Ocenění

Smlouva zneuznaného umělce s ďáblem (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 14 března 2016 17.30

Na českém trhu je v komiksových vodách v současnosti dominantní nakladatelství Crew, jež vydává desítky titulů ročně od zábavných dětských komiksů, přes mangu až po komerční či umělečtější mainstream. Alternativou k jejich široké nabídce jsou obsáhlé omnibusy a knihy z edice Na přání od Comics Centra či občasné záchvěvy komiks kdysi chrlícího BB/artu. Všechna tato nakladatelství jsou fanoušky sledována okem ostřížím a spolu s nimi se pozornost upírá i na méně produktivní nakladatelství jako Argo, Labyrint či Paseka. Ovšem když vydá komiks kupříkladu Jota, může lehce ujít veškeré pozornosti. V případě objemného omnibusu Sochař od Scotta McClouda, autora úspěšného titulu Jak rozumět komiksu by to byla evidentně škoda…

McCloud_Sochar

Scott McCloud: Sochař

vázaná, překlad Simoneta Dembická, obálka Scott McCloud, 496 stran, 498 Kč

Sochař, kterého autor tvořil pět let a který dosáhl téměř pěti set stran, je zároveň oslavou komiksové formy i nádherným grafickým románem.

Jedná se o faustovskou legendu. Sochař jménem David Smith byl vypuzen z newyorské umělecké scény. Dealeři umění ho kdysi nazývali „tím druhým Davidem Smithem“, aby ho odlišili od Davida Smithe, kralujícího v uměleckém centru Storm King; teď mu neříkají nijak. Bez peněz a zoufalý se setkává s duchem svého prastrýce Harryho a na jeho otázku Co bys dal za své umění? David odpoví Svůj život. A Ďábel v podobě Harryho mu nabídne schopnost vytvořit holýma rukama cokoli – z betonu, oceli, lidského těla – a dá mu dvě stě dnů, aby si svou schopnost užil, než zemře.  Ale rozhodnutí, co má vlastně tvořit, je těžší, než si představoval. Když navíc v hodině dvanácté nalezne svou životní lásku, bude to mít ještě obtížnější!

Sochař je příběh o touze hraničící s posedlostí; o zoufalých a neobratných krůčcích mladé lásky; a také skvělým, všednodenním portrétem nejúžasnějšího světového velkoměsta. Vypráví o drobných, vřelých, lidských okamžicích obyčejného života i o skrytých silách, dřímajících pod povrchem. Scott McCloud napsal slavnou knihu o tom, jak funguje komiks; teď zabrousil do oblasti velké románové fikce svým strhujícím, zábavným a nezapomenutelným příběhem.

Ukázka z knihy:

Jota_logo

869 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Cloudy — 15.3.2016 @ 16.39

    Slova začínající na „ta“ nebo „a“ jsou v ukázce o tyhle slabiky ochuzena. Snad je to jen vlastnost ukázky. Autor má fajn jméno, o to víc mu přeju úspěch.

  2. Komentáře by Martin Sust — 17.3.2016 @ 12.31

    V knize je to v pořádku, jde pouze o chybku v této ukázce.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.