Ocenění

Martin Komárek vám poradí Jak (ne)přežít konec světa (PR)

Autor | Aktuality | Pondělí 17 prosince 2012 7.45

Novinář, publicista a známý komentátor MF DNES Martin Komárek se ve svém nejnovějším literárním díle vydává do pro něj poněkud netypických vod – románu, který je zároveň apokalyptickou vizí konce světa, špionážním thrillerem i satirou. Komárek je hlavním politickým komentátorem deníku MF DNES a zároveň uznávaným humoristou. Ve zmíněném deníku například už mnoho let píše mystifikační rubriku Objev. První román Dřevěná panenka vydal v roce 1990, poté napsal ještě romány Mefitis, Smrťáci či sci-fi Rytíři kříže a Rytíři noci. Píše i minipovídky a satirické básničky, které vydal ve výboru Kdy už dědku zkapeš. Knihu Jak (ne)přežít konec světa 21. 12. 2012 vydalo nakladatelství XYZ a my vám z ní přinášíme ukázku.

Martin Komárek: Jak (ne)přežít konec světa 21. 12. 2012

vázaná, obálka Jakub Karman, 320 stran, 299 Kč

Jak by vypadal svět, kdybychom skrznaskrz uvěřili v jeho konec? Vybírali by policajti pokuty? Jezdily by tramvaje a taxíky? A co Obama, Merkelová, Nečas a další státníci? Snažili by se rozpadu světa zabránit? Tahle kniha je o tom, jací jsme na prahu konce. Náš svět je směšný, a ani jeho konec tedy nemůžeme brát vážně…

Martin Komárek (1961) v sobě spojuje roli vážnou i komickou. Je hlavním politickým komentátorem deníku MF DNES a zároveň uznávaným humoristou. Ve zmíněném deníku například už mnoho let píše mystifikační rubriku Objev. První román Dřevěná panenka vydal v roce 1990, poté napsal ještě romány Mefitis, Smrťáci či sci-fi Rytíři kříže a Rytíři noci. Píše i minipovídky a satirické básničky, které vydal ve výboru Kdy už dědku zkapeš.

Ukázka z díla

Rozhovor s autorem

Kdy vás poprvé napadlo, co by se stalo, kdyby se konec světa opravdu blížil?

Na jaře loňského roku. Položil jsem si otázku, jak bychom se chovali, kdybychom opravdu uvěřili, že svět skončí. Dělali bychom dobro, nebo bychom si užívali? Chodili bychom do práce? A co policie, doktoři a vojsko? Rozpadly by se státy? Původně to měl být filozofický román, ale pak se mi to nějak zvrhlo v ironický thriller…

Měl jste ve svém životě období, kdy jste žil, jako by měl nastat konec světa?

Otec Juan (ten v knížce taky vystupuje) říká, že bychom tak měli žít každý den. Já to ale asi pořádně neumím. Nejblíž k tomu měl asi třínedělní mejdan na samém sklonku komunismu, z něhož jsem se probudil v nemocnici.

Hlavní hrdina vašeho románu se jmenuje Komárek, co má s vámi společného?

Komárek má společného se mnou to, že je spisovatel a píše román o konci světa. Jinak nic. Je to malý tlustý nesebevědomý ňouma. Já jsem vysoký rozhodný blonďák, kterému dívky padají k nohám.

Napsal jste svoji knížku taky hlavně proto, abyste zbohatl?

Tento nevkusný literární Komárek na svém románu zbohatne ve chvíli, kdy se blíží konec světa a peníze už nejsou k ničemu. Je to pecháček. Já už bohatý jsem, tedy zejména počtem dětí a jiných závazků, což je prý pravé požehnání.

844 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.