Ocenění

Antická sci-fi řežba na vašem stole (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 19 října 2018 17.05

Achilles, syn samotného Dia, shlíží na ta jatka. Nebohý hoplít sebou stále ještě škube v bolestivých křečích, jak jej monstrózní Mínotaurus trhá svou robotickou paží. Bájný hrdina rozžhaví svou čepel plamenometem, jehož záře se prolíná se světlem modrých diod na jeho brnění. Naposledy se nadechne a vyrazí svému druhovi na pomoc proti nebezpečnému monstru. Ano, tohle není mytologický příběh, jak jej známe, ale antika ve sci-fi hávu, jak nám ji vydavatelství Awaken Realms přineslo v deskové hře Lords of Hellas od autora Adama Kwapinskiho. V kompletní české lokalizaci je hra k dostání díky společnosti Albi, které tímto děkujeme za poskytnutí recenzního kusu. Jak hra obstojí v testu na webu časopisu XB-1? Vrátí se domů se štítem, anebo na štítu?

Lords-of-Hellas-krabice

Science fiction se svými technickými vymoženostmi a futuristickými zbraněmi si lze zprvu jen velmi těžko představit promíchanou s mýty a legendami, které většina z nás tak dobře zná. Tento pocit vás ovšem opustí, jakmile si prohlédnete herní ilustrace na krabici, komponentech, herním plánu a v přiložených příručkách. Jsou opravdu precizní a neuvěřitelně atraktivní. Právem hrdí na svůj um musí být jejich tvůrci Patryk Jedraszek a Ewa Labak. Nic na tom nemění ani fakt, že jediný sci-fi prvek hry je prakticky jen a pouze onen vizuál. V útrobách balení naleznete bohaté množství figurek. Posuďte sami: čtyři sady hoplítů a kněží různých barev, figurky Achilla, Heleny, Hérakla a Persea (k testovanému produktu byl přiložen i pátý hrdina Odysseus), sedm nepřátelských nestvůr a nakonec tři skládané monumenty bohů – Dia, Athény a Herma. Připočtěte žetony nadvlády, kostku ovládající akce monster, přehršel nejrůznějších dalších žetonů a karet a neodmyslitelné desky hrdiny a máte představu, jak na vás hra zapůsobí hned po jejím otevření…

Čtvero cest k vítězství, kterou se vydáte?

Lords of Hellas je strategická akční hra pro jednoho až čtyři hráče, přičemž v závislosti na počtu hráčů se mírně upravují pravidla. Vítězství při hře více hráčů si hrdinové mohou zajistit ovládnutím určitého počtu území Hellady či získáním přízně bohů, což znamená vlastnit pětici chrámů. Třetí možností je stát se skutečným zabijákem nestvůr a pochlubit se trojicí skalpů. Čtvrtou a poslední možností je dostavět kterýkoli z božských monumentů a ve třech následujících tazích ovládat území daného monumentu. Jak je vidět, variabilita zakončení je velká, avšak při testování se nejčastěji zakončovalo za pomoci ovládnutí území.

Lords-of-Hellas-hrdinové

O dosti odlišný zážitek se ovšem jedná při hře pro jednoho hráče, kdy s Achillem (nikoli Leonidem) odrážíte perskou armádu v čele s božským Xerxem. Kampaň plníte ve dvou dějstvích, kdy se nejprve pokoušíte odrazit perský předvoj a zároveň ochránit dostavěné božské monumenty před neustále dotírajícími monstry, jež se je pokouší zničit. Druhé dějství (pokud vůbec započne) bude natolik obtížné, nakolik se vám podařilo včas odrazit nepřítele a kolik hrdinských skutků váš hrdina zvládl uskutečnit. Každá nevyužitá výhoda se v druhé části změní v proklatě nelítostnou přítěž, která vám v mnohých případech znemožní vyhrát. Děj na hracím plánu se řídí druhou z příruček, která díky faktoru náhody určuje, co se v daném kole stane – zda nepřátelský předvoj nabere na síle, bude se pohybovat, jestli zaútočí nestvůry, nebo jestli vašeho hrdinu zradí spojenci, které v kampani můžete využívat. Kampaň jednoho hráče je skutečnou výzvou, i když frustrace z prohry bude po několikátém hraní doslova hmatatelná – o to větší radost hráči však učiní první vítězství.

Pořádná porce kvalitní zábavy

Pokud jde o celkové hodnocení hry, nedá se jí toho moc vytknout. Příprava jedné hry zabere trochu víc času, což přispívá k tomu, že celkové čas zpravidla přesahuje avizovaných devadesát minut, nicméně se jedná o čas strávený nad kvalitní zábavou. Co už ovšem zábavné není, je zpracování příruček, které nejsou příliš přehledné a vyloženě si říkají o nějaký obsáhlejší rejstřík pro dohledání sporných momentů. Naštěstí kuloáry internetu jsou dnes plné rad a video návodů, takže dostat se do hry není nepřekonatelnou překážkou. Zpracování figurek je povedené, časem se ale vcelku rychle opotřebovávají – kopí hoplítů se ohýbají a v mém konkrétním případě se po drobném pádu na stůl při přípravě hry odchlípla Hermova dlaň. Součástí manuálu je však i stručný návod, jak se s případnými nežádoucími aspekty vypořádat.

Lords-of-Hellas-deska

Kolem a kolem se Lords of Hellas řadí mezi zdařilé strategie, jež vás okouzlí už jen svým zpracováním, maličko znechutí nepřehledností manuálů, avšak následně potěší intuitivností pravidel, které po pár herních kolech snadno pochopíte. Tuhle sci-fi řeckou deskovku lze s čistým štítem doporučit nejen milovníkům strategií, ale i hráčům, kteří si sem tam rádi zahrají sami proti hře a jsou při tom obrněni dostatečnou trpělivostí, protože buď jak buď, vyhrát kampaň v Lords of Hellas není nic snadného.

Lords of Hellas

Design hry: Adam Kwapiński

Výtvarníci: Patryk Jędraszek, Ewa Labak

Pro 1 až 4 hráče od 14 let s dobou hraní kolem 90 minut

Albi-logo

1 045 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.