Ocenění

V krutém světě Krutého prince… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 19 Únor 2019 13.10

Holly Blacková je jednou z nejúspěšnějších autorek knih pro děti a mládež, čeští čtenáři ji mohou znát zejména díky sériím Kronika rodu Spiderwicků a Magisterium. Nyní přichází se svou zcela novou románovou sérií, jež je určena především dospívajícím dívkám. Úvodní díl Krutý princ byl v originále vydán v minulém roce a patřil k nejúspěšnějším young adult titulům uplynulé sezóny. Zavede nás do země víl zvané Elfhame ve vyprávění o třech sestrách, které se v ní jednoho dne proti své vůli ocitají. Jejich zdejší strastiplný život plný křivd a bázně právě začíná. Je Krutý princ skutečně jednou z nejpozoruhodnějších současných fantasy pro mládež, jak tomu jeho úspěch napovídá?

 Kruty-princ-obalka

Domů k Vivienne, Jude a Taryn přichází jednoho dne neznámý muž. Údajně zná jejich matku a chce ji společně s dívkami odvést zpátky do země víl. Prvoplánové, říkáte si? Tolik zase ne, prolog totiž nabízí mnohem víc, třeba náhlou a patřičně krvavou smrt obou rodičů a příslib života v prostředí, kde se dívky stanou všemi opovrhovanými tvory. Vítejte v Elfhamu. Uběhne nějaká doba a všechny tři už si na život v zemi víl vcelku zvykly. Některá z nich víc, jiná zase méně. Každá čelí svým vlastním problémům, nejvíc potíží má ale Jude, která se stává špionem jednoho z vílích princů, jenž touží dosednout na otcův trůn. A jak už to tak u mocenských her bývá, drobné figurky se zpravidla netěší dlouhému životu…

Holly Blacková je zkušená spisovatelka a na knize je to bezesporu znát, vždyť ani nejde o její první knihu ze světa víl. Tou byla Daň peklu ze série Moderní příběhy z čarovné říše, kterou však před lety nakladatelství Knižní klub nedokončilo. Nová série má slušný rozjezd, přičemž neposkytuje příliš prostoru k zdlouhavému vysvětlování a přechází přímo ke krutým činům, čímž si hned zkraje vyslouží čtenářovu zvýšenou pozornost. Jenže ona neochota cokoli blíže vysvětlovat se postupem času obrací proti čtenáři, který často ani nechápe, co vedlo hlavní či vedlejší postavy k jejich činům. Kupříkladu Vivienne si tu a tam ze světa víl odskočí mezi lidi, dá si kávu, koupí nějaké to oblečení a poté zase odskotačí zpět do Elfhamu, aniž bychom měli tušení, jak je to vlastně možné. A dalo by se v tomto duchu pokračovat.

Logiku mnohdy postrádají i slova a činy dalších protagonistů příběhu. Snad kdyby se autorka přece jen věnovala podrobnějšímu vykreslení pravidel svého fikčního světa a života samotných víl, měli bychom mnohem lepší šanci vše nejen pochopit, ale i docenit. Jenže krom úvodní mapy Elfhamu se toho vlastně o této zemi zase tolik nedozvíme. Dostává se nám jen drobných útržků a náznaků, ovšem v míře zcela nedostatečné a nezbývá tak než doufat, že v dalších svazcích série tomu bude jinak. Úvodní román vyniká především v místech akčních scén, v popisu intrik a krutosti, pro kterou si kniha svůj název přece jen zaslouží. Jedna z vílích slavností nám dokonce může připomenout ikonickou Rudou svatbu z Písně ledu a ohně. Ovšem takových míst zase tolik není, a tak Krutý princ vysloveně nenadchne ani neurazí, přestože méně zkušené čtenáře může uspokojit. Pro ty ostřílené může působit jako drsnější pohádka plná nelogičností, což nelze nijak omlouvat ani cílením na mladší publikum.

Holly Blacková: Krutý princ

brožovaná, překlad Radka Kolebáčová, obálka Sean Freeman, 420 stran, 349 Kč

cooboo-logo

1 025 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.