Ocenění

Vyprávění jako hledání smyslu života (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 15 září 2016 12.50

Vědecko-fantastický žánr zažívá v posledních letech na zahraničních trzích období renesance. Objevují se nejen zajímavé projekty souborných vydání starých mistrů, honosné reprinty klasiky, ale rovněž díla celé řady nových tváří. Za zmínku stojí i slušná záplava vesmírných příběhů sázejících na atraktivní a přitom lehce inovativní příběhy o dobývání nových obzorů reprezentovaná kupříkladu Becky Chambersovou, jejíž úspěšný románový debut se chystá k českému vydání. U nás se science fiction bohužel stále ještě tolik nedaří, přestože domácí tvorba dosvědčuje, že je tu prostor i pro překladovou tvorbu. Letos jsme se vedle osvědčených jmen v podobě prachem zavátých titulů (Dick, Kuttner) dočkali několika návštěv známých světů (Glukhovsky, Asher) a patrně pouze jedné výraznější novinky, i když i v jejím případě šlo o sázku na jistotu (Vodní nůž od Paola Bacigalupiho). A jak už to tak bývá, prakticky současně se na trhu objevují hned dva vcelku riskantní a o to víc zajímavé tituly…

vypraveni-obalka

Vedle obsáhlé, ambiciózní a výpravné vize alternativního světa z románu Roky rýže a soli od čtenářům našeho časopisu dobře známého Kima Stanleyho Robinsona se objevuje nenápadná a útlá publikace z nově založeného nakladatelství Gnóm. A spolu s románem Vyprávění se k nám vrací také Ursula Le Guinová, jméno, jež by mělo každému pravověrnému čtenáři fantastiky zaznít v mysli jako katedrální zvon. Další svazek tzv. hainského cyklu, z něhož vedle kratších prací známe především oslavované a blyštivými cenami zahrnuté romány Levá ruky tmy a Vyděděnec, je opět antropologickou studií mimozemské společnosti, která se té naší v mnohém podobá počínaje humanoidní stavbou těl tamních obyvatel.

Vyprávění je příběh pozemské vyslankyně Sutty, která se pod záštitou Ekumenu – volně sdruženého společenství humanoidy osídlených světů – vydává poznávat společnost planety Aka. Cesta mezi Zemí a Akou je však natolik dlouhá, že se Sutty místo pečlivě nastudované poklidné společnosti ocitá v revolučními změnami zmítaném prostředí, kde byly dávné a po stovky let téměř neměnné pořádky krvavě potlačeny v honbě za civilizačním a technologickým růstem po vzoru ostatních rozvinutých planet. Uzavřená ve sterilně působícím moderním městě, jehož obyvatelstvo je až k naprosté poslušnosti masírováno všudypřítomnou propagandou, se Sutty cítí být neužitečná, náhle se však objevuje možnost navštívit odlehlý hornatý venkov, kde snad ve skrytu stále přežívají dávné zvyklosti, jejichž studiu si přála původně věnovat.

Pokud jde o zápletku, pak je to skoro vše. Akční pasáže tu v podstatě nenajdete, nejblíže k nim má pokojná cesta říční lodí a vrcholem je pak nezúčastněně sledovaná havárie vrtulníku. Pokud tedy bezvýhradně vyžadujete dramatický děj, pak se Vyprávění raději vyhněte, za pokus však román stojí i v takovém případě, ostatně jeho délka je pro hledání nových čtenářských výzev takřka ideální. Nudou totiž vnímavý čtenář trpět nebude, vedle léty mistrně vycizelovaného autorského stylu vám příběh přinese bohatou duševní stravu, která znalce doposud vydaných hainských příběhů sice ničím vskutku nevídaným nepřekvapí, ale ani nezklame.

le-guin_telling

Vyprávění je především zamyšlením nad lidským životem. Původní společnost na planetě Aka není bezchybnou či pastorální utopickou vizí, přesto k ní může mít zdánlivě blízko. Ústředním bodem tamního společenství vždy bylo ono titulní „vyprávění“, jež tu zjednodušeně slouží jako předávání zkušeností, znalostí a moudrosti druhým, ovšem jde rovněž o způsob pomáhání si a jakéhosi ukotvení lidského života v nemilosrdném běhu času a to v ostrém kontrastu k neuspořádanému, chaotickému a lidskému životu nijak nesvědčícímu modernímu způsobu žití v područí technologií a mamonu. Nehledejte v tom žádné náboženství, ale prostý způsob života, jenž člověka obohacuje lidskou pospolitostí, tedy zcela jinými způsoby, než jsme dnes zvyklí. Autorka se přitom vyvaruje nezajímavé a stokrát omílané přímé kritice moderní společnosti, pouze vypráví svůj příběh a co si z něho odnesete je na vás.

Jistě, i přes aktuální nepříznivou sociální situaci, náznaky nemilosrdné perzekuce a vzpomínky na hromadné vraždění může pohled na prastarými zvyklostmi řízenou společnost planety Aka leckomu připadat naivní, zvláště pak na naše současné poměry mnohdy zpochybňující cokoli včetně obyčejné lidské slušnosti. V tomto ohledu možná nejde o komplexní vizi společnosti, spíše o nevyhnutelně lokálně působící a snad i mírně zjednodušenou variaci na současnou lidskou civilizaci. O to tu však nejde. V jádru jde o prostý a přitom skutečně působivý příběh hodný zamyšlení a hledání možného smyslu života uvnitř každého z nás. O nadmíru obohacující čtenářský zážitek, v němž můžeme najít celou řadu paralel k pozemským dějinám (čínská kulturní revoluce a okupace Tibetu, důležitost uchovat dávné způsoby života atd.).

Vyprávění lze snad trochu zvláštně označit za nadčasový literární anachronismus. Jde o pozdní dílo věhlasné autorky vědecko-fantastického žánru dvacátého století, spisovatelky, která fantastiku povýšila na široce uznávanou literaturu. Není to její vrcholná práce hodná zvučných fanfár, domácí čtenáři fantastiky ji však, doufejme, přesto patřičně ocení, ostatně vedle několika nominací si román v době vydání vysloužil cenu Locus, což svědčí o tom, že i když se z knihy nestal dodnes připomínaný bestseller, pravověrní čtenáři na Le Guinovou nezapomněli. Nezbývá než doufat, že se v českém překladu dočkáme dalších knih z pera mnohými milované, výjimečné autorky, které si někteří zvykli s úctou a láskou říkat „paní Ursula“…

Ursula K. Le Guinová: Vyprávění

brožovaná, překlad a přebal Jakub Němeček, 248 stran, 280 Kč

gnom-logo

1 974 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 9 »

  1. Komentáře by yerry — 15.9.2016 @ 16.26

    Tak na toto som čakal a konečne to vychádza. Bolo by treba asi doriešiť predobjednávky priamo u vydavateľa zo SR.

  2. Komentáře by Slavo — 15.9.2016 @ 21.13

    Veľmi prijemné prekvapenie – dúfam, že to vyjde aj v elektronickej podobe. Mimochodom – fandím gnomackym retro obálkam.

  3. Komentáře by Jan Peregrin — 15.9.2016 @ 23.47

    Hezká recenze! 🙂

  4. Komentáře by p.urban — 16.9.2016 @ 10.35

    Četl jsem Levou ruku tmy i Vyděděnce, a bylo to čiré utrpení 🙂 Ale tohle si přečtu taky, jsem zvědav na ty paralely. Napadá mě tahle – Číňani okupují Tibet, a Češi zase Moravu 🙂

  5. Komentáře by Martin Sust — 16.9.2016 @ 12.37

    Inu, pro někoho utrpení, pro jiného potěšení, snažil jsem se to v recenzi zohlednit. Já si každou stránku užíval. Jedna z nejlepších knih roku…

  6. Komentáře by Martin Sust — 16.9.2016 @ 12.40

    P.S. Kniha dnes dorazila a vypadá vskutku vydařeně!

  7. Komentáře by p.urban — 17.9.2016 @ 10.35

    Jedna z nejlepších knih roku? Inu, někdo vystačí s málem 🙂

  8. Komentáře by Martin Sust — 17.9.2016 @ 13.47

    V tom s vámi kupodivu souhlasím 🙂

  9. Komentáře by yerry — 17.9.2016 @ 20.22

    Tak knižka je distribuovaná už aj na Slovensko, zatiaľ síce ako predobjednávka, distribúcia začne 20.9., ale už je objednaná 🙂 Netrpezlivo teda čakám, jej prečítanie má u mňa najvyššiu prioritu 😉

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.