Ocenění

Třetí návrat do Rudenrogu (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 13 Prosinec 2016 12.25

Jen málo knih českých autorů se dočkalo třetího vydání. Této cti se nedávno dostalo knize, jež měla původně nést název Voskový obelisk a díky jejímuž úspěchu u čtenářů dokonce vznikl cyklus, jenž dnes čítá více než deset svazků (jedenáct, pokud připočtete i JFK). Dle doslovu Vladimíra Šlechty, autora této slovutné fantasy, se do budoucna zřejmě dočkáme dalších dobrodružství ze světa, který dle úvodního svazku proslul pod názvem Krvavé pohraničí. Úvodní svazek se ve svém nejnovějším kabátku chlubí povedenou obálkou talentovaného Tomáše Flaka, jenž dříve okouzlil obálkou Kukaččích mláďat. Knihu vydalo nakladatelství Brokilon, které tak směle pokračuje v reedicích Šlechtových románů.

Krvave_pohranici_OBALKA.ai

Ústřední postavou románu je mladík Floyd Bartlett vracející se z výpravy proslulého hrdiny Gordona Fee, fanaticky zblázněného do myšlenky na pomstu Temnému mágu Alarichu Tourainovi. Příběh se ovšem netýká boje těchto „epických“ postav, jenž se v celém cyklu odehrává pouze v pozadí, ale o navrátivší skupinku Gordonova komanda do města Rudenrog. Společně s Floydem se totiž vrací i zwerg (trpaslík) Thorpi, který v boji sice přišel o zrak, ovšem i přes zjevný handicap je se svou bradatou sekerou stále smrtící. Posledním společníkem je pak (kromě skřetích zajatců) zakletím zkamenělá zlodějka Alexandra. Krajně netradiční skupinka získává na zvláštnosti rovněž tím, že hraničář Floyd s sebou nese zvláštní artefakt – hlavu naloženou v pálence.

Při prvním čtení Krvavého pohraničí vás zaujme především postupné odhalování světa, postav a jejich motivací. Čí je hlava v hrnci? Jak byla Alexandra proměněna v kámen? Kdy se vrátí Gordon Fee? Odpovědi nacházíme spolu se sympatickým Floydem Bartlettem, jehož někdejší život se nám odhaluje prostřednictvím flashbacků, díky nimž jsme svědky jeho přerodu od naivního mladíka do stále spravedlivého, avšak nesmlouvavého bojovníka. Značným kladem je také Šlechtův inovativní pohled na rasy jeho fantastického světa. Orkové, goblini, elfové, zwergové a další rasy mají vždy něco do sebe. Nejsou to tradiční tolkienovští tvorové, například elfové jsou na některých místech osrstění, krom špičatých uší mají i ostré zoubky, a pokud chtějí, mohou zahájit zimní spánek. Nemají rádi oheň a nespotřebují větší příděly masa, protože mají odlišnou látkovou výměnu. Jejich magie je pak zcela jiná, než je zvykem v krajní většině knih, které jste si mohli doposud přečíst.

krvave-pohranici

Krvavé pohraničí je však zábavné i při druhém čtení. Floyd se vrací do města, které mu bylo po velkou část jeho života domovem a místo něj nachází cosi, co domov nepřipomíná ani vzdáleně. Rudenrog ovládají lumpové, lapkové a většina přátel a známých v něm už nežije. Mezi obyvateli roste uměle vyvolávaná nenávist vůči ne-lidem. Namísto misie, ve které byl Floyd vychováván, nalézá bordel a aby toho nebylo málo, jistý baron Lecter prý zabil Temného mága Alaricha Touraina, proti němuž Floyd s Gordonem Fee vedl hned několik výprav. Fanoušci cyklu se navíc setkávají s postavami, které už dobře znají, přestože se ještě neukázala jejich pravá tvář. Mladičký Joselin Backer jako velitel posádky v Rudenrogu, Paul Kranis a elfka Perette, známí ze série Gordonova země, při rozhovorech pak přijdou na přetřes i Thompson, Jacob Faylorg a další postavy, které v ostatních knihách hrají prim.

Krvavé pohraničí není epickou fantasy plnou monumentálních bitev. Pokud očekáváte krví zbrocená bitevní pole, sáhněte spíše po jiném svazku cyklu. Zde dojde jen na několik sice záživných bojůvek, jejich výsledkem ovšem není záchrana světa ani království. Floyd není hrdinou, ale jednoduše normálním člověkem se všemi chybami, o to víc si ho ale oblíbíte. Šlechta prostě dokázal vytvořit reálné postavy v nereálném světě, s nimiž se sžíváte lépe, než se stále skloňovaným, božským Gordonem Fee. Knihu navíc doplňuje tradiční mapa pohraničí od samotného autora. Po všech stránkách tak jde o báječný dárek, který se skvěle hodí pro všechny milovníky fantasy žánru, pokud už tedy knihu dávno nemají…

Vladimír Šlechta: Krvavé pohraničí

brožovaná, obálka Tomáš Flak, 282 stran, 248 Kč

brokilon_logo

714 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.