Ocenění

Jihoasijské sny plné páry… (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 27 května 2016 13.05

Letošní rok je rokem zajímavých antologií netradičních žánrových povídek. Jakoby po letech naprosté dominance knižních souborů domácích autorů, mnohdy objemných a ambiciózních, přicházela doba drobných, ovšem o to více atraktivních zahraničních výběrů: Dvanáct autorů, dvanáct neobyčejných příběhů z Filipín, Vietnamu, Thajska, Indonésie a Singapuru. Legendy, tradice a technologie splývají v úžasné směsi, kterou doplňuje doslov orientalisty a spisovatele Jaroslava Olši, jr., shrnující vývoj a stav science fiction literatury v jihovýchodní Asii. Obálku inspirovanou jednou z povídek a vietnamskými legendami vytvořil pro české vydání Hài Hoàng, ilustrátor žijící v Ho Či Minově Městě. Ojedinělý počin v podobě antologie Krocení sopek předkládá českému čtenáři fantastické a steampunkové příběhy, o kterých doposud neměl ani páru…

Krocení-sopek-[obálka]

Krocení sopek

Fantastické příběhy z jihovýchodní Asie

sestavili Jaymee Goh a Joyce Chng

brožovaná, překlad Jan Kravčík, obálka Hài Hoàng, 336 stran, 329 Kč

Nad filipínskými ostrovy létají velryby, ve vietnamských horách se skrývají monstra z počátku věků, thajské špionky a buddhističtí mniši testují mechanické brouky, indonéské vody střeží parní vzducholodě a v Singapuru čínské mafii zmizí důležitý pohřební parovůz.

Unikátní antologie dvanácti steampunkových povídek z jihovýchodní Asie přináší nevšední propojení žánru s tamní mytologií, historií a kulturou.

O autorech povídek více na webu Gorgony.

Ukázka z knihy:


gorgona-logo

954 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Comment od Slavo — 27.5.2016 @ 15.33

  Works of Filipino fiction writers reach Czech Republic

 2. Comment od Toolshed — 27.5.2016 @ 16.11

  Ďalšia vec, o ktorej som vôbec nevedel. Za každú antológiu som nesmierne vďačný, určite sa na to pozriem. Navyše ako fanúšik mytológie/folklóru v beletrii dostanem aj mieru ochutnávku juhoázijskej mytológie, čo je super.

 3. Comment od Julianne — 27.5.2016 @ 16.15

  Originální vydání jsem loni recenzovala pro Fantasy Scroll: http://fantasyscrollmag.com/article/book-review-the-sea-is-ours-julie-novakova/
  TL;DR: Velmi zajímavý počin. Pár povídek je sice slabších, ale některé výborné (za mě zejména Zkáza Cuadro Amoroso) a celkově antologie určitě stojí za to. České vydání také obsahuje navíc doslov, na který jsem zvědavá, ten jsem ještě neviděla.

  Díky Slavo za odkaz na článek! Chystanému číslu Plavu zaměřenému na asijskou SF bych určitě udělala reklamu, i kdyby už jen proto, že v článku zmíněnou povídku Andrewa Drilona (jde o The Secret Origin of Spin-man; Tajemný původ Spin-Mana) jsem překládala a budu zvědavá na ohlasy!

 4. Comment od Julianne — 27.5.2016 @ 16.17

  Takže sledujte http://svetovka.cz/ 🙂

 5. Comment od Rinvit — 31.5.2016 @ 16.07

  „Zkáza Cuadro Amoroso“ od Kate Osias patří společně s „Pracující ženou“ od Olivie Ho, „Krocením sopek“ od Marilag Angway a „Posledním aswangem“ od Alessy Hinlo mezi tahouny antologie. Doporučuji také recenzi na Strange Horizons z queer pohledu autorky Foz Meadows.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.