Ocenění

Lovecká sezóna v budoucí Praze (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 17 srpna 2015 9.15

Nejeden český čtenář si ve fantastice oblíbil přívaly akce protkané humorem. Přidejte nezničitelného hrdinu, jenž má po ruce vždy zbraň pořádné ráže a skrz na skrz prohnilého padoucha, vše okořeňte cynismem a drsným násilím, nakonec zalijte hektolitry krve a dostanete typicky výbušné menu s nespočtem tu více, tu méně nadšených fanoušků. Vládcem daného subžánru, dlouhodobě a pevně trůnícím na pomyslném vrcholu, je samozřejmě nedostižný Jiří Kulhánek. Každý král má však své následovníky a prvním rytířem jeho družiny se v poslední době stal tajemstvím opředený František Kotleta. Muž, jehož život a rozhovory jsou plné fabulací a mystifikačních příběhů, které dokážou pobavit i znudit, pokud jich neopatrně zkonzumujete víc, než je záhodno.

Kotleta_Lovci-obalka

Před pár lety vypukla či snad byla uměle vytvořená doslova stále přetrvávající Kotletománie a svá polínka do kotle plného připalujících se kotlet nadále přihazují mnozí stoupenci. Záleží na každém z vás, jak se k celému dění postavíte, faktem ovšem zůstává, že Kotleta je vydáván a čten a díky nakladatelství Epocha si můžete přečíst jeho nový román s názvem Lovci, jehož děj se odehrává v multikulturní a mnohamiliónové Praze roku 2050. Hrdinou je inspektor speciálního oddílu Petr Mlejnek, bojující proti geneticky vylepšeným zločincům. Na začátku jsme svědky nevydařeného policejního zásahu, při kterém Mlejnek přichází o své parťáky. Než se stačí vzpamatovat, je napaden psychopatickými monstry, obviněn, zbaven funkce a ocitne se na útěku spolu se svou adoptivní dcerou a její hackerskou partičkou. Za vším se skrývá tajemná organizace Černá orchidej, provádějící genetické úpravy zabijáků. Nastává čas pomsty a spravedlnosti a jen jedna strana může zvítězit a přežít.

Stránky knihy jsou plné automobilových honiček, pronásledování, výbuchů, mučení, střílení a krvavých soubojů. Vše se odehrává po celé Praze, od vládní čtvrti přes rozličná ghetta až po skoro poklidné předměstí a oddechu zde najdete opravdu pomálu. Každou situaci musí náš hrdina patřičně okomentovat, nejlépe drsným vtípkem či jedovatou poznámkou. Přirozeně nesmí chybět ani četné odkazy na všelijaké filmy, seriály, knihy a ikonické postavy moderní doby. Co čtenář od Kotlety očekává, to také dostává a navíc v lokalitě, kterou mnozí dobře znají, což je další výhodou oproti podobně orientované četbě zahraniční provenience. Otázka je, zda stále máte v oblibě podobný druh čistě spotřebního čtiva. Pokud nikoli, pak nemá cenu knihu ani otevírat a v případě, že to přesto uděláte, výsledné hodnocení se bude diametrálně lišit od hodnocení těch, co si občas podobnou záležitost pořád rádi přečtou.

hustej-narez

Silné stránky celého příběhu totiž mohou být paradoxně zároveň i jeho největší slabinou. S dalším a dalším dobrodružstvím i s rostoucí únavou způsobenou neustávajícím proudem vystřílených nábojů a prolité krve navíc ztrácí šťávu nejen nebojácný hrdina, ale i samotný autor. Závěrečným šarvátkám a bojům tak chybí napětí a jiskra. Jistě, zápasy jsou stále velkolepé, ba přímo masakrózní, ovšem bez nápadu a chuti. A totéž platí i pro mnohé průpovídky a vtipné hlášky. Sympatické je, že tentokrát ubylo sexu, vulgarit a zbytečných odboček. Přesto Lovci (v porovnání s trilogií Bratrstvo krve) působí uceleně a vyspěle, což je jen dobře, na mnohé tak čeká zábavné a pohodové čtení přímo ideální pro letní dny, kdy čtenářův mozek horkem vynechává. František Kotleta je prostě autor, kterého buď milujete, nebo nenávidíte. Trůnem možná zatřásl, leč neotřesitelného vládce nesesadil.

František Kotleta: Lovci

brožovaná, obálka Piotr Cieśliński, 304 stran, 289 Kč

Související články:

Tučný odřezek z nově servírované Kotlety (ukázka)

epocha-logo

1 027 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 17.8.2015 @ 20.46

    gutt

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.