Ocenění

Neobyčejný příběh o smrti (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 14 Březen 2018 20.45

Poslední pololetí se na českém komiksovém trhu nese ve znamení nadšeného poznávání tvorby kanadského scenáristy a kreslíře Jeffa Lemira. V říjnu vyšla u BB/artu první kniha Americké ligy spravedlnosti, na které se coby scenárista spolupodílel, v prosinci připravilo nakladatelství Comics Centrum úvodní svazek jedné z jeho nejznámějších sérií Černá palice, a letos v únoru se Crew postarala o vydání komiksové minisérie Plutona. Všechny počiny mají společnou jednu věc – ukazují, že Lemire si jako komiksový scenárista zaslouží zvýšenou pozornost fanoušků. Mimo jiné i proto, jak umně dokáže kombinovat prvky mainstreamového a nezávislého komiksu, aby ve výsledku uspokojil příznivce barvité akce i promyšlených a originálních zápletek…

plutona_obal.indd

Plutona je příběhem pětice děti žijících na předměstí. Navštěvují stejnou školu a nemají se navzájem příliš v lásce. Důvod je prozaický – lidově řečeno jsou každý z jiného těsta. Vlastně to jsou modelové vzory určitých společenských skupin poplatných věku. Máme zde Raye, grázlíka od pohledu, který ovšem není zdaleka tak tvrdý, jak se tváří, Teddyho, nepolepšitelného nerda s obřím zápalem pro superhdiny, poněkud bázlivou a obezřetnou Diane, z níž si ti zlí vystřelují kvůli nadváze, nespoutanou a v jádru dobrosrdečnou Mie a konečně jejího mladšího brášku Mika, který nespustí oči ze svého GameBoye. Právě taková parta najde po jednom náhodném setkání ležet uprostřed lesa superhrdinku bez známek života. V dětských myslích začnou šrotovat způsoby, jak naložit s tímto neočekávaným objevem. A jisté je jen jedno, všichni musí táhnout za jeden provaz – jinak se něco podělá…

V tak osobnostně neslučitelné skupině je ale dopředu jasné, že se jednoduše něco podělat musí. Zatímco někteří jdou v rozporu s domluvou za vlastními cíli, v pozadí se v retrospektivě odehrává příběh samotné Plutony, odhalující, jak se její tělo v lese vůbec ocitlo. Lemire pomalu utahuje dramatickou smyčku událostí a nekompromisně směřuje příběh k emotivnímu vyvrcholení. Mimo jiné přitom dokazuje, jak pozorným čtenářem a pozorovatelem je, když si ze všeobecně známých děl vybírá atraktivní dějové nitky a splétá je do pečlivě připraveného vzorce. Podobně jako kupříkladu Stephen King dokáže své dětské hrdiny svést na morální scestí a vystavit je neočekávaným situacím. Děsivé a záhadné okolnosti je poté nutí jednat neadekvátně svému věku. Komiks se tak s úspěchem veze na současné vlně dětských dobrodružství reprezentovaných seriálem Stranger Things či úvodní části dvoudílné filmové adaptace obsáhlého románu To.

plutona_vnitrni_strany_cast1.indd

Příběhu však skvěle slouží i netradiční komiksová kresba americké výtvarnice Emi Lenoxové. Na první pohled budí vzhledem k zaměření příběhu až neadekvátně. Postupem času však čím dál silněji přesvědčuje, že právě tento styl dokáže navodit tu správnou atmosféru. Podmanivá kresba Lenoxové je zdánlivě zaměřena na mladšího čtenáře, o to víc ale dokáže být v rámci příběhu s dětskými hrdiny přesvědčivá. Své si v jejích poetických malbách najdou fanoušci klasického evropského komiksu i japonské mangy.

Komiks Plutona je podmanivou směsí, ze které čiší snaha zaujmout co nejširší čtenářské spektrum, aniž by však ztratil uměleckou osobitost. Pohybuje se na velmi tenké hranici, z níž lze lehce sklouznout do nechtěného vyumělkovaného paskvilu či prvoplánového kýče, s ladností profesionálního provazochodce. Jeff Lemire a Emi Lenoxová dokázali, že disponují značnou porcí tvůrčí drzosti a sebevědomí, přes veškerá rizika jim však hrátky s populárními náměty vyšly jednoduše na výbornou. Nezbývá tak než konstatovat, že hned zkraje roku tady máme jeden z nejpozoruhodnějších letošních komiksů.

Plutona

scénář Jeff Lemire a Emi Lenoxová, kresba Emi Lenoxová

brožovaná, překlad Richard Podaný, obálka Emi Lenox, 152 stran, 399 Kč

crew-logo

1 030 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by memnon666 — 30.3.2018 @ 21.07

    Dobrý počin, příjemně znepokojivé :)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.