Ocenění

Mistři animované fantastiky 22 – Norijuki Abe

Autor | Aktuality | Pátek 16 ledna 2015 9.20

Po poetických snímcích s minimem žánrových prvků vyberme z nekonečně pestré nabídky japonské anime tvůrce televizního seriálového zpracování jedné z nejpopulárnějších mang Bleach. Ačkoliv se mu prozatím nedostalo přívalu různých ocenění tak jako u jiných režisérů, o to více je třeba zdůraznit obrovskou popularitu, kterou si práce Norijuki Abeho získala. I když by nepřejícní mohli trefně poznamenat, že se jen podílel na fenoménu, který přesáhl rámec mangy i anime, faktem zůstává, že Bleach pohltil tvůrčí schopnosti Norijukiho Abeho na dosti dlouhou dobu. Než se ale budeme věnovat animované adaptaci oblíbené mangy, připomeňme si i dřívější počiny, které mají rovněž co nabídnout a neměly by tedy ujít vaší pozornosti.

Norijuki Abe, scenárista, tvůrce storyboardů a mistr zvuku se poprvé objevil na režisérském postu v devadesátých letech, kdy se ve spolupráci se Studiem Pierrot podílel na adaptaci komediálně laděné fantasy mangy Jošihiro Togašiho Ju Ju Hakušo. Během tří let připravil přes sto epizod anime Yu Yu Hakusho: Ghost Files (Yū yū hakusho, 1992-1995), jejímž hlavním hrdinou je čtrnáctiletý Júsuke. Ačkoliv je jeho povaha divoká, jednoho dne zachrání před smrtí malého chlapce, navštíví svět mrtvých a vrátí se, aby se stal detektivem Světa duchů. Souboje s démony uchvátily fanoušky už v manga podobě, ovšem i anime zaznamenalo značný úspěch a vysílalo se po čtyři sezóny. Norijuki Abe tak debutoval jako režisér úspěšně a v dalších letech zůstal adaptacím mang věrný. Ju Ju Hakušo nakonec svou popularitou přesáhlo nejen rámec mangy a televizní obrazovky, vysílán byl i v zahraničí (u nás pod názvem Yu Yu Hakusho – Velká zkouška) a na jeho motivy vznikly i dvě videohry.

O dva roky později uvedl Norijuki Abe na televizní obrazovky anime Flame of Recca (Rekka no honō, 1997) o chlapci, který umí ovládat oheň, ovšem podobného úspěchu jako s Ju Ju Hakušo se tentokrát nedočkal. Po adaptaci i u nás vřele přijaté mangy Tooru Fudžisawy Great Teacher Onizuka opět v produkci Studia Pierrot se Norijuki Abe obrátil k tradici duchařských příběhů a podle literární předlohy natočil krátké anime Strašidelné historky (Gakkō no kaidan, 2000). Školačka Satsuke, která se po smrti matky přestěhuje, brzy v novém bydlišti zjistí, že škola je doslova zamořena zlými duchy. S pomocí knihy, kterou jí matka odkázala, a několika přátel se s nimi pustí do nerovného souboje. I když se anime dočkalo úspěšné distribuce takřka po celém světě, další série se nedočkalo.

Příběhy ze světa duchů jsou Norijuki Abemu patrně souzeny. Přestože se po roce 2000 věnoval hned třem anime seriálům (Tokyo Mew Mew, Hikaru no go, Tantei gakuen Q), ani jeden z nich nedosáhl takové popularity jako Bleach (2004-2012). Bleach se na japonských ostrovech stal fenoménem už v podobě mangy Tite Kuba, která vychází od roku 2001. Jejím hrdinou je chlapec Ičigo, jenž byl obdařen schopností vidět duchy. V úvodu příběhu získává meč Sběrače duší a vydává se do boje proti zlu. Svět duchů a lidí se prolíná, dobrodružství i objevování nových věcí čeká na Ičiga v obou. Dosud bylo vydáno přes šedesát svazků mangy Bleach a premiéru prvního dílu anime adaptace viděli fanoušci v březnu 2004. Počet dílů se prozatím ustálil na čísle 366 a Norijuki Abe spojil své tvůrčí schopnosti s tímto fenoménem po dobu takřka deseti let. Režíroval nejen seriál, ale rovněž čtyři celovečerní anime filmy (Bleach the Movie: Memories of Nobody, 2006; Bleach: The DiamondDust Rebellion, 2007; Bleach the Movie: Fade to Black, 2008; Bleach the Movie: Hell Verse, 2010) a dva krátkometrážní snímky (Bleach: Memories in the Rain, 2004; Bleach: The Sealed Sword Frenzy, 2005). (Bleach se mezitím dočkal také zpracování ve formě rockových muzikálů či videoher.)

Zatím posledním počinem Norijuki Abeho je adaptace temné fantasy mangy Yana Tobosa Black Butler. Podílel se na třetím televizním zpracování příběhu chlapce a jeho temného komorníka Black Butler: Book of Circus (Kuroshitsuji: Book of Circus, 2014), které mělo premiéru v minulém roce (vznikl dokonce i hraný snímek). Ačkoliv Norijuki Abe není držitelem mnoha festivalových ocenění či cen od odborné kritiky, jeho počiny si zamilovalo obrovské množství diváků. Jeho adaptace ctí nejen ducha předlohy, ale daří se jim na televizní obrazovky přenést i část nezapomenutelné atmosféry oblíbených mang.

698 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.