Ocenění

Lucy – Bessonův molekulární filmový koktej

Autor | Aktuality | Čtvrtek 21 srpna 2014 12.00

Před pár lety bylo jméno francouzského režiséra Luca Bessona sázkou na jistotu. Jeho filmy překypovaly dobrými nápady a kvalitní vizuální podívanou. Stačí si jen vzpomenout na snímky jako Brutální Nikita (1990), Leon (1994), Pátý Element (1997), Kurýr (2002) a další. V té době režisér držel vlajku francouzského moderního a akčního filmu pevně ve svých rukou a divácké očekávání u každého jeho nového počinu bylo značné. Aktuálně se v kinech objevil Bessonův nový biják, pojmenovaný dle jména hlavní hrdinky, Lucy. Akční sci-fi o blondýnce nevelké inteligence, která se díky neočekávaným událostem stane nadčlověkem a bezmezně začne využívat veškerou mozkovou kapacitu, se bohužel snaží o naprosté zakrnění mozku diváka. Vizuálně pěkná podívaná kombinuje různé žánry, aby ve výsledku chutnala nevalně.

Lucy (Scarlett Johanssonová) je blondýnka jako vyšitá. Pohledná, rajcovní a typická. Američanka žijící na Tchaj-wanu. Zrovna prožívá krátkou známost s největším zmetkem v okolí, který jí naveze do podniku, v němž jde o kejhák. Má jenom předat kufřík, pro který si přijde jistý pan Jang (Choi Min Sik z Oldboye). Netuší však, že to je šéf místního drogového kartelu, který si svůj syndikát pečlivě střeží a nebere si servítky. V onom kufříku pak nalezne novou drogu replikující hormon, jímž plod zásobuje tělo matky nezměrnou energií. Tenhle matroš je opravdová jízda a pan Jang jej chce ihned převést do Evropy, kde po ní bude místní omladina šílet. Transport na Starý kontinent má proběhnout tak, že náklad bude zašitý přímo v břišní dutině převozníků. Jedním z nich se stane i Lucy. Ovšem díky zacházení v rukavičkách místních gangsterů jí její zásilka praskne a začíná se pomalu šířit do organismu…

Lucy se stává nadpřirozenou bytostí s dosud netušenými schopnostmi. Využití kapacity mozku se zvyšuje, aby mohlo postupně dosáhnout absolutna. Luc Besson rozehrává velkou hru, v níž kombinuje akční thriller, vědeckofantastickou zápletku zahalenou do výzkumného oparu, špetku romantismu z policejního prostředí, drsnost asijské mafie, obrazovou složku plnou popkulturní šmakulády či darwinovský návrat k podstatě lidské existence. A kolikrát vás dokáže i pořádně rozesmát. Ze všeho, co si v minulosti vyzkoušel, si odsype špetku do svého nového filmového koktejlu, ale jednotlivé ingredience se mu nepovede promíchat tak, aby tvořily plnou a místy dokonce i lahodnou chuť. Na druhou stranu si vzpomenete na množství oblíbených bijáků, jejichž odkazy jsou v tomto snímku více než patrné. Scarlett se z naivní blbky dokáže proměnit v killbillovskou bohyni pomsty, která si v zájmu dobra řádně pošpiní ruce od krve. Největší vědecká kapacita v podání vždy elegantního Morgana Freemana je pak jen třešničkou na skleničce trochu chaoticky působícího drinku.

Nový Bessonův film je jistě výbornou podívanou na první dobrou, která vás určitými momenty dokáže uchvátit. V celkovém kontextu se však jeví nedotaženou a evokuje rčení o tom, že někdy méně by mohlo v konečném důsledku znamenat o dost více. Co se týče vizuální a trikové složky odvedli filmaři vskutku dokonalou práci. V tomhle se může francouzský štáb směle rovnat všem zaoceánským expertům. Besson určitě dokonce nezklamal jako režisér, byť pravděpodobně neúmyslně vytvořil různé části filmu, které připomínají rozhárané kapitoly z již zmíněného Tarantinova snímku Kill Bill. Ale dalo by se pochybovat o Bessonovi v roli scenáristy. Zde působí dojmem, že si ukrojil větší krajíc, než je schopen do krabice se svým filmem napasovat. Na tohle poznání divákovi stačí i oněch běžných 10% mozkové kapacity, kterou dle tvůrců běžně využívá. Lucy se tak stává novodobým hobitem, který absolvuje cestu od prosté dívky, přes akční hrdinku zbrocenou krví padlých, až do matrixovského světa a zase zpět. Jisté je, že tahle štreka ji jako všechny pulčíky v mnohém změní. I divák bude muset vyprávění přijmout tak, jak je, jinak z něj nebude mít pražádný požitek.

Lucy

Akční / Sci-Fi, Francie, 2014, 90 min

Režie a scénář: Luc Besson, Hrají: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked, Analeigh Tipton, Johan Philip Asbæk, Mason Lee, Claire Tran

993 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.