Ocenění

Pouť krajinou půlnočních stínů (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 13 listopadu 2015 16.45

Joseph Michael Straczynski je u nás léta oblíbeným autorem, ať už díky superhrdinským Vycházejícím hvězdám, nezapomenutelnému zásahu do fiktivního života marvelovského Spidermana nebo díky svým scenáristickým majstrštykům jakým byl seriál Babylon 5 či je nedávno odvysílaný Sense8. Ostatně i Krajina půlnočních stínů u nás vyšla letos po šestileté pauze znovu a jedná se o už třetí vydání, což na poměrně bohatém komiksovém českém trhu také není tak často k vidění. A protože nakladatelství Comics Centrum touží po dokonalosti, je nové vydání opět o ždibec vymazlenější, než ta předchozí…

Krajina_obalka

David Grey je obyčejný losangeleský polda, který jednoho deštivého večera přijde k případu zastřeleného kluka. Na tom by nebylo nic zvláštního, protože se gangsteři střílí skoro pořád, ale výraz v mladíkově obličeji Davidovi rychle prozradí, že je možná na stopě něčemu neobvyklému. To utvrdí i náhle zmizelý svědek, při jehož pozdějším nálezu se setká s tajemnou bytostí, která mu jen tak z plezíru vezme duši. David se tak propadne do univerza mezi životem a smrtí, kde končí životní ztroskotanci a staré odpadky. Policista se za doprovodu půvabné Laurel vydává na cestu, na jejímž konci by snad mohl svou ztracenou duši získat zpět. Jen to musí stihnout nejlépe do roka, aby se nestal Pěšákem, lidožravou zrůdou s možností ovlivňovat jak tento mezisvět, tak i naši realitu. Jenže kdo vůbec je černovlasá dívka, která mu je průvodcem i oporou?

Krajina půlnočních stínů se zprvu tváří jako typická noirová detektivka, aby o pár stránek později naprosto změnila styl příběhu. Motiv pod nebo mezisvěta není ničím neobvyklým, koneckonců vzpomeňme na Gaimanovo Nikdykde nebo Miévillův UnLunDun, přesto je zajímavé sledovat, jak tato kulisa funguje v komiksovém zpracování. A nutno říct, že na jedničku. Samotná cesta z LA do New Yorku je lemovaná zajímavými postavičkami smutných ztroskotanců, kteří buď donekonečna na něco čekali, nebo si donekonečna nechali život ubírat někým jiným. David s Laurel jsou silnými postavami, pouť s nimi je zajímavá, občas i akční, ale hlavně pro oba hrdiny nesmírně vyčerpávající. On, nevědom si toho, za co se ocitl na tomto místě a v této situaci, ona s cejchem ženy, která ví víc, než je možné poutníkovi prozradit.

Oba jsou cestou zničenější a zničenější, nejen díky boji s Pěšáky, ale i díky své lidskosti a omylnosti. Protože i když je Laurel neobyčejně vytrvalá, rozhodně není bezcitná, a tak ji cesta vyčerpává stejně intenzivně jako Davida. Příběh rychle odsýpá až do momentu, kdy se v New Yorku setkají s bytostí, která Davidovi ukradla duši. V tu chvíli se prostě jen tlachá a pro čtenáře to může být lehce únavné. Nechybí takřka nezbytné religiózní motivy, které ovšem nejsou tak promyšlené, aby o nich čtenář v rámci příběhu nemohl pochybovat, a je jen na něm, jak moc nebo málo ho budou otravovat, byť se je autor snažil z velké části ironizovat. Na konci se dočkáme nevtíravě dojemného epilogu…

Kresba Garyho Franka (Batman: Země jedna, Superman: Utajený počátek) je typicky mainstreamová, všedně sympatická, ničím neurazí ani nenadchne. Zajímavým prvkem je postupná průhlednost postav, které se ztratily z toho, či onoho světa. Grimasy Frank ovládá rovněž nadmíru dobře, takže všem postavám není těžké věřit jejich strach, stud, zklamání nebo znechucení.

Po autorském doslovu následuje ještě jednohubka v podobě příběhu Drahocennosti, vizuálně ztvárněná Michaelem Zullim. Určitě jste někdy slyšeli o teorii o nevykopaných zkamenělinách nebo koni, čekajícím v mramoru, až ho někdo vysochá. Drahocennosti na této hypotéze staví a to velmi chytře a vtipně. David s Laurel potkají podivného bělovousého staříka v chaloupce, který má na starosti nikdy nenapsaná díla velkých osobností. A právě tehdy musí znavení poutníci odolat útoku smečky Pěšáků. Ne, že by kraťas posunoval celé vyznění příběhu, ale potěší, už jen kvůli tomu, že zjistíme Laurelinu oblíbenou autorku. Zulliho škrabavá kresba je navíc naprostým opakem té Frankovy, takže si na pár stránkách najdou to své i fanoušci neotřelejšího kresebního stylu.

I přes vlažnější dojezd je Krajina půlnočních stínů pozoruhodným komiksem, jenž, ač to tak často nevypadá, je oslavou lidské zranitelnosti i zarputilosti, schopnosti milovat a také výzvou nikdy neztrácet naději, i když jste v jakkoli svízelné situaci. Pokud nemáte zrovna v oblibě superhrdinské komiksy a hledáte mnohovrstevnaté dílo, které vám v mysli uvízne ne na pár hodin, ale minimálně na pár dní, pak je pro vás opus pana Straczynského skutečně dobrou volbou.

Michael J. Straczynski a Gary Frank:

Krajina půlnočních stínů

vázaná, překlad Václav Dort a Richard Klíčník, 320 stran, 699 Kč

comicscentrum_logo

571 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.