Ocenění

Martin Fajkus se vrací. A s ním nadcházejí Temné časy…

Autor | Aktuality | Úterý 1 května 2012 8.10

Antologie českých editorů jsou vždy vítaným rozptýlením na domácím trhu, však jich také v posledních letech vzniká požehnaně a už delší dobu na celé čáře válcují ty zahraniční. Mezi nejaktivnější české editory patří Michael Bronec, Vlado Ríša či Ondřej Jireš, ale samozřejmě to nejsou jen oni. Milovník fantasy Martin Fajkus se poprvé blýskl úspěšnou antologii Legie nesmrtelných v roce 2006 a o šest let ďábelské přípravy později se vrací antologii temné fantasy, která nese vskutku příhodný název Temné časy. Nejde však o nějakou sžíravou polit-fiction reagující na současný stav politické scény, ale o sbírku domácích (a to včetně Williama Kinga) autorů, kteří si hrají s tímto subžánrem hezky po svém. A nám nezbývá než se těšit na pořádný příval drsných příběhů nechvalně proslulých hrdinů…

Martin Fajkus sest. Temné časy

vázaná, obálka Adam Dragon, 384 stran, vydá nakladatelství Fantom Print v květnu roku 2012

Knihu prozatím představuje pouze úryvek z editorovy předmluvy:

Spanilé čtenářky a šlechetní čtenáři, dovolte mi, abych vás přivítal v Temných časech. A když říkám temných, mám na mysli skutečně TEMNÝCH. Už otevřením této knihy jste prokázali slušnou dávku odvahy, takže vás nebudu zbytečně děsit. Ale jednu věc si musíme ujasnit hned na začátku. Toto je temná fantastika. Takže nečekejte žádné udatné rytíře v zářících zbrojích, kteří zachraňují panny v nesnázích jen pro pocit z dobře vykonané práce. A už vůbec ne něco jako happyend. Hrdinové následujících příběhů jsou obvykle rádi, když se jim podaří přežít další den bez toho, že by je někdo bodl do zad či zavedl do smrtící pasti. A aby se to nestalo, musí být pořádně tvrdí a drsní nejen k sobě, ale hlavně k ostatním. Podobně jsem musel být tvrdý a drsný já, když jsem dával dohromady tuto antologii.

Původně jsem si do této antologie představoval příběhy ve stylu Stevena Eriksona, Glena Cooka, Toma Lloyda či Joea Abercrombieho, tedy jakousi kombinaci drsných hrdinů, žoldnéřských jednotek, temné magie, krvavých obětí a spoutaného sexu.

Když mi ale začaly chodit první nápady autorů, uvědomil jsem si, že temná fantasy může být mnohem rozmanitější, než jsem si vůbec dokázal představit. Že je to slečna velice přizpůsobivá a ohebná, které nečiní problémy „pomuchlovat se“ i s jinými žánry. A právě to bych rád ukázal v Temných časech – jak se z temné fantasy stala temná fantastika.

Antologie obsahuje povídky těchto autorů:

William King, Petr Schink, Lucie Lukačovičová, Martin D. Antonín, Rastislav Weber, Míla Linc, Jan Galeta, Petra Lukačovičová a František Kotleta.

819 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by virtas — 1.5.2012 @ 20.53

    No tak tohleto zní zajímavě. Asi po tom skočím.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.