Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Kryštůfek Robin (film)

Autor | Aktuality | Pondělí 27 srpna 2018 13.05

Přemýšleli jste někdy, kým jste byli, když jste byli malí? Vzpomínali jste na pocity, které ve vás vyvolávaly staré hračky nebo les za domem? Dokázali jste si upřímně přiznat, kolik změn může v poměrně krátkém časovém období jedné či dvou desítek let život člověka postihnout? Pokud byste se zastavili a ohlédli, koho byste uviděli? Minulý týden k nám do kinosálů přicestoval snímek studia Disney natočený ve Stokorcovém lese i v londýnských ulicích volně na motivy slavného literárního díla A. A. Milneho a ti, kteří patří mezi zaryté fanoušky medvídka v červeném svetříku, se jistě dlouho nemohli dočkat. Snímek Kryštůfek Robin ovšem jistě překvapí v nejednom směru nejen je. Nejedná se totiž o klasickou adaptaci knihy, ani o veselou taškařici s oblíbenými postavičkami v hlavní roli. Spíš bychom mohli hovořit o prohloubení některých témat a zcela novém pohledu…

christopher-robin-poster

Hlavním hrdinou snímku není Medvídek Pú, kterého jsme společně s jeho přáteli tak zamilovali, ale chlapec Kryštůfek Robin. Úvod nám sice dovolí nahlédnout do období, kdy si společně s plyšovými přáteli hrál v lese, tvůrci nás ale poměrně rychle provedou až do jeho dospělosti a představí nám osobnost takřka zcela odlišnou. Dospělý Kryštůfek Robin je vedoucím oddělení u firmy vyrábějící zavazadla, žije v Londýně, má ženu a dcerku a družného souseda. Absolvoval internátní vzdělání a bojoval ve druhé světové válce. Bohužel má ale i šéfa, který vyžaduje práci přesčas i o víkendech, takřka nemožné věci na počkání a vytváření atmosféry strachu i nátlaku mu jde stejně dobře jako Ijáčkovi glosování příliš hřejivých momentů. Kryštůfek Robin tedy z malého chlapce dospěl v nesmírně zodpovědného muže a otce. Avšak i zodpovědnost je něco, co může člověka zradit, je-li jí příliš, a právě v okamžiku, kdy Kryštůfek začne ztrácet půdu pod nohama v zaměstnání i v rodinných vztazích, ho navštíví starý známý Medvídek Pú a obrátí mu život vzhůru nohama.

Ačkoli se jedná o zpracování nadčasové a kouzelné předlohy A. A. Milneho a ke všemu v produkci studia Disney, nečekejte animované postavičky či přespříliš pohádkový příběh naplněný kouzly. Kryštůfek Robin je počin režiséra Marca Fostera, jehož snímky se rozhodně nedají příliš škatulkovat. Hlavnímu hrdinovi v podání leckdy úchvatně protivně dospělého Ewana McGregora sekundují plyšové hračky, které jsou opatřeny skutečně autentickou letitou hračkovou „patinou“, a děj se namísto roztomilého dovádění vine v lehounce hororovém a tísnivém duchu. A co je asi nejdůležitější poznamenat – s obrovsky jistým klidem. Uprostřed záplavy ztřeštěně se tvářících animáků, akčních krváků či mrazivých hororů se vlastně objevil rodinný snímek nabitý atmosférou, která je určena spíše pro rodiče a která v sobě nese často i nepěkné momenty „poznání sebe sama“. Ostatně v kině jsem nebyla sama, ale v doprovodu dvojčat, spolurecenzentek…

cristopherrobin-postavy

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 14 let, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasickou sci-fi.

Bylo to nesmírně dojemné. Asi nejvíc se mi líbila postava umolousaného, mlsného Medvídka Pú. Je v něm mnohem víc, než by člověk řekl. Jeho upřímnost je vzácná a kouzelná. Když jsem příběh sledovala, uvědomila jsem si, jak je život krátký. Snímek o dospělém Kryštůfkovi mě znovu vtáhnul do raného dětství, ze kterého se mi nechtělo vracet.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Vůbec se zvířátkům nedivím, že si Kryštůfka spletla. Vyrostl a změnil se. Stal se z něj přespříliš vážný a zodpovědný muž. Celý příběh byl velmi dojemný a moc se mi líbil. Někdy se prostě musíme zastavit a užít si přítomnost. Asi nejblíž mi byl Medvídek Pú, skvělý oslík Ijáček, ale i Kryštůfkova dcerka Madeline.

Pokud chodíte s ratolestmi do kina pravidelně, jistě jste si všimli, jak se v bezprostřední chvíli poté, co opustíte kinosál, rozhýbe debata, zmiňují se scény, přehrávají se kousky, opakují hlášky. Ze snímku Kryštůfek Robin ale budete odcházet jinak. Klidní, dojatí, tišší, leckdo rozesmutnělý, nostalgicky naladění. S chutí si jen tak sednout a sledovat, jak teče řeka. Dospělí, kteří mají odvahu, pak jistě neodolají pokušení ohlédnout se zpět a podívat se, kým byli dříve, než je semlel tlak zaměstnání, problémů či katastrof a krutého světa. Ti nejstatečnější sáhnou na skříně či dojdou na půdu, aby znovuotevřeli krabice, ve kterých jsou ukryty jejich zaprášené poklady, a ukáží je dětem. Věřte tomu nebo ne, vyžaduje to stejnou odvahu jako postavit se obrovitému Slonisku nebo nepříliš přátelskému šéfovi.

Kryštůfek Robin je skutečně nezařaditelným počinem, ke kterému se budou vracet zejména dospělí a který má v životě velké místo v tu správnou chvíli. Přes svou jednoduchost, předvídatelnost i civilnost dokáže znovu odhalovat dávno ztracené a pomáhat nezapomenout stejně jako Medvídek Pú, jenž se znenadání objeví v Londýně. Nakazí vás potřebou se zastavit a zamyslet a pokusit se dělat nic, neboť to často vede k nejlepšímu něčemu

Kryštůfek Robin

USA, 2018, 104 min

režie Marc Forster

hrají Ewan McGregor, Hayley Atwellová, Bronte Carmichaelová,

Mark Gatiss, Roger Ashton-Griffiths, Adrian Scarborough, Jim Cummings aj.

disney-logo

1 755 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.