Ocenění

Sivokova literární daktyloskopie (03)

Autor | Aktuality | Středa 21 září 2016 20.40

Po dvou hororech, kterým jsme se v Literární daktyloskopii věnovali, je třeba odlehčit situaci, a kdo může být pro tento úkol vhodnější než kluci z Trpaslíka? Řeč je samozřejmě o jednom z nejvtipnějších britských sitcomů vůbec. Škarohlíd může říct, že koncepce seriálu nám tak trochu nezapadá do zvoleného vzorce, protože se jedná o seriál a ne biják, a také, že s jeho předlohou se to může zdát poněkud zamotané, ale kdo je tady šéf? Navíc vám třeba zkrátí čekání na jedenáctou sérii, která na nás čeká koncem září, a pevně doufám v to, že se povede stejně jako ta desátá. Čtveřice knih Červeného trpaslíka sice není typickou předlohou, nýbrž takovým rozšířením látky výše zmíněných autorů, a je třeba říci, že se rozhodně nejedná o žádný humpolácký přepis několika dílů seriálu, ale o samostatně stojící novelky, popisující známá, ale i neznámá dobrodružství proslulé posádky těžařské lodi…

red-dwarf

První knižní díl – Nekonečno vítá ohleduplné řidiče – vyšel v roce 1989, rok po odvysílání první série. Lister, Rimmer, Kryton, Kocour, prostě všechny postavy, které nelze nemilovat pro jejich zvyky, neurózy, výstřednosti, a pokud jde o Listera, tak i pro značnou dávku chlapského prasáctví. To vše se zhmotňuje v útlé knížečce, kterou nám, zaplať Kloister, zprostředkovalo Argo. Publikace nám navíc oproti televizní show dovolí nahlédnout přímo do hlav posádky (a nejen u Krytona, kde procedura odmontování hlavy nezabere mnoho času), a to se zažehnutými tryskami smíchu.

Obrovská výhoda je, že kniha začíná o mnoho dní dřív, než hlavní hrdinové nastoupí na slavnou těžební loď. Věděli jste například, že se oba dva ústřední protagonisté potkali dříve, než začali pracovat jako technici na palubě Trpaslíka? Dave Lister si na planetě Mimas vydělával na živobytí krádežemi taxíků, s nimiž celý den drožkařil, a k večeru použitá vozítka vracel na rušné ulice. No a jeden z pasažérů nebyl nikdo jiný než Rimmer, vydávající se za důstojníka ve špatně přilepeném falešném kníru, mířící rovnou do droidího bordelu. Pěkné, že?

A je toho víc. Publikace je oproti dabingu seriálu, jak jej známe, psaná ostře jako Listerův proslulý sendvič se smaženkou, chilli omáčkou a čatným. Ostatně, kde se Česká televize držela zpátky, kniha si nebere servítky, a tak se na stránkách objeví značné množství prostitutek (s písmenem K na začátku), za jehož počet by se ve svém hotelovém pokoji nemusel stydět ani fotbalový tým české reprezentace. První díl se prakticky skládá z některých epizod počáteční série, ale oproti bravurnímu sitcomu působí mnohem konzistentněji. Díly na sebe navazují a navzájem se na sebe odvolávají.

Osobně mě nejvíce potěšil náhled do Rimmera, jehož rozvrh přípravy na zkoušky z astronavigace nemá chybu. Postava je přesně tak otřesná, jak ji ztvárnil čahoun Chris Barrie. Budou vám praskat kloubní protézy, jak se budete lámat v kolenou nad Rimmerovými pokusy srovnat si autoritu u týmu techniků, kterým velel, a budete rozhodně potřebovat vyměnit panty v čelistech, protože ve vás scény zanechají silný záchvat hysterického smíchu. Přesně proto má Červený trpaslík vybudovanou tak velikou fanouškovskou základnu, jelikož dokázal vždy a nekompromisně fanoušky rozesmát.

Hrůzná fakta na konec:

*Tušili jste, že předchůdcem seriálu byl rozhlasový pořad Dave Hollins – Vesmírný kadet od Douga Naylora a Roba Granta? Později se z Davea Hollinse stal Dave Lister a z počítače Haba, který se v pořadu objevoval, Holly. Aby těch Daveů nebylo málo, obnovené série se vysílají na kabelovém kanálu Dave.

*Palubní počítač Holly 6000 je odkazem na vraždící počítač HAL 9000 z filmu 2001: Vesmírná odysea. Stejně tak i úvodní skladba seriálu není nic víc než parodie na výše zmíněný film.

*Tvůrci natočili dva různé konce posledního dílu původní série Jen sympaťáci. Alternativní konec je k vidění na internetu pod názvem Only The Good Alternate Ending.

*Na netu je k dohledání rovněž otřesný pokus Američanů natočit si svého Červeného trpaslíka. Je možné si pustit trailer a pro odvážné i celý pilot této nebetyčné svatokrádeže. Pro ty ale platí upozornění, abyste si tyto scény posléze vyhnali z hlavy, budete se muset urychleně vydat do nejbližší indické restaurace na dávku Listerových oblíbených pochutin.

625 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od standa.e — 21.9.2016 @ 21.43

    Mimochodem, oficiálně začíná jedenáctá řada zítra, ale první díl je na webu už týden. A i když nebyl takovou peckou jako „Citróny“ v řadě desáté, má vědecký prohibiční pajzl bezesporu svůj půvab…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.