátké knize není prostor pro zbytečné dějové odbočky a čtenář je stržen třeskutým sledem událostí. Během první části, kdy se osvětlí nejzákladnější skutečnosti, jsou hybnou silou citové vztahy a napětí mezi zúčastněnými, které jsou čtenářům předloženy i za pomoci detailních popisů sexuálních scén. Například po jedné postelové scéně, za kterou by nemusel stydět ani Charles Bukowski, si domyslíte, jak to vlastně myslí Marko se svou přítelkyní Renatou.

Teenagerovské žhavé techtle mechtle však brzy přeruší chystaný výlet k vodopádům a následné setkání s kmenem, jenž svým bohům přináší krvavé lidské obětiny. Otěže napětí chytne do rukou strach o holý život, a pokud čtenář už předtím ohrnoval nos nad některými nemravnými situacemi, tak od této chvíle bude na jeho žaludek zatlačeno vší silou. Detailní popisy řekněme gore pasáží nejsou ničím pro slabé povahy. Na druhou stranu, zkušený hororový fanoušek nedostane nic, co by ho nějak výrazně vykolejilo.

Krajina-kanibalov-postavy

Na Krajině kanibalov je jasně znát, že je její autor odkojen spíše filmovou podobou žánru, než tou literární. Celý příběh si v mysli lehce přehrajete jako drsný found footage a najdete v něm mnoho paralel s loňským snímkem Eli Rotha The Green Inferno (Zelené peklo). Červeně zmalovaní kanibalové k tomu více než vybízejí. Sám autor pak v doslovu přiznává, že filmový trailer k tomuto filmu byl první inspirací ke vzniku knihy. Na přetřes přijdou dnes už kultovní italské bijáky Cannibal Holocaust (Kanibalové, 1980) Ruggera Deodata a Cannibal Ferox (Ženy od hluboké řeky, 1981) Umberta Lenziho. Z literárního světa pak debut Jacka Ketchuma Off Season (Po sezóně). Pokud jste bez ujmy strávili vše zmíněné, bude vás Mark E. Pocha bavit.

Příběh má ovšem na literární dílo až příliš jednoduchou dějovou linii, která chybějící propracovanější strukturu nahrazuje spádem děje. Podstatnou složkou je také čtivost, díky níž si tuhle přehlídku morbidních scén ve výsledku užijete. Krvavá knižní jednohubka se pyšní výborným obalem z dílny Martina Luciaka a cíleně evokuje obaly videokazet šťavnatých hororových béček osmdesátých let. Nechybí ani lákavé nápisy Peklo existuje. Sú však aj horšie miesta nebo Necenzurovaná verzia. Jako osobitý vtípek či snad nechutně klamavou reklamní praktiku můžete brát slogan Triler zakázany v 32 štátoch světa! Jisté je, že celý obal i další mystifikační grafika uvnitř publikace, na níž je vidět, že autor nesleduje pouze filmy, ale i jejich doprovodné reklamní kampaně, dohromady náramně ladí a tenhle knižní film je v rámci pevně vytyčených mantinelů, které rozhodně nejsou určeny široké veřejnosti, slušným debutem.

Mark E. Pocha: Krajina kanibalov

brožovaná, obálka Martin Cuco Luciak, 144 stran, 5,5

hydra-logo

1 213 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.