Ocenění

Mistři animované fantastiky 43 – Dave Fleischer

Autor | Aktuality | Pátek 28 srpna 2015 11.15

Ačkoliv mnozí z nás patří mezi věrné fanoušky audiovizuální fantastiky, v záplavě dnešní animované produkce často zapomínáme, že i klasičtí a notoricky známí hrdinové mají za sebou dlouhou cestu a vývoj. A přestože existují i tací, kteří byli vytvořeni přímo pro filmové plátno, dnes se budeme věnovat jednomu z těch, co vzešli z jiného kresleného média – z komiksových příběhů. Často jde o hrdiny vytvořené před tolika lety, že se tomu dá jen těžko věřit. Komiksu tak nelze upřít, že je dlouhodobou líhní silných a stále atraktivních příběhů. Jedním z prvních a dodnes nejznámějších hrdinů, které animátoři rozpohybovali a rozmluvili nejen na stříbrném plátně, je bezesporu Superman. Vraťme se tedy takřka o sto let zpět a představme si Davea Fleischera, novátorského režiséra, animátora a producenta původních superhrdinských příběhů.

054_fleischer-superman

Ovšem důvodem k seznámení s tvorbou Davea Fleischera nejsou jen adaptace známého komiksu či snad tvorba prvního ozvučeného animovaného filmu. Dave Fleischer je legendou své doby a studio, které spoluzaložil se svými dvěma staršími bratry, v letech největšího rozmachu konkurovalo a často i překonávalo známého rivala Walta Disneyho. Mezi skalními příznivci se dodnes vedou spory, které ze studií bylo původnější či mělo lepší postavy, my se ale věnujme nejmladšímu z bratrů a připomeňme jeho velký přínos animované fantastice. Dave Fleischer začínal jako filmový střihač u americké pobočky společnosti Pathé. Už v roce 1921 ale vznikly Fleischer Studios a na plátnech kin se objevilo hned několik nových kreslených postaviček. Je třeba připomenout, že na rozdíl od ostatních studií šlo o lidské animované hrdiny, připomeňme tedy klauna Ko-Ko, Betty Boop či Pepka námořníka. Do roku 1942 byl Dave Fleischer uváděn jako režisér u všech snímků Fleischer Studios, přestože povětšinou na práci animátorů jen dohlížel. Byl to ovšem právě on, kdo vytvořil první z postav, klauna Ko-Ko, a stál i za dalšími přelomovými projekty. Často je totiž mylně uváděn jako první ozvučený animovaný film Disneyho Mickey Mouse z roku 1928, Fleischer Studios ovšem produkovalo ozvučené kreslené příběhy už od roku 1924.

Prvním celovečerním filmem Fleischer Studios byla adaptace známé knihy Gulliverovy cesty. Snímek Gulliver’s Travels (1939) je pro svět animovaného filmu nadmíru zajímavým počinem. Především to je první celovečerní animovaný snímek jiného studia, než bylo Walt Disney, poprvé tu byly uvedeny hlasy herců v titulcích a aby byl dokončen, musely Fleischer Studios ztrojnásobit počet svých zaměstnanců. A Gulliver pečlivostí animace udivuje dodnes. Před rokem 1941 vyprodukovalo studio mnoho krátkometrážních filmů a poté ještě celovečerní Mr. Bug Goes to Town (Hoppity se vrací, 1941), ovšem i přes vysokou kvalitu jejich zpracování se stále potýkalo s dlouhodobými finančními problémy.

I přes nesmírně obtížnou situaci ve vlastním studiu, které se chystal opustit, přijal Dave Fleischer nabídku Paramountu, aby uvedl na plátna kin slavného komiksového hrdinu Supermana. Rozpočet první epizody byl nejvyšším pro krátkometrážní snímek za celou dobu existence Fleischer Studios a počin jednoduše nazvaný Superman (1941) získal ve své kategorii dokonce nominaci na Oscara. Představení známého superhrdiny na stříbrném plátně se stalo jedním z největších úspěchů Davea Fleischera, ovšem rok 1941 se ukázal také jako přelomový pro samotné studio. Neshody mezi bratry, trvalé finanční potíže i reorganizace, na které trval Paramount, vedly k rozpadu. Po roce 1942 se už Dave Fleischer k animaci vracel jen zřídka a často pouze v roli pozorovatele nebo poradce. Přesto však po sobě zanechal úctyhodný seznam snímků s obdivuhodným kouzlem animace.

1 143 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.