Ocenění

Malý bratr si na vás dohlédne…

Autor | Aktuality | Pátek 1 července 2011 11.00

Letos už jsem narazil na pár seznamů od čtenářů, kteří se nejvíc těší na pár vybraných titulů. Nejčastěji se v nich objevují jména jako Dan Simmons či China Miéville. V mém osobním seznamu figuruje i české vydání Malého bratra kanadského spisovatele Coryho Doctorowa, jenž patří mezi nejzajímavější nová jména ve světové science fiction. Doctorow se v něm po několika románech určených dospělému publiku poprvé pokusil o knižní tvorbu pro mládež a výsledkem byl bestseller oceňovaný nejen čtenáří, ale i kritikou. Z několika různých cen, jež se mu dostalo, jmenujme např. Pamětní ceny Johna W. Campbella, za zmínku stojí i druhé místo v anketě čtenářů časopisu Locus či nominace na Huga a Nebulu. Jak už název napovídá, půjde o dystopii, tentokrát ze Spojených států přemrštěně reagujících na teroristickou hrozbu (vazba na skutečné události je tedy zjevná). Román není určen pouze mládeži, i dospělí čtenáři si jistě přijdou na své…

Cory Doctorow: Malý bratr

brožovaná, překlad Aleš Heinz, 360 stran, 279 Kč, vyjde v druhé polovině roku 2011 

Sedmnáctiletý Marcus alias w1n5t0n je přesvědčený, že zná všechna pravidla hry – a finty, jak je obejít. Je chytrý, pohotový a vyzná se v dnešním sesíťovaném světě, takže si lehce poradí i s vlezlým špiclováním své střední školy. Jednoho dne se mu svět obrátí vzhůru nohama – vyrazí s kamarády za školu a před jeho očima dojde k teroristickému útoku na San Francisco. A protože zrovna byli ve špatnou chvíli na špatném místě, ocitnou se v moci Ministerstva vnitřní bezpečnosti, které je obratem uklidí do tajné věznice k několikadenním nevybíravým výslechům.

Když je konečně propustí, zjistí Marcus, že se jeho město změnilo v policejní stát, kde se s každým zachází jako s potenciálním teroristou. Nikdo by mu neuvěřil, co se stalo, a tak mu zbývá jediné: vyřídit vnitřní bezpečnost vlastními silami.

Dokáže dospívající hacker vyhrát nad úřady, které se vymkly kontrole?

Autorova první kniha zaměřená na „young adult“ stírá hranice mezi stávající a potenciální technologií. Zjevné paralely k orwellovskému varování či událostem 11. září. Dospělým se bude kniha líbit z důvodů provokujících otázek na aktuální témata a vhledu do myšlení současných teenagerů. Hackeři a počítačoví fanoušci ocení knihu pro časté použití technologie a nejen SF fanoušci ocení téma občanských svobod a ochrany soukromí.

481 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 3 »

  1. Comment od Julianne — 1.7.2011 @ 16.09

    Ale no tak, 9. září?! (A když už jsem u překlepů, tak „dospělí“ čtenář… Jinak díky za pěkný článek a na knížku jsem zvědavá, Coryho tvorbu – i když jsem zatím seznámená jen s povídkovou – mám ráda.)

  2. Comment od Martin Sust — 1.7.2011 @ 20.42

    No vidíš, když jsem vkládal anotaci z webu, tak jsem to přehlédl a přitom je to opravdu do očí bíjící. No, práce kvapná, málo platná. Opraveno a díky.

  3. Comment od Pepa62 — 2.7.2011 @ 11.16

    Proti literatuře určené pro „young adult“ mám, sám nevím proč,vypěstovaný nějaký blok.Prostě je nečtu. Ať už to je Un Lun Dun,Kniha hřbitova nebo Leviatan.Ale tenhle titul vypadá opravdu dobře.A když už tady byly zmiňovány seznamy nejočekávanějších titulů pro letošní rok, tak v mém osobním seznamu byl Malý bratr na desátém místě.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.