Ocenění

Co se vyklubalo z Krvavého pohraničí (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 13 září 2016 8.55

Vladimír Šlechta je nadmíru plodným autorem, o čemž svědčí i jeho dvě obsáhlé knižní série – vědecko-fantastický Oggerdovský cyklus a fantasy Krvavé pohraničí. Do posledně jmenovaného fiktivního světa lidí, orků, goblinů, elfů a zwergů (trpaslíků) nedávno zavítal ve svém novém, dlouho a netrpělivě očekávaném románu Kukaččí mláďata. Kniha tradičně vydaná nakladatelstvím Brokilon se chlubí skvostnou, ponuře laděnou obálkou čtenářům fantastiky doposud nepříliš známého Tomáše Flaka. Příběh samotný je zasazen na samý konec autorem dosud vytyčené časové osy Krvavého pohraničí, nicméně se zřejmě nemusíme obávat toho, že by se Šlechta do svého oblíbeného kraje v budoucnu už nikdy nevrátil, což je pro jeho čtenáře jistě notnou útěchou.

Kukakcci-mladata-obalka

Jednou z předností Kukaččích mláďat je fakt, že nevyžadují znalost ostatních příběhů Šlechtova cyklu a jsou tak komukoli plně srozumitelné. Tradiční čtenáři se znalostí novely Zkáza Thonnieriky ze sbírky Nejlepší den pro umírání a povídky Ex-orkista ze sbírky Válečná lest už zhruba vědí, koho se bude příběh protentokrát týkat, události navíc volně navazují na trilogii Gordonova země tvořenou romány Zahrada sirén, Ploty z kostí a Hořící přízraky, a tak se můžete těšit na setkání se starými známými, jako jsou Daniel, nekromantka Justýna či válečný veterán Ruderick Atwod Hars a jeho elfí milenka Kulička. Ke slovu se dostane i proklínaný Joselin Backer, avšak pokud očekáváte kupříkladu protřelého Thompsona, budete zklamáni, dostane se na něj pouze formou vzpomínek a vyprávění. Vše se točí kolem jeho nemanželských potomků zanechaných v lůnech hned čtyř různých matek, ovšem jaký motiv k tomu nechvalně známého půlelfa vedl, vám neprozradím, řeknu snad jen, že víc se dočtete právě v této knize.

Thonnierika, hlavní město království Arkastie, už zažilo jeden veliký pogrom na takzvané nečlověky, ale to ještě nebyli Zirri, Coelin, Wenzl a Thornel, tedy ona v názvu zmíněná kukaččí mláďata, na světě. Skončilo to proudy krve elfů, půlelfů i ostatních nelidí tekoucími po uliční dlažbě. Nyní se po mnoha letech prodrala k moci církev a postupně odstraňuje z cesty nepohodlné významné měšťany. Do nejchudší předměstské oblasti zvané Ohrady vysílá velekněz pod rouškou tmy agenty, aby podněcovali nenávist k občanům města, žijícím v luxusu městských domů Thonnieriky. Netrvá dlouho lůzu přesvědčit, že je třeba vyvolat převrat, jemuž je přirozeně nakloněn sám dvojjediný bůh Zářící. A kdy jindy zaútočit s více než tisícovkou pološílených a k vraždění vyhecovaných pobudů, než při slavnostním příjezdu císařského vyslance? A co teprve, když se ukáže, že je v napadené výpravě v přestrojení přítomen i sám dědic impéria Daniel se svou osobní strážkyní Justýnou?

Šlechtovi se musí nechat, že své řemeslo ovládá a s každou další knihou umí čtenáře stále překvapovat. Akce, které je v téměř pětisetstránkové publikaci více než v předchozích knihách, je jaksepatří napínavá a člověk se několikrát přistihne, že sympatickým postavám, jež autor dokázal stvořit, fandí a skutečně se o ně bojí. Protože, jak už nám autor mnohokrát předvedl ve starších kouscích, nikdo není v bezpečí, ať už jde o hrdiny samotné nebo o jejich příbuzné. Kniha se překvapivě nesoustředí výhradně na drancování arkastského města a čtenář tak navštíví i další místa jako Glen Karho či Rudenrog, známá kupříkladu z knihy Šílený les nebo z povídek s Rogerem Schniregou ze sborníku Válečná lest.

Román, jak už je u tohoto cyklu zvykem, doplňují mapy Ladislava Hrdiny, s nimiž jsme se už mohli setkat v předchozích svazcích cyklu, což opět napomáhá základní orientaci těm, kdo navštěvují kraj Krvavého pohraničí poprvé. V tomto případě je přítomna podrobná mapa města Thonnieriky a mapa okolí kolem výše zmíněných měst sousedících s lesem Izironk. Drobnou vadou na kráse jinak pečlivě připravené knihy jsou hned dvě šesté podkapitoly v závěrečné části zvané Rudenrog, přesto se však dle mého skromného názoru jedná o doposud nejlepší knihu Krvavého pohraničí a nezbývá než doufat, že nás autor nenechá dlouho čekat a poodkryje další z mnoha jistě dramatických příběhů, které se v Arkasti nebo v Barro mohly odehrát…

Vladimír Šlechta: Kukaččí mláďata

brožovaná, obálka Tomáš Flak, 477 stran, 328 Kč

Související odkazy:

Hořké plody bezvládí (ukázka)

brokilon_logo

815 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.