Ocenění

Když se umění snoubí s uměním… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 22 září 2015 10.55

Skončila nám další série televizní Hry o trůny a netrpělivě očekáváné Vichry zimy jsou stále v nedohlednu. Těžkou fanouškovskou depresi pomáhá zahnat nakladatelství Argo, které pokračuje v odkrývání na české scéně dosud nepříliš známých počinů George R. R. Martina. Po Rytíři sedmi království a Divokých kartách dostal druhou šanci i Ledový drak, v němž se prolíná Martinův literární um s malířskými dovednostmi Luise Roya. Pohádka plná citů, intrik, bitev a křivd, prostě všeho, co nám celosvětově oblíbený autor ve svých příbězích přináší po celá desetiletí, nabízí možnost naočkovat naše děti fantastikou už v útlém věku, což je všemi bezesporu vítaná a nadmíru záslužná věc…

Ledovy-drak-obalka

Napsat recenzi na nové vydání Ledového draka, pohádku z pera nemilosrdného George R. R. Martina, je něco jako zkoumat kostru mocného prehistorického ještěra. Jistě, nejsme sice první, kdo na fosilii narazil, ale přesto je na tu zkamenělinu úžasný pohled a za takovou možnost by kdejaký paleontolog hrabal lopatou o sto šest. Podobné pocity ovládnou mnohé fanoušky fantastiky, jakmile útlou knihu dostanou do rukou. Kromě nesporné kvality obsahu se totiž publikace chlubí zdařilými ilustracemi, jež nepřichystal nikdo menší než španělský mistr fantastických obrazů. Zapomeňme na spoře oděné dívky, jimiž proslul, zde se hraje na jinou notu. Černobílé ilustrace otištěné v modrém nádechu nepostrádají mistrovu obvyklou realističnost, avšak plně respektují, že se jedná o pohádku. Drsnou, nelítostnou a krvavou, přesto pohádku.

Sledujeme příběh Adary, dívky narozené za tuhé zimy, kdy přišla o matku, a její komplikovaný vztah s otcem, jenž se se ztrátou manželky dosud nesmířil a své dceři nevědomky klade za vinu její předčasnou smrt. Dívenka tak nepromarní jakoukoli možnost dostat se z hradu a potulovat se po okolních loukách a lesích. Ve světě zuří válka, v níž jezdci na dracích svádějí kruté vzdušné bitvy, přestože tomu se příběh věnuje pouze okrajově. Na přetřes se tak ale dostává ledový drak, mytické stvoření úctyhodných rozměrů, jež se objevuje jen za skutečně krutých zim. Impozantní zvíře Adara objeví pouhou náhodou při jednom ze svých častých útěků z domova. Postupně si k němu vytvoří hluboký vztah, přátelství zpečetěné již při chladné noci jejího zrodu, kdy byl drak naposledy spatřen.

ice-dragon

Pohádkové ladění Ledového draka je cítit už při otevření knihy, v níž vás čekají četné obrazy lemované textem psaným velkým fontem a jak jinak, také velkými iniciálami na začátku kapitol. Ať už jde o lesní větve připomínající pařáty příšer, anebo o monumentální draky děsící trny posetou kůží,  Royo navozuje vpravdě grimmovskou atmosféru. Lidé jsou jím naopak vyobrazeni jako křehcí a drobní tvorové a Adařina tvářička připomíná barokní kresbu andílka, přesto ji Martin dle svého zvyku nikterak nešetří. Pohádka nepohádka, dívka zakouší nespočet příkoří a leckdy máte chuť pana spisovatele počastovat hrubými invektivami za každičký klacek pod nohama, o nějž musí chudák dítě zakopnout. Příběhu to však bezesporu prospívá, ovšem pokud snad hodláte knihu číst své ratolesti před spaním (vyzkoušeno s kladným výsledkem), raději předem zhodnoťte, zda už na drsný příběh dorostla a nebude se v noci budit ze spaní…

George R. R. Martin: Ledový drak

vázaná, překlad Lenka Němečková, obálka a ilustrace Luis Royo, 128 stran, 198 Kč

Související články:

Ledový drak v plné síle! (ukázka)

Do Západozemí příjíždí Rytíř Sedmi království (ukázka)

George R. R. Martin rozdává Divoké karty (ukázka)

Divoké karty rozdané k první partii (recenze)

argo-logo

987 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od Cloudy — 22.9.2015 @ 11.33

    U nás měl obrovský úspěch Železný muž, což je pořádný krok do hlubin žánru, který s Mikešem zkrátka neuděláte. Zkusil jsem Ledového draka, ale ten tolik netáhne. Snad za rok, kdy si prcek odkroutí první pětiletku.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.